Užitková zahrada

Bohatá úroda v létě, každoroční řez v zimě: Osvojte si tři kroky, jak stříhat starší jabloně




Aby jabloně nebo hrušky bohatě plodily, doporučuje se každoroční řez v zimním období.

Jak řezat starší jabloň
Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

Dormantní období je nejlepší příležitost tvarování koruny, odstranění vyplodených větví ze středu stromu a podpoření typu růstu, který maximalizuje úrodu. Otevřený tvar koruny pomáhá udržet dobrý zdravotní stav stromu. Pokud jsme ho déle vůbec nerezali, nepřeženeme to a část práce odložíme na další rok.

Vhodné období pro zimní řez: listopad – únor

Najednou nikdy neodstraňujeme více než třetinu ze všech větví v koruně. Lepší je řezat strom každý rok, abychom vytvarovali a později udržovali kotlovitou korunu ideální pro plození. Samozřejmě, řeč je o „klasickém“ tvaru stromu. Palmety, štíhlá vřetena a jiné tvary se řežou jiným způsobem.

Krok za krokem: Jak řezat starší jabloň

1. Snížíme vysoké větve

Vysoké větve snižujeme postupně, kus po kusu, aby nás nezranil padající větev. Používáme čisté a ostré nářadí. Předcházíme tak významnějšímu poškození tkání, které se může, byť později, stát vstupní branou pro patogeny.

Snižování vysokých větví jabloně
Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

2. Odstraníme křižující se nebo paralelně rostoucí větve

Odstraníme křižující se či blízko sebe paralelně rostoucí větve, které by se mohly časem odírat. Zranění na kůře bývají vstupní branou pro infekce. Než začneme, odstoupíme a přemýšlíme, který z větví má větší smysl ponechat. Ponechaná větev má být zdravá, ne příliš stará a má mít vyhovující tvar.

Odstraňování křižujících se nebo paralelně rostoucích větví jabloně
Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

3. Odřízneme větve rostoucí do středu

Odřízneme větve rostoucí do středu koruny, protože ji zahušťují. Díky tomu se dovnitř dostane více světla a vzduchu, čímž strom udržíme déle zdravý. Zaměříme se na vytvoření takzvané kotlovité koruny, to znamená, že větve mají pomyslně tvořit tvar kotle a vnitřek – střed stromu – má být prázdný.

Odříznutí větví jabloně směřujících do středu koruny
Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

TOP TIP

Ve středu koruny zvyknou z hlavních větví vyrůstat pevné a přímo vzhůru rostoucí výhony, říká se jim „vlci“. Nezvyknou kvést ani plodit. Tím, že je odřízneme, strom může energii a živiny, kterou by věnoval na jejich další růst, směřovat do rodivých větviček. Řez vedeme přesně v místě, ze kterého vyrůstají. Podle tloušťky na ně zvolíme buď zahradnické nůžky, pákové nůžky nebo pilku.

Odstraňování takzvaných vlků z větví jabloně
Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

Takto řežeme také

V zimním období můžeme řezat několik druhů stromů a formovat tak jejich tvar, přičemž se vůbec nemusí jednat o kotlovitou korunu. Jsou to tyto:

Břízy

Pokud bychom je řezali až koncem zimy, když začíná proudit míza, může dojít k jejímu silnému vytékání. Strom spolu s ní přichází o část živin.

Javory

Řežou se jen minimálně až vůbec, řezem se totiž ničí jejich přirozený tvar. Když je řez nezbytný, například větev zavadí, učiníme tak nyní.

Topoly

Toto je obzvláště vhodné období pro odstranění výrůstků z kmene.




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *