Okrasná zahrada

5 zimních rostlin, které v mrazivém období překvapí svojí odolností a krásou




S příchodem prosince zahradní ruch utichá. Záhony postupně zakrývá typická zimní „patina“, listy stálezelených keřů a jehličky jehličnanů čas od času vyšperkuje sříň. Někdy se zdá, jako by se celý svět kolem nás zahalil do šedi.

Rostliny rané zimy
Gaulterie ležatá Foto: Shutterstock

Navzdory zimě dokáže i nyní zahrada překvapit některými dřevinami a dokonce i kvetoucími trvalkami, jako jsou čemeřice.

K nejkrásnějším dřevinám patří vilíny, kalina voňavá, jasmín nahokvětý nebo zimovec včasný. Mnohé z nich se pyšní překrásnými květinami, stačí se na ně zahledět zblízka. Květy některých z těchto dřevin dokonce šíří kolem sebe příjemnou nasládlou vůni. Ta se déle udrží tehdy, pokud je vysadíme na chráněné místo. Ani o barvy nemusí být v zimní zahradě nouze, stačí mít osázené dřeviny s barevnou kůrou.

Araukarie andská (Araucaria araucana)

Zaujme už při pohledu z dálky. Působí exoticky a ve starším věku dominantně. Jde o zajímavý a historicky hodnotný druh jehličnaté dřeviny, která sice pochází z daleké Jižní Ameriky, ale své místo našla iv mnoha zemích Evropy.

V původní domovině jde o vzrostlou dřevinu o výšce až 40 m, u nás tolik nevyroste. Typické jsou pro ni vodorovné větve s tuhými zelenými šupinovitými listy vejčitého nebo kopinatého vzhledu. Listy píchají a podle toho jí vybereme místo.

Její pěstování je u nás možné jen na chráněných stanovištích v teplejších lokalitách. Tato dřevina totiž nesnese pokles teploty pod -15 °C. Vybíráme pro ni světlé až polostinné místo, ideálně dobře viditelné, s mírně kyselou až neutrální půdou. Důležité je najít takové stanoviště, kde nebude ohrožena prudkými výkyvy teplot v zimě. Z tohoto pohledu mohou být problémová místa před jižními stěnami. Před zimou se může zabalit do bílé netkané textilie.
v × š.: 8 × 4 m

Araukarie andská
Araukárie andská Foto: Shutterstock

Ve svátečním stylu

Advent a vánoční svátky si můžeme zpříjemnit v zahradě rozvěšenými světýlky i vkusným a nepříliš přezdobeným přírodním aranžmá. K jeho výrobě nám poslouží kromě stylové nádoby, která musí být mrazuodolná, i několik jehličnatých halúzek, které si nastříháme v zahradě.

Přidat můžeme i větvičky opadavých listnáčů s plody a sezónní rostliny v květináči. Hotovou kompozici umístíme na dobře viditelné a světlé místo a podle potřeby ji po Vánocích obměníme za svěžejší zeleň.

Gaulterie ležatá (Gaultheria procumbens)

Nízký podpokryvný stálezelený keř. Na podzim a během zimy bývá ozdoben sytě červenými plody. Potřebuje světlé místo, mírně kyselou a vlhčí půdu. Je skvělou volbou pro zimní výsadby.
v × š.: 30 × 40 cm

Gaulterie ležatá a brambořík perský
Gaulterie ležatá a brambořík perský Foto: Shutterstock

Brambořík perský (Cyclamen persicum)

V sortimentu sezónních rostlin jsou bramboříky v nabídce od konce podzimu. Ty s červenými květy jsou jako stvořené pro vnější adventní dekorování. Milují chlad, mráz jim však už ubližuje. Ocení slunečná místa a mírně vlhký substrát. Daří se jim v květináčích, a to samostatně i spolu s jinými typicky podzimními rostlinami.
v × š.: 35 × 25 cm

Mrazivé překvapení

O zajímavé zimní efekty se dokáží postarat také některé zeleninové druhy. Stačí příliš nespěchat s úklidem zeleninových záhonů. Jsou mezi nimi i takové, kterým mráz a ani chlad neublíží a užitek nám poskytnou iv chladnějších obdobích roku.

Mangold (Beta vulgaris var. cicla)

Vděčná listová zelenina, kterou pěstujeme z přímého výsevu na jaře. Některé odrůdy mají barevně nápadné stonky i listy, díky čemuž jsou dekorativnější a vhodné i do okrasných výsadeb. Potřebuje slunce a výživnou půdu.
v × š.: 60 × 30 cm

Mangold v zimní zahradě
Mangold Foto: Shutterstock

Exotická zima

Citrusy si spojujeme se sluncem, teplem a jižními zeměmi. U nás je jejich pěstování podmíněno vhodným zazimováním. Najde se i výjimka, zajímavý druh, který u nás v teplých oblastech celoročně roste ve volné půdě a bohatě plodí. Bohužel, plody jsou velmi trpké a plné semen, nevhodné ke konzumaci.

Citronovníkovník trojlistý (Poncirus trifoliata)

Jedná se o exoticky působící košatý keř nebo malý strom se zelenými větvemi a nápadně velkými trny. Květy má bílé, podobné květům pomerančovníku. Plstnaté plody připomínající citrony jsou 3 – 5 cm velké. Po dozrání jsou světle žluté a dřevinu ozdobují v zimním období. Vybereme pro něj slunné a chráněné místo.
v × š.: 5 × 3 m

Citronovníkovník trojlistý
Citronovníkovník třílistý Foto: Shutterstock



Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *