Užitková zahrada

7 bylinek do okrasných záhonů: Tyto rostliny potěší duši a pomohou při mnoha zdravotních potížích





Objevte sedm léčivých bylin, které krásou obohatí každý záhon a zároveň nabízejí účinnou pomoc při různých zdravotních obtížích. Pokud ještě ani jednu nemáte, vysaďte si je letos do zahrady.

Bylinky vhodné do okrasných záhonů
Foto: Shutterstock

1. Monarda dvoumocná (Monarda didyma)

Zvláštní květiny této trvalky jsou šarlatově červené, zřídka bílé nebo narůžovělé. Rozkvétá v červnu a květinami těší do srpna. Vyžaduje slunečné stanoviště. Celá rostlina má příjemnou citrusovou vůni připomínající bergamot.

Sklizeň: Sklízíme nať před květem. O květiny nepřijdeme, odříznutá část doroste.

Použití: Rostlina je aromatická a používá se podobně jako mateřídouška pro obsah tymolu. Kromě dezinfekčních a protizánětlivých účinků také uklidňuje. Pomáhá při zánětu dýchacích cest a odstraňuje nespavost.
v. × š.: 0,80 – 1,20 × 0,75 m

Monarda dvoudomá
Monarda dvoudomá Foto: iStock

2. Echinacea purpurová (Echinacea purpurea)

Je to trvalka původem ze severoamerických prérií. Je ozdobou zahrady, květiny jsou růžové barvy. Je nenáročná, nemá zvláštní nároky na půdu. Daří se jí na slunném místě. Kvete od července do září.

Sklizeň: Sklízí se kvetoucí nať během plného kvetení. Nejvíce účinných látek obsahuje kořen, který sklízíme z tříletých rostlin na podzim.

Použití: Pití čaje působí jako prevence virových onemocnění. Má i protizánětlivé účinky a podporuje imunitu.
v. × š.: 1 – 1,2 × 0,5 m

Echinacea purpurová
Echinacea purpurová Foto: iStock

3. Kapucínka větší (Tropaeolum majus)

U nás se pěstuje jako jednoletá rostlina z přímého výsevu na stanoviště v dubnu až v květnu nebo z sazenic, které vysazujeme v květnu. Má ráda sušší půdu, přímé slunce, přiměřenou zálivku s občasným proschnutím. Vysadíme ji na různá místa s různými rostlinami, protože ji milují skočky. Při silnějším tlaku škůdce se ji v polykultuře podaří částečně uchránit.

Sklizeň: Celá rostlina je jídla. Používají se kvítky, listy i semena.

Použití: Má silné antibiotické účinky při onemocnění dýchacích cest a také močového ústrojí. Slouží jako podpůrná léčba při virových onemocněních, kdy dochází k sekundární infekci bakteriemi.
v. × š.: 0,30 × 1 – 3 m

Kapucínka větší
Kapucínka větší Foto: Shutterstock

4. Valeriána lékařská (Valeriana officinalis)

Tato trvalka roste divoce v Evropě a v Asii. Stanoviště má v oblibě sluneční až polostín s hlinitopísčitou a propustnou půdou. Nevyžaduje zimní ochranu. Semena vyséváme přímo na půdu v ​​srpnu až v září nebo si ji vypěstujeme z sazenic s výsevem v lednu až v březnu.

Sklizeň: Sbíráme oddenek s kořeny od podzimu do jara. Dobře omyjeme v tekoucí vodě a sušíme zavěšené na provázku při teplotě cca 35 stupňů.

Použití: Používá se při nespavosti, nervových obtížích, bolestech hlavy a úzkostech. Může se použít v kombinaci s chmelem. Na léčivý čaj se používá sušený kořen v terapeutické dávce, je však třeba dodržet dávkování. Někdy může působit opačným účinkem.
v. × š.: cca 100×80 cm

Valeriána lékařská
Valeriána lékařská Foto: Shutterstock

5. Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea)

Říká se jí i zlatý kořen. Pěstuje se jako skalnička. Roste iv přírodě v hornatých částech Evropy (Alpy, Pyreneje, Karpaty) a v pohořích Střední Asie. Vyžaduje přímé slunce. Půda musí být propustná, mírně kyselá a stále mírně vlhká. V zimě zatahuje do oddenku.

Sklizeň: Sbírá se nať i oddenek.

Použití: Kromě mnoha účinků na zdraví zlepšuje duševní funkce, působí proti stresu a depresi, zvyšuje sexuální apetenci u obou pohlaví.
v. × š.: 30 × 30 cm

Rozchodnice růžová
Rozchodnice růžová Foto: iStock

6. Bakopa drobnolistá (Bacopa monnieři)

Plazivá rostlina, která se často pěstuje spolu s jinými letničkami v nádobách jako převislá. Pochází z bažinatých oblastí Indie, Číny a Vietnamu. U nás se pěstuje jako nepravá letnička. Můžeme ji vypěstovat ze semínka nebo z řízků z mateřské rostliny, kterou přezimováváme ve světlých prostorách interiéru.

Sklizeň: Sklízí se celá nať.

Použití: Pomáhá při chronické nespavosti, zlepšuje fungování mozku, zbavuje stresu a nervové vyčerpanosti a podporuje duševní výkonnost. Zlepšuje koncentraci, proto je velmi vhodná pro studenty v náročném období během studia. Používáme ji za čerstva nebo jako tinkturu. Čaj připravíme z jedné lžičky a 250 ml vody, 10 minut louhujeme.
v. × š.: cca 100 cm dlouhé plazivé výhony

Bakopa drobnolistá
Bakopa drobnolistá Foto: Shutterstock

7. Levandule lékařská(Lavandula angustifolia)

Odolná a pěstitelsky nenáročná trvalka – polodřevina, která vyžaduje slunečné stanoviště s propustnou půdou s nižším obsahem živin. Před zimou je vhodné ji v chladných oblastech chránit nastýláním.

Sklizeň: Sklízí se květenství v době, kdy začínají vzkvétat první květiny.

Použití: Zklidňuje nervový systém, pomáhá při úzkostech, zmírňuje únavu, vyčerpání a má sedativní účinky. Spokojenost a uvolnění přinese ve formě večerní koupele ze sušených květin.
v. × š.: 40 × 70 cm

Levandule lékařská
Levandule lékařská Foto: Shutterstock

Galerie ke článku

Text: Noemi Peterová, Monika Felixová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada







Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *