Užitková zahrada

Kdy vysazovat sazenice rajčat? Poznejte tajemství jejich úspěšného pěstování





Vypěstovali jste si sazenice ze semínka a jsou už příliš velké? Pokud je budete vysazovat na vnější záhony, je třeba s výsadbou ještě počkat. Ve skleníku nebo fóliovníku se jim však bude dařit už nyní.

Přísedy rajčat
Foto: Shutterstock

Pěstováno ve skleníku, ve fóliovníku

Odrůdy vhodné pro pěstování ve skleníku či fóliovníku vysadíme v momentě, kdy se zformují první květiny, což může být od druhé poloviny dubna.

Vysadíme je přímo do skleníkového záhonu, má-li však skleník pevnou podlahu, můžeme je pěstovat v pěstebních pytlích nebo hlubokých větších nádobách o průměru minimálně 30 cm. Naplníme je substrátem určeným k pěstování zeleniny.

Závěsné nádoby, pěstitelské pytle

Převislé odrůdy vysadíme do velkých závěsných nádob, v malých by mohly snadno vyschnout. Druhým důvodem pro velkou nádobu je stabilita rostliny, která má možnost zakořenit se ve velkém objemu.

V posledních letech lze zakoupit pěstitelské pytle s namíchaným substrátem, které stačí položit na zvolené místo, například na terasu, udělat v nich díry a přímo do nich sázet sazenice. Tato možnost nabízí velký objem substrátu pro kořeny.

Pozor však na místo, kam je dáme. V létě je vhodné pytel přistínit, proto přes něj přehodíme starou pytlovou tkaninu nebo navrstvíme slámu či seno, aby se kořeny pod vlivem slunce a vysokých teplot nespařily a neodumřely.

Nádoby nebo pytle vynášíme ven až ve druhé polovině května, kdy pomine hrozba mrazů, do té doby rostliny jen postupně otužujeme.

Rajčata v závěsné nádobě
Foto: Shutterstock

Výsadba ven na záhon

Přestože nás vyšší teploty koncem dubna a začátkem května nejednou lákají, abychom sazenice vysadili konečně ven na záhon, nemusí se to každý rok vyplatit. I když se globálně otepluje, riziko třeba slabých mrazíků kolem takzvaných tří zamrzlých existuje. Z tohoto důvodu se vyplatí počkat a rajčata vysadit ven až po 15. květnu.

Od konce dubna ale rostliny otužujeme, to znamená, že přes den je v bedýnkách vynášíme na pár dní ven do polostínu, poté na slunce a na noc je přeneseme zpět dovnitř. Rajčata totiž nesnesou ani nejslabší mráz a při teplotě kolem 8 stupňů Celsia se zastavuje jejich růst.

Výsadba rajčat
Foto: Shutterstock

5 tajemství úspěchu pěstování rajčat

  • Rajčatům vybereme to nejteplejší, nejslunečnější a nejvíce chráněné místo, které máme na pozemku.
  • Při pěstování rajčat venku upřednostníme rané odrůdy, protože přinášejí úrodu dříve. Léto tak využijí naplno k plození.
  • Automatická závlaha udrží půdu u kořenů stále vlhkou. Průsakové nebo kapací hadice můžeme napojit na časový spínač na kohoutku.
  • Spodní listy odstraňujeme, když začnou být skvrnité nebo žloutnou, ale ne dříve, protože jsou pro rostlinu „továrnou“, která produkuje „stavební“ látky pro rostlinu i plody.
  • Kolíkové odrůdy průběžně přivazujeme o kolík a odstraňujeme zálistky. Porost se tak provzdušní a slunce pronikne hlouběji mezi rostliny.

Galerie ke článku

Text: redakce
Foto: isifa/Shutterstock







Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *