Balkón, Terasa, Pokojovky

Jak vytvořit působivou živou zahrádku v interiéru? Vysaďte si pokojíčky do jednoho květináče




Při pěstování rostlin je velmi důležitá estetika a porozumění potřebám rostlin. Pokud k nim přidáme i důraz na vizuální stránku vytvořených kompozicí, přinesou nám o to větší radost z této záliby.

Kombinovaná výsadba pokojových rostlin do jednoho květináče
Foto: Shutterstock

Každý z nás má různou míru těchto potřebných předností, ale můžeme se učit od druhých, pokročilejších pěstitelů. Je to sice složitější, protože musíme zapojovat cit pro potřeby živých rostlin, ale ověřené kombinace nemusíme objevovat, stačí se jimi inspirovat. Zůstává také možnost zkoušet vlastní postupy, pokud máme pocit, že by mohly být úspěšné.

Zaměříme se na kombinované výsadby v květináčích, při kterých využíváme různých způsobů růstu a vzrůstu druhů rostlin. Ano, zdánlivě jednoduchý nápad – použít jako podrost pod vysoké rostliny jiné s drobnějším vzrůstem. Využijeme-li větší kapacitu květináče, mohou nám vzniknout velmi působivé živé zahrádky, které zvýší půvab našich pěstebních koutků.

Rostliny vhodné do kombinované výsadby

Jak vysoké – hlavní – rostliny mohou sloužit větší rostliny. Například:

  • čínská růže (Hibiscus rosa-sinensis),
  • trpasličí bytový banánovník (Musa cavendish Dwarf),
  • šeflery (Schefflera sp.),
  • fíkusy – různé druhy.

Pod ně můžeme kombinovat nenáročnější druhy s nízkým vzrůstem, které nemají agresivní kořeny. Velice pěkně vyniknou:

  • fitonie (Fittonia sp.) – výběr z více barevných variant, které pěkně ukáží v kombinacích,
  • Hypoestes,
  • zelenec (Chlorophytum),
  • „rodinné štěstí“ (Soleirolia),
  • fíkovník popínavý (Ficus pumila),
  • trsovité druhy peperomií (Peperomie sp.).

Jak pečovat o živou zahrádku v květináči?

Kromě estetického sladění musí být základem dostatečný objem pěstební nádoby. Můžeme počítat s tím, že hlavní rostliny budou mít tendenci kořenit ve spodních a středových částech květináče. Podrost by se měl rozrůstat zejména ve vrchních partiích – nadzemní částí i kořeny.

Při takové výsadbě se zvyšují nároky na výživnost substrátu. Proto je vhodné pamatovat na patřičnou podporu hnojivy a dostatečné světlo pro všechny rostliny. Samozřejmostí je přihlížet ke stejným nebo alespoň podobným nárokům na vlhkost či světlo.

Fitonie v květináči
Fitonie Foto: Shutterstock

Co když si nejsme jisti kombinací druhů?

V případě, že máme k dispozici mateřské rostliny, můžeme nejprve posadit namnožené mladé a menší sazeničky do nádoby na zkoušku. Ověříme si tak, jak by v dané kombinaci fungovaly. Pokud budou výsledky uspokojivé, můžeme výsadbu naplno rozvinout.

Tímto způsobem vlastně napodobujeme tropická rostlinná společenství, která jsou přirozená pro většinu pokojových rostlin. Zvýšíme nejen okrasný rozměr našich pěstovacích koutků, ale také poskytneme rostlinám dobré podmínky pro jejich vývoj.




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *