Užitková zahrada

Jak zkrátit révu na fasádě a další dřevité liány? Díky zimnímu řezu se nepromění v houštinu




Réva je liána, která roste poměrně intenzivně. Každý rok vyhání množství měkkých ohebných prutů, které dřevnatí. Je vhodné jej řezat každý rok až na zapěstovanou „kostru“, jinak se brzy změní na nepřehlednou houštinu.

Zimní řez révy a dřevitých lián
Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

Réva (Vitis) zahrnuje druhy užitkové (stolní a moštové odrůdy hroznů) iu nás méně známé okrasné, pěstované zejména pro nádherné podzimní vybarvení listů. Společné mají nároky na slunné stanoviště a také vitalitu. Pokud bychom je nerezali, časem vytvoří neprůchozí houštinu. Jsou také schopny vyšplhat se i do koruny nejvyššího stromu v zahradě nebo se budou tlačit pod střechou.

V komerčních vinicích se užitková réva pěstuje na drátěném vedení v řadách se zažitým způsobem řezu, který zvyšuje jeho produktivitu a umožňuje jednodušší sklizeň. Réva na fasádě nebo pergole řežeme trochu jinak než ten na vedení. Okrasné druhy řežeme tak, abychom jeho barevné listí mohli na podzim obdivovat, čili nenecháme jej vyrůst příliš vysoko.

Vhodné období pro zimní řez: prosinec – únor

Krok za krokem: Jak řezat dřevité liány

1. Důkladně si prohlédneme rostlinu

Rostlinu si dobře prohlédneme a rozhodneme, co budeme řezat a případně které výhony ponecháme dlouhé a následně je budeme tvarovat či přivazovat k opoře, což je i způsob, jak postupně zmladit velmi starou liánu. Ponecháváme výhony rostoucí „správným“ směrem.

Zimní řez révy na fasádě
Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

2. Zkrátíme výhony a odstraníme výhonky

Výhony, které mají plodit v následující sezóně, zkrátíme na dvě očka, což zlepší produktivitu. Výhonky odstraníme zcela.

Zimní řez výhonů révy na fasádě
Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

3. Odstraníme slabé výhony a staré úponky

Odstraníme také slabé a vyrozené výhony, staré úponky. Výsledkem má být kostra z pevných větví, na které se nacházejí čípky se dvěma očky (čípek – výhon seříznutý na několik cm, v tomto případě na dvě očka). Případné ponechané dlouhé výhony mají přibližně směrem, kde chceme vytvořit další kosterní větev.

Odstranění výhonů révy na fasádě
Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

TOP TIP: Výhony pro množení

Při řezu révy v zimě můžeme dobře vyzrálé a zdravé dřevité výhony použít k množení. Odespodu výhon seřízneme pod listovým poupatem, odečteme 6 až 8 poupat a seřízneme shora. Připravíme si nádobu s čistou vodou a svisle do ní vložíme řízky. Uložíme do sklepa, sem tam zkontrolujeme, zda není potřeba doplnit vodu.

Do jara by řízky měly pustit kořeny. V květnu je vysadíme na záhonu, přičemž oloupeme vyrůstající spodní očka, ponecháme jeden až dva nejsvrchnější. Pro lepší uchycení je dočasně nakopcujeme. Profesionální pěstitelé révu štěpí do podnože odolného před nebezpečným škůdcem, proto při koupi révy je určitě lepší sáhnout po roubovaných rostlinách.

Oříznutí révy v zimě
Réva po řeže má mít přehlednou kostru, s čípky pro budoucí úrodu, a má být bez tenkých větviček. Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

Takto řežeme také

Dřevité liány s velmi vitálním růstem můžeme řezat velmi podobně. Jedná se o:

Trumpet

Řezem jej udržujeme v přiměřené velikosti a po řezu také více kvete.

Visterie

Řežeme v lednu až v únoru na dvě až tři očka. Kromě toho ji zkracujeme iv létě, aby se příliš nerozrostla.

Ampelopsis

Pokud bychom ho neřezali, za pár let z něj bude houština.




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *