Užitková zahrada

I z malé zahrady můžete mít velkou úrodu. Zkušený ovocnář radí, jak si správně vybrat ovocné dřeviny




Podzimní období je výborné pro výsadbu ovocných dřevin. Zkušený ovocnář Martin Stanko rozebírá téma pěstování kompaktních a zakrslých odrůd vhodných pro menší zahrady.

Výběr ovocných stromů do malé zahrady
Foto: Shutterstock

Při přemýšlení nad tím, jaké ovoce bychom na zahradě měli rádi – a je jedno, zda vysazujeme novou zahradu, nebo doplňujeme starší –, by mělo být prioritou, co vlastně od odrůdy nebo ovocného druhu očekáváme. Když máme malou zahradu a chceme v ní pěstovat ovocné stromky kvůli vlastní spotřebě, kromě výsadby menších forem nemáme mnoho možností.

První, o co se zajímáme, je velikost stromku o 10, případně 20 let po výsadbě. Na etiketách visících na prodávaných dřevinách je uváděna většinou velikost o 10 let. Tento údaj však není zcela výstižný, protože stromy po 10 letech nepřestanou růst a mohou mít časem dvoj- až trojnásobnou velikost než na etiketě, proto pozor na to.

Výběr správného podnože

Velikost i celkovou vitalitu ovocného stromku ve velké míře ovlivňuje podnož. Tak jako odrůda, i podnože jsou pomalu, středně a rychle rostoucí. Můžeme se setkat s kombinací zakrnělé nebo pomalu rostoucí podnož + normálně rostoucí odrůda (růst zpomalí podnož), další možností je středně rostoucí podnož + zakrslá, kompaktně nebo převisle rostoucí odrůda a poslední možností je použití zakrslé podnože a zakrslé odrůdy.

Myslím si, že první a druhá možnost jsou lepší volbou. Nevýhodou třetí zmiňované, která je nejmenší a nejprve vstupuje do plodnosti, je v porovnání s ostatními nejkratší životnost.

Podnože pro menší stromky

Na našich zahradách můžeme pěstovat menší formy hrušek, ať už klasických, nebo asijských, na podnoži kdoule, jabloně na zakrslých podnožích ze skupiny M-, třešně na zakrslých podnožích Gisela 4 a 5, švestky na podnoži St. Julien nebo Wawit, meruňky na podnoži St. Julien nebo Wawit, broskve a mandle na podnoži GF-677 a jiné.

Zásady pěstování menších forem stromků

Stromečky můžeme pěstovat ve volné půdě, což je určitě lepší, nebo v květináčích. Platí, že musíme zajistit přiměřenou zálivku, to znamená nepromáčet ani nenechávat přesušené. V chladnějším období doporučuji zalévat 1 až 2krát týdně, v teplém období 3krát týdně, vždy s minimální mezerou jeden den.

Další, co je důležité dodržet při menších formách stromků, je redukce množství plodů – probírka. Platí zásada, že na jeden plod, například jablíčko, potřebujeme minimálně 25 listů. To nejednou znamená, že při první větší úrodě musíme v červnu snížit počet plodů na 1/3 až 1/5 počtu na začátku vegetace. Tím prodloužíme život stromku a každý rok budeme mít pěkné plody (vyhneme se tzv. střídavé plodnosti, kdy stromek plodí každý druhý až třetí rok).

Trpasličí broskev
Ovocné stromky vysazujeme do volné půdy, což je určitě lepší, nebo do květináčů. Foto: Shutterstock

Sloupovité odrůdy a formy

Co se sloupovitých forem stromků týče, geneticky jsou zafixovány jen jabloně. První odrůdou a rodičem dalších je ‚McIntosh Wijcik‘. Z něj byly vyšlechtěny desítky odrůd, ať už letní, podzimní nebo zimní.

U hrušek se jedná o výběr odrůd s úzkým charakterem růstu, které časem vytvářejí korunku ve tvaru užšího vajíčka. Typické odrůdy jsou ‚Condo‘, ‚Saphira‘, ‚Decora‘, ‚Obelisk‘ a jiné.

U peckovin je to složitější. Jisté je, že dosud neexistuje žádná pravá sloupovitá odrůda. Jako menší můžeme pěstovat vybrané odrůdy s přirozeně užší korunkou, například u třešní ‚Victoria‘ nebo ‚Sylvia‘. Časem vytvářejí korunku ve tvaru vajíčka.

Pokud chceme vytvarovat užší korunku než přirozenou, musíme využívat řez na vnitřní poupě. U švestek podobně rostou odrůdy ‚Imperiale‘ a ‚Fruca‘, u meruňek ‚Golden Sun‘, u broskví například ‚Fastigiata‘.

Sloupovitá forma ovocného stromu - jabloně
Do malých zahrad upřednostníme sloupovité a kompaktní formy ovocných stromů. Foto: Shutterstock

Pěstování kompaktních odrůd

Kromě sloupovitých existují kompaktní odrůdy, které přirozeně tvoří malé korunky. Dají se pěstovat i v květináči, i když je samozřejmě vhodnější pěstování ve volné půdě. Z jabloní je to například ‚Delegrina‘, z hrušek ‚Mini Pear‘, z broskví ‚Honey Gold‘, červenolistá ‚Crimson Bonfire‘ az nektarinek například ‚Rubis‘. Na trh díky šlechtitelské práci přicházejí i další zakrslé ovocné dřeviny.

Při jejich pěstování v nádobě platí několik zásad. Zvolíme přiměřenou velikost květináče, neboli například nikdy nesázíme malou rostlinu do velkého květináče, ale začínáme například s objemem 5 litrů a postupně jej zvětšujeme.

Substrát volíme takový, který má minimálně třetinu složenou z hrubší vláknité rašeliny nebo kokosového vlákna, dalšími složkami jsou klasická rašelina, ušlechtilé jíly, například bentonit, perlit a podobně. Každá z nich napomáhá lepšímu hospodaření s vodou a živinami. Substrát můžeme přelít mykorizními houbami vhodnými pro ovocné dřeviny. Stromečky poléváme, ale nepřeléváme.




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *