Okrasná zahrada

Bojujete s vijačkou na zimostrázu? Tyto 3 stálezelené náhrady doporučuje Martin Čurda




Od té doby, co se objevila vijačka, se už léta snažíme udržet buxusy před domem pravidelnými postřiky. Naši sousedé to už vzdali, my začínáme boj se škůdcem pomalu přehrávat také. Buxus jsme sázeli jako hranici od ulice, je vysoký jako naše vnučka na základní škole. Pokud ho však budeme muset vykopat, budeme muset místo něj nasadit náhradu. Můžete nám poradit?

Zimostráz (Buxus)
Foto: Shutterstock

Řeknu to takhle – vždy jsou možnosti. Možná je to však io tom, jak moc budete trvat na co nejidentičtější náhradě. Chápu, že zimostráz (Buxus) má svůj nezaměnitelný habitus. Spolu s jeho skvělou tvarovatelností dělají tyto dvě vlastnosti zimostráz na první pohled nenahraditelným.

Chemický boj s vijačkou je ale do budoucna bohužel marný. Řešení spočívá v náhradě, která netrpí atakem vijáku, je stálezelená, má drobné listy, roste vzpřímeně, skvěle snáší řez a má hustý, kompaktní habitus.

1. Bršlen

Velmi příjemnou alternativou ke zimostrázu je brslen. Ne však každý, protože mnohé druhy bršlena rostou sice jako keře, ale ne zpříma, spíše rozložitě a mají i nepoměrně větší listy.

Další úskalí, které je třeba zvážit, je to, že brslen sice nedecimuje vijačka zimostrázová, ale trpí jiným škůdcem – štítničkou brslenovou. Je však pravda, že není tak fatální jako vijačka na zimostrázu.

Pokud se tedy rozhodnete pro brslen, vybírejte z druhů a odrůd, které mají vzpřímený růst, menší listy a kompaktnější habitus. Dobrou volbou jsou odrůdy druhu brslen japonský:

  • Euonymus japonicus Green Spire,
  • E. japonicus Benkomasaki,
  • E. japonicus Microphyllus.
Bršlen japonský 'Green Spire'
Bršlen japonský ‚Green Spire‘ Foto: Shutterstock

Velmi pěkně působí živé ploty iz panašovaných odrůd s podobnými vlastnostmi:

  • Euonymus japonicus White Spire,
  • E. japonicus Bravo.

Všechny bršleny snášejí řez a dokážete z nich vytvarovat živé ploty podobné těm zimostrázovým.

2. Zemolez lesklý

Ještě věrnější kopii zimostrázové bordury docílíte pomocí zimolezu lesklého, který má velmi podobné vejčité lístky jako zimostráz. Architektura jeho růstu je však jiná než u zimostrázu, stejně tak vzájemné postavení listů, takže si jej s zimostrázem určitě nespletete.

Navíc roste spíše rozložitě než vzpřímeně, rychleji než zimostráz a stejně dobře snáší řez. Živý plůtek jako náhradu za zimostráz z něj po letech trpělivého tvarování určitě vypěstujete. Výhodou však je, že jej obchází vijačka i štítnička, je stálezelený a na pěstování velmi nenáročný.

Do živého plotu doporučuji odrůdy:

  • Lonicera nitida Maigrun nebo
  • Lonicera nitida Elegans.
Zemolez lesklý 'Maigrun'
Zemolez lesklý ‚Maigrun‘ Foto: Shutterstock

3. Ptačí zob

Pokud potřebujete masivnější živý plot, klidně sáhněte i po ptačím zobu. Vždy sice říkám, že mince má dvě strany a v tomto případě – co roste rychle, nepřestane růst ve dvou metrech, jak si to přejeme my, ale nejednou to časem přerůstá přes hlavu. Ale pokud pravidelný řez nezanedbáte, dokážete mít i živý plot z ptačího zobu pod kontrolou a v příjemných rozměrech.

Kromě pravidelného řezu pomůže také stanoviště, kde není plné slunce. V putujícím zeleném stínu stromu neroste tak agresivně a můžete jej mít celé roky pod kontrolou. Výhodou ptačího zobu je, že se nejedná o introdukovanou dřevinu. Samozřejmě, i ona má své škůdce, ale žádným netrpí tak masivně, jako zimostráz vijačkou.




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *