Užitková zahrada

Dopřejte si na jaře ředkvičky! Díky pestrosti odrůd si s nimi poradí i začátečníci





Kdo z nás by se netěšil na první úrodu ředkviček? Je to přece první zelenina, kterou můžeme sklízet už v předjaří. Kromě kořenových bulviček si lze pochutnat i na mladých listech – v současnosti známých jako microgreens.

Nenáročná ředkvička pro pěstitele začátečníky
Foto: Shutterstock

Ředkev setá letní (Raphanus sativus var. sativus)

Energetická hodnota ředkviček dosahuje necelých 25 kcal, jsou tedy vhodné i při dietě. Kromě vody a vlákniny obsahují vitamín C a K, beta karoten a kyselinu listovou. Z minerálních látek jsou bohaté na draslík, vápník, fosfor, zinek a železo. Podporují trávení a mají antimikrobiální účinek.

Díky pestrosti odrůd jsou bulvy buď oválné, kulovité, nebo protáhlé. Barva může být kromě červené také bílá, růžová, žlutá, fialová až černá.

Ředkvičky mohou na záhonech i ve skleníku poškodit skočky, od dubna je zase mohou okusovat slizňáky.

Jak je pěstovat

S pěstováním ředkviček si poradí i úplný začátečník. Vyhovují jim lehké, na živiny bohaté půdy. Ty nesmí být obohaceny o dusík ani nesmí obsahovat čerstvý hnůj. Záhon hnojíme ideálně kompostem. K pěstování je vhodné slunné nebo polostinné stanoviště.

Ředkvičky se obvykle vysévají do řádků, velmi dobře však rostou i v polykulturních záhonech jako celosezónní podrost pod větší zeleninou. Jsou poměrně náročné na pravidelnou zálivku. Sucho se podepisuje na zvýšené ostrosti chuti. Nárazová zálivka po delším suchu zase způsobuje praskání bulviček.

Většinu odrůd můžeme vysévat do skleníku či pařeniště již od února, od dubna i ven. Pokud se chceme dočkat podzimní úrody, semínka vyséváme v srpnu. Celoroční ředkvičky se vysévají od února do srpna.

Pěstování ředkvičky v zahradě
Ředkvičkám vyhovují lehké, na živiny bohaté půdy. Foto: Shutterstock

Kdy sbírat a skladovat bulvičky

Sklízejí se postupně, dokonce se dají zužitkovat i mladé zelené listy. Průběžné přetrhávání řádků podporuje růst okolních bulviček.

Ředkvičky zabalené do vlhké utěrky nebo igelitového sáčku vydrží v chladničce několik dní. Lze je také uchovat ponořené v míse se studenou vodou.

Naše volba odrůd

‚Rampouch‘ – odrůda s bílou protáhlou bulvou, vysévá se od února do dubna, pak až v srpnu
‚Duo‘ – dvoubarevná odrůda s kulovitou bulvou červené barvy a bílým „bříškem“, výsev od února do dubna, později až v srpnu
‚Tercia‘ – celoroční odrůda s červenou kulovitou bulvou, výsev od února do srpna

Barevné odrůdy ředkvičky
Díky pestrosti odrůd jsou bulvy buď oválné, kulovité, nebo protáhlé. Barva může být kromě červené také bílá, růžová, žlutá, fialová až černá. Foto: Shutterstock

Víte, že…

… prapředek ředkviček zřejmě pocházel z Asie? Původně však tato zelenina dosahovala větších rozměrů. Až v 18. století byly vyšlechtěny drobné ředkvičky v takové podobě, jak je známe dnes.

… semínka ředkviček můžeme vysít už během zimy? Na klíčícím sítku si tak předpěstujeme zdravou zelenou nať, kterou dozdobíme pokrmy, přidáváme do pomazánek či do smoothie.

… kromě klasických ředkviček s menšími bulvami můžeme pěstovat i obrovské ředkvičky? Ty lze sklízet až do prosince a některé dokonce i přezimují do dalšího roku. Tehdy je sklízíme brzy na jaře, jinak půjdou do semene, což bulvu znehodnotí.

… ředkvičky se na záhoně velmi dobře snesou s jahodami, s řeřichou, salátem is mrkví? Nevyséváme je však blízko cuket.

2 způsoby, jak si připravit ředkvičky

Ředkvičkový salát

Ve vodě opláchneme čerstvě sklizené ředkvičky, listový salát a rukolu. Větší listy salátu natrháme na menší, ředkvičky očistíme, zbavíme kořínku a listů a nakrájíme na plátky. V míse mírně osolíme, pokapeme citrónovou šťávou a zamícháme. Posypeme nasekanými pistáciemi.

Salát z listového salátu a ředkviček
Ředkvičkový salát Foto: Shutterstock

Sýrová pomazánka s ředkvičkami

Svazek ředkviček zbavíme kořínků a listů, opláchneme, nahrubo nastrouháme a osolíme. Necháme dvacet minut na sítku okapat. Potom k nastrouhaným ředkvičkám přimícháme čerstvý bílý sýr typu žervé a 50 g nastrouhaného parmazánu. Opepříme a promícháme. Podáváme na kváskovém nebo celozrnném chlebu.

Galerie ke článku

Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada







Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *