Recepty ze zahrady

10 inspirativních způsobů, jak využít dýně do posledního semínka




Víte, že dýně určené k vykrajování na Halloween jsou jedlé a dokážeme je využít mnoha způsoby? Inspirujte se našimi tipy a využijte každou jejich část – od semínek až po slupky.

Nápady, jak využít dýně od semínek, dužiny až po slupku
Foto: Shutterstock

1. Semena k jídlu

Semena vybereme lžící. Očistíme je od zbytků dužiny a omyjeme nad sítkem. Povaříme 10 minut, rozložíme na kuchyňskou utěrku a necháme vyschnout. Nasypeme na pečící plech, pokapeme trochou olivového oleje, podle chuti osolíme, případně opepříme. Pečeme 10 minut na 180 °C. Podáváme po vychladnutí.

2. Čipsy ze slupky

Lze je připravit pouze z mladých dýní, které mají ještě měkkou slupku. Po oloupání ji nakrájíme na dlouhé tenké plátky. Dáme do mísy, posypeme solí a necháme stát 10 minut. Pokapeme olivovým olejem a dobře promícháme. Pečeme přibližně 20 minut v troubě předehřáté na 200 °C.

Proč dýně zařadit do jídelníčku?

Dýňová dužina je dobrým zdrojem draslíku, který pomáhá snižovat krevní tlak. Dýňová semínka obsahují mimo jiné hořčík. Ten je dobrý pro kvalitní spánek, práci svalů i psychiku. Nadbytky skladujeme, po rozříznutí přebytky můžeme oloupané naporcovat do mrazničky.

3. Netradiční latte

V malém hrnci zahřejeme 240 ml mléka se 60 ml dýňového pyré a 1 čl. dýňového pepře (kombinace skořice, muškátového oříšku, zázvoru a hřebíčku). Necháme zahřát, ale nevaříme. Přidáme 2 čl. medu nebo javorového sirupu a dobře promícháme. Do šálku nalijeme espresso nebo silnou kávu a přidáme směs mléka a dýně. Ozdobíme šlehačkou a posypeme skořicí.

Dýňová latté s pyré a pepřem
Netradiční latte s dýňovým pyré a pepřem Foto: iStock

4. Chutné lívance

Vezmeme oloupanou dýni zbavenou semen (cca 120 g), nakrájíme na kousky. Vložíme do mikrovlnné trouby na 8 minut. Rozmačkáme nebo rozmixujeme na pyré. Dáme do kuchyňského robota se 2 vajíčky, 3 čajovými lžícemi cukru, 25 g másla a 200 g hladké mouky. Rozmixujeme na hladké těstíčko. Pečeme z obou stran na rozžhavené, lehce naolejované pánvi. Podáváme se zmrzlinou, s džemem nebo se šlehačkou.

Dýňové lívance
Chutné dýňové lívance Foto: iStock

Jak rychle připravit dýňové pyré

Dýni oloupeme, zbavíme semínek a nakrájíme. Vložíme do uzavíratelné mísy, přidáme 1 polévkovou lžíci vody a vaříme v mikrovlnné troubě na vysokém stupni 8 minut. Necháme vychladnout a v kuchyňském robotu rozmixujeme na pyré.

5. Živá dekorace

Alternativou k dýňové lucerně je naplnit dýni rostlinami. Odřízneme její vršek, aby vznikl dostatečně velký otvor pro vložení rostliny. Vyjmeme semena a vydlabeme část dužiny, které použijeme v kuchyni. Na dně uděláme otvory sloužící k odtoku přebytečné vody. Naplníme do poloviny substrátem a vložíme rostlinu. Do mezer doplníme substrát a upěchujeme. Takový „květináč“ má životnost zhruba dva týdny. Když začne dýně měknout, vyhodíme ji na kompost.

Živá dýňová dekorace
Živá dekorace z dýně a rostlin Foto: iStock

6. Skvělý tělový peeling

Smícháme 120 g krystalového cukru se 60 g syrového dýňového pyré. Vmícháme 1 čajovou lžičku medu a kapku mandlového oleje. Jemně vtíráme do pokožky, poté opláchneme. V chladničce by hmota měla vydržet 2 – 3 dny.

Dýňový tělový peeling
Skvělý tělový peeling z dýňového pyré Foto: iStock

7. Krmítko pro ptáčky

Dýni rozkrojíme na polovinu, vyjmeme semena, vydlabeme trochu dužiny. Do jedné z polovin uděláme dírku, přes kterou provlečeme provázek či drátek a zavěsíme na strom. Vydrží týden až dva, poté vyhodíme na kompost.

8. Uchováme semínka

Pokud jsme pěstovali v zahradě jen jednu odrůdu, z nejkrásnější dýně vybereme semena. Odstraníme z nich dužinu a omyjeme v sítu. Umístíme je na voskovaný papír nebo pečící papír. Necháme týden na suchém místě. Vysušená semínka vložíme do uzavíratelného papírového sáčku. Sáček označíme datem a názvem a uchováváme na chladném suchém místě.

Dýňová semínka
Dýňová semena k jídlu i skladování pro další sezónu Foto: iStock

9. Urychlení zkompostování

Slupky z dýní i přilehlé stopky nařežeme či nasekáme na menší kousky, aby se rychleji rozložily. Smícháme je is jiným zahradním odpadem. Snažíme se dodržet střídání přibližně stejného množství „suchých“ (např. drť z oříznutí keřů) a „mokrých“ (např. rostlinný odpad z kuchyně) složek.

Nejlepší odrůdy k vyřezávání a jedení

Odrůdy určené speciálně k vyřezávání jsou například ‚Jack o’Lantern‘, ‚Halloween‘, ‚Yellowboys F1‘ (6-8 kg), ‚Yellowgirls F1‘ (4-6 kg), ‚Gran Gigante‘ (více než 8 kg) . Všechny jsou zároveň jedlé. Mají však poněkud jinou strukturu, a proto se hodí zejména na pyré a jiné mixované pokrmy. Neosvědčili se například k zavařování, dužina se při něm totiž rozpadá.

10. Skladujeme pro pozdější použití

Dýně vydrží podle odrůdy skladování několik týdnů až měsíců. Podmínkou je dostatečné vyzrání plodu a správné uchovávání. Po koupi nebo sklizni je necháme doschnout, aby i stopka byla suchá. Dlouhodobě uchováme v chladné místnosti o teplotě 10 – 15 °C, kde větráme. Pravidelně kontrolujeme pro případnou hnilobu či plísně.




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *