Užitková zahrada

6 léčivých rostlin přímo z naší zahrady. Tři z nich považujeme dokonce za plevel





I ty na pohled nejobyčejnější rostliny mohou mít léčivou moc. Vsadíme se, že alespoň jedna se skrývá ve vaší zahradě. Které druhy hledat a proč?

Kořen lopuchu
Foto: Shutterstock

1. Černý rybíz (Ribes nigrum)

Černý rybíz má v zahradě snad každý. Jejich plody se považují za velmi zdravé, plné vitamínu C a antioxidantů.

Sklizeň: Kromě plodů sbíráme a sušíme zdravé listy.

Použití: Plody mají močopudné účinky, pomáhají při zánětech a vyplavování bakterií a písku z močových cest. Účinkují i ​​při kašli, dokonce při černém kašli. Obsahují rutin, který pozitivně působí na krevní cévy a vlásečnice. Listy využíváme i při revmatismu, dně i artróze, proti průjmům, při vysokém krevním tlaku ak posílení organismu.

Černý rybíz
Černý rybíz Foto: iStock

2. Brusinka obecná (Vaccinium vitis-idaea)

Brusinku můžeme pěstovat jako nízký podrost pod záhonem borůvek, je totiž také kyselomilná.

Sklizeň: Kromě plodů dozrávajících koncem léta a na podzim sbíráme listy, a to hlavně na jaře.

Použití: Listy působí dezinfekčně na močové ústrojí, protizánětlivě, svírající a plody navíc i jako diuretikum. Důležitou aktivní složkou plodů jsou tzn. proantokyanidiny, které se vážou na povrch bakterií, čímž zabraňují jejich přichycení na epitelové buňky močových cest. S léčbou je třeba začít co nejdříve. Jedinci citliví na uroinfekce je mohou užívat i preventivně. Brusinky mají také silný antioxidační účinek, redukují riziko aterosklerózy a zvyšují i ​​hladinu dobrého HDL cholesterolu. Jejich účinné léčebné složky jsou citlivé na teplo, proto nepoužíváme tepelnou úpravu, ale maceraci za studena.

Brusinka obecná
Brusinka obecná Foto: Shutterstock

3. Malina (Rubus idaeus)

Nejen z lesních malin, ale také ze zahradních můžeme sklízet a sušit listy.

Sklizeň: Zhruba v červnu sklízíme a sušíme zdravé listy.

Použití: Přidáváme je do čaje při horečce a virových onemocněních, neboť podporují vylučování potu a moči, čímž pomáhají vyplavování toxinů z těla. Působí také proti bolestem a křečím způsobeným menstruací. I při zánětech v dutině ústní lze výluh používat k výplachu i kloktání.

Malinové listy
Malina Foto: Shutterstock

4. Sedmikráska obecná (Bellis perennis)

Někdo ji v trávníku toleruje a těší se z jejích kvítků, jiný ji z trávníku vybírá či jinak ničí jako plevel. Tak či onak, jedná se o léčivou rostlinu. Kdysi se dokonce považovala za všelék. Listy a květiny se také konzumují za čerstva v salátech, polévkách, v pomazánkách i mixovaných nápojích.

Sklizeň: Účinnou drogou jsou květiny. Suší se při teplotě do 35 °C.

Použití: Pomáhá při problémech horních cest dýchacích, při rekonvalescenci po zápalu plic. Tiší dávivý kašel, při astmatu uvolňuje křeče. Pomáhá při zánětu močových cest a ledvin, zmírňuje revmatické bolesti a bolesti páteře. Stimuluje látkovou přeměnu, pomáhá při chorobách žlučníku, slinivky břišní, štítné žlázy, čistí krev, snižuje teplotu.

Sedmikráska obecná
Sedmikráska obecná Foto: Shutterstock

5. Lopuch větší (Arctium lappa)

Tato dvouletá rostlina s velkými listy se sem tam najde také v zahradách. S jejími mírně pichlavými květy si kdysi děti hrávaly a používaly je jako „výložky“ na ramena. Mladý kořen se na jaře může přidávat i do polévek podobně jako petržel.

Sklizeň: Sklízí se kořen.

Použití: Je močopudný, podporuje pocení, činnost ledvin, pomáhá při močových a ledvinových kamenech, při poruchách látkové výměny. Zmírňuje revmatické bolesti, snižuje hladinu cukru, brzdí růst a množení nádorových tkání. Léčí pohmožděniny, špatně se hojící rány, bolestivé klouby. Používá se také jako kloktadlo při zánětech v dutině ústní. Při vypadávání vlasů se jeho silný odvar nebo tinktura vtírá do suchých umytých vlasů.

Lopuch větší
Lopuch větší Foto: iStock

6. Pampeliška lékařská (Taraxacum officinale)

V trávnících se rychle šíří pomocí semen a obtížněji se likviduje, protože je nutné odstranit co největší část kořene. Ve větších přírodních trávnících má své místo, její intenzivní žluté květy dokážou potěšit. Mladé listy se používají do salátů, ale pozor, mají nahořklou chuť. Z květin vyrábíme pampeliškový med.

Sklizeň: Kořeny sbíráme brzy na jaře nebo koncem léta až na podzim. Očištěné sušíme při teplotě 50 °C.

Použití: Obsahují hořčiny, třísloviny, fytoncidy, vitamíny, minerály a inulin, který pomáhá při metabolismu cukru šetřit inzulín diabetikům. Povzbuzují produkci trávicích šťáv a pomáhají při zánětu žaludeční sliznice. Zlepšují funkci žlučníku, jater a slinivky. Snižují cholesterol a tlumí záněty močových cest. Sušený kořen se používá také jako pomocný lék při leukémii.

Pampeliška lékařská
Pampeliška lékařská Foto: iStock

Galerie ke článku

Text: Ing. Jaroslav Pížl, redakce
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada







Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *