Okrasná zahrada

Jak sázet volnokorenné ovocné stromy? Výsadbu si naplánujte hned po koupi a dodržte tyto kroky





Ovocné stromy se zejména na jaře, ale i na podzim dají koupit u pěstitelů jako volnokorenné. Jsou io dvě třetiny levnější než ty zapěstované v kontejnerech. Jak na jejich výsadbu?

Jak sázet volnokorenné ovocné stromy
Foto: Shutterstock

Volnokořenné stromky jsou sice levnější, na druhé straně jsou citlivější na manipulaci, převoz a výsadbu. Čas, který strom stráví bez půdy, má být co nejkratší, proto si výsadbu dobře naplánujte, abyste je opravdu co nejdříve po koupi mohli zasadit na konečné stanoviště.

Ve školce tyto stromy udržují v boxech s kořeny zasypanými vlhkými pilinami, aby se daly dobře vybírat. Na cestu pracovníci kořeny zabalí do igelitu a sváží, aby nezasychali.

Krok za krokem: Výsadba volnokorenných ovocných stromů

1. Odstraníme konečky kořenů

Před výsadbou kořeny stromu ponoříme do vody na 24 hodin. Pro volnokorenné ovocné stromky vykopeme jámu přibližně velikosti kbelíku. Odstraněním konečků kořenů pomocí zahradnických nůžek oživíme řezné rány, díky čemuž se zlepší průtok vody do rostliny a stromky se tak jednodušeji a rychleji ujmou.

Seříznutí kořenů před výsadbou ovocného stromu
Foto: Ing. Marián Komžík

2. Zatlučeme kolík jako oporu

Do středu jámy zatlučeme kolík, který bude pro stromeček příštích pár let oporou. Spodní část pomocí sekery zašpičatíme a poté opálíme nad ohněm, abychom zvýšili jeho životnost. Pokud je půda tvrdá a kolík se hůře zatlouká, vlijeme na dno jámy vodu a necháme chvíli vsáknout, to obvykle pomůže.

Zatlučení opěrného kolíku do jámy
Foto: Ing. Marián Komžík

3. Vložíme stromek do jámy

Stromeček vložíme do jámy a ke kořenům přisypeme polovinu vykopané zeminy. Stále jím přitom potřásáme, aby se půda dostala do každé mezery mezi kořeny. Přisypanou zeminu nohou upěchujeme, přičemž stromek držíme. Utlačenou zeminu mezi kořeny zalijeme. Přisypeme zbytek půdy, upěchujeme a opět zalijeme.

Zalití kořenů vodou
Foto: Ing. Marián Komžík

4. Upevníme a provedeme povýsadbový řez

Stromeček upevníme k zatlučenému kolíku pomocí provázku nebo lýka. Velmi důležitou součástí výsadby je povýsadbový řez, kterým zbavujeme stromeček nadbytečných výhonů a cíleně usměrňujeme jeho následný růst. Středník neboli osový výhon seřízneme cca 40 cm nad nejvyšším rozvětvením.

Povýsadbový řez ovocného stromu
Foto: Ing. Marián Komžík

Dobré rady

1. Při výsadbě z kořenové soustavy odstraníme všechny mechanicky poškozené a nahnilé kořeny. Tenčí vlásečnicové necháváme bez zkrácení.

2. Po výsadbě strom vydatně zaléváme až do ujatí av případě suchého jara i potom.

3. V dalším roce začneme s doplňkovým přihnojováním. Stromem dopřejeme vícesložkové hnojivo, případně zapracujeme do povrchové vrstvy vyzrálý kompost.

4. Ovocné stromy jsou obvykle, laicky řečeno, složené ze dvou částí, z podnože az odrůdy, která je na něm naroubována. Místo roubování bývá poněkud ztluštělé, je viditelná jizva. Při výběru podnože myslíme na to, v jakém tvaru ho chceme pěstovat. Pokud v klasickém korunkovém tvaru, zvolíme si středně silně rostoucí, případně i silněji rostoucí podnož. Při pěstování štíhlých vřeten a jiných intenzivních tvarů sáhneme po nožce například s názvem M9.

Galerie ke článku

Text: Ing. Monika Felixová, Ing. Marián Komžík
Foto: Ing. Marián Komžík, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada







Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *