Balkón, Terasa, Pokojovky

Bonsaj nebo sukulent? Pouštní růže spojuje to nejkrásnější z obou, nechte se jí okouzlit




Rostlinná říše je velmi rozmanitá a obsáhnout ji celou nedokážou ani botanické zahrady. Sbírky jednotlivců se tedy často soustředí na jednotlivé rostlinné kategorie, které se mohou někdy prolínat.

Pouštní růže - adenium
Foto: Shutterstock

Například sběratel sukulentů může zároveň pěstovat rostliny, které můžeme považovat i za bonsaje. Samozřejmě, tyto druhy musí mít k tomu vhodné předpoklady. A pokud se k tomu připočte cit a um pěstitele, je možné vytvořit opravdu atraktivní a efektní rostliny.

Jako příklad vhodných druhů zmíníme například tučnolist vejčitělistý (Crassula ovata), plektrant Ernstův (Plectranthus ernstii) nebo druh, na který se v tomto článku zaměříme – adenium hrubé (Adenium oběsum), často nazývané také pouštní růže.

Adenium zaujme vzhledem i květinami

Adenií se také pěstuje více druhů (A. somalense, A.socotranum, A.arabicum a jiné). Nejrozšířenější a pro své vlastnosti nejvíce atraktivní je právě Adenium oběsum. Snoubí se v něm poměrně jednoduché nároky na pěstování, jeho skvělý vzhled a nakonec také snadná dostupnost.

V Asii se velmi intenzivně zabývají šlechtěním a hybridizací adenií, čehož výsledkem jsou opravdu ohromující kultivary různých barev a typů květin.

Co se týče jejich specifické vlastnosti – způsobu růstu –, je třeba vědět, že jen rostliny vysévané ze semen mají svou charakteristickou zhrublou „nohu”. Odborně se tato část rostliny nazývá kaudex a rostliny množené z řízků ji nevytvoří ani po dlouhých letech. Proto se rostliny množené a prodávané v Asii často roubují, aby v korunce kvetly ušlechtilé květiny s omračujícími efekty, ale zároveň rostlina disponovala i neméně působivým kaudexem.

Pouštní růže - adenium
Foto: Shutterstock

Adenium, které vám vezme dech

Jak zvýraznit vzhled pouštní růže? Ve světě pěstování bonsají se jako jeden z mnoha efektů uplatňuje i prvek, kdy se vypreparují a postupně obnaží kořeny pěstovaných rostlin tak, že jsou nad povrchem substrátu.

Rostlina si postupně na tento stav zvykne a přizpůsobí své kořeny nové situaci. Ve spodní části, kde jsou ponořeny do substrátu, vytváří typ kořenů, které nadále efektivně čerpají vodu a živiny ze substrátu. Vrchní, obnažená část se přizpůsobí tak, že slouží pouze jako transportní pletivo – vodu dopraví do vyšších partií rostliny.

Kořeny pouštní růže
Foto: Shutterstock

U bonsají dělaných z dřevin, jaké rostou iv naší přírodě, jde o poměrně náročnou akci. Potřebujeme k tomu citlivou zručnost a delší dobu. U adenie je to však velmi jednoduché a požadovaného efektu docílíme ve velmi krátké době. Při přesazení jednoduše obnažíme někdy až celou vrchní polovinu kořenové soustavy. Dbáme na to, aby každý obnažený kořen směřoval do substrátu níže a měl možnost z něj čerpat vodu a živiny.

Takto zasazené adenium poměrně rychle přizpůsobí své kořeny, které v krátké době začnou hrubnout, což umocní efekt, jako by měla rostlina velmi dlouhý věk. Máte-li obavy, aby vaše rostlinka tento proces zvládla, můžete proces rozložit na více fází a kořeny obnažovat postupně. Při běžné kondici rostliny tohoto druhu však nebývá problém ani s odhalením poloviny kořenů najednou.

Výsledkem je stromek působící jako miniatura starého, věky ošlehaného veterána. Pokud k tomu ještě kvete, jeho krása je opravdu dechberoucí.

 




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *