Užitková zahrada

Lunární kalendář pro zahrádkáře – duben 2024





Zahrádkářská sezóna začala a už opravdu není na co čekat. Díky lunárnímu kalendáři na nic důležitého nezapomenete.

Jarní zátiší
Foto: Shutterstock

*Náš lunární kalendář je připraven v souladu s principy 50letého výzkumu Marie Thunové, která se řídila souhvězdími na obloze, nikoli astrologickými znameními. Jednotlivé dny se tedy mohou lišit od klasických lunárních kalendářů, které jsou méně přesné.

01. – 02.04.2024 (dny plodů)

Důkladně prohlédneme ovocné dřeviny vysazené na podzim, zda nejsou napadeny chorobami nebo škůdci. Na ochranu použijeme povolené přípravky. Z kmenů seškrábeme starou kůru (borku), pod kterou často zimují škůdci. Proto je nejlepší pod strom rozprostřít starou plachtu, do které kůra napadá. Potom ji ihned zlikvidujeme, abychom zabránili šíření škůdců. Skypříme jahodoviště a přihnojíme ho speciálním hnojivem na podporu kvetení a tvorbu plodů.

03. – 04.04.2024 (dny kořenů)

Vyčistíme okrasnou část zahrady od starých zbytků, odstraníme vymrzlé a poškozené trvalky a keře. Začátek dubna je poslední termín pro výsadbu jarního česneku. Cibulky rozdělíme na stroužky těsně před výsadbou. Cibuli sazečku před výsadbou namočíme na 12 hodin do vody, rychleji tak zakoření a začne spíše růst. Pro lepší kontakt s půdou ji rukou vmáčkneme do zkypřené půdy a přihrneme zeminou.

05. – 06.04.2024 (dny květin)

Zkontrolujeme uskladněné cibule a hlízy okrasných rostlin, přetřiďme uskladněnou zeleninu a ovoce. V případě posledních mrazů chraňme růže, skalničky, záhony s cibulovitými rostlinami a choulostivější ozdobné keře s další nástilkou. Ošetřujeme záhony s trvalkami, připravujeme záhony pro výsadbu letniček. V teplejších oblastech sázíme jiřiny, frézie a další hlíznaté květiny. Duben je vhodný i pro přesazování pokojových rostlin. Otužujeme sazenice paprik a rajčat.

07. – 09.04.2024 (dny dopisů)

V neděli je perigeum (v této době 12 hodin před a 12 hodin po perigeu nic nesázíme). Do bedýnek vysazujeme listovou zeleninu. Ve sklenících předpěstované sazenice listové zeleniny rozsazujeme, zaléváme a hnojíme podle potřeby. Posekáme a pohnojíme trávník, doséváme prázdná místa. Zapojíme zavlažovací systém.

10.04.2024 (den plodů)

Do bedýnek a skleníků vyséváme rajčata, mechovku peruánskou a lilky, které půjdou později na záhony. Za dobrého počasí můžeme okopat a vyčistit záhony jahod odstraněním poškozených a shnilých listů. Pohnojíme angrešt a rybíz (hnojivo by nemělo obsahovat chlór). Dokončíme roubování peckovin a můžeme začít s roubováním jádrovin. Nakoupené ovocné stromy sázíme do připravených jam.

11. – 13.04.2024 (dny kořenů)

Přísady kedlubny sázíme do stejné hloubky, jako rostly v zakořeňovačích. Vyséváme pórek na sazenice. Pokud počasí dovolí, na vnější záhony vyséváme časnou mrkev. Do skleníku nebo teplého pařeniště vyséváme ředkvičku. Pro pozdější přesazování a okopávání těchto rostlin si vždy zvolme kořenové dny, abychom podpořili růst podzemní části.

14. – 15.04.2024 (dny květin)

Zaměříme se na okrasnou část zahrady. Z růží odhrňme chvojí, listí či jinou ochranu před zimou. Případné jarní mrazíky již probouzející se pupeny neohrozí. Vyséváme semena letniček (hrabička, šalvěj apod.). Necháme naklíčit begonie. Je čas výsadby gladiol. Vyséváme květák. Pokud je sázen a ošetřován ve dnech květin, bude trvanlivější.

16. – 17.04.2024 (dny dopisů)

Zalijeme pokojové rostliny a většinu můžeme začít pravidelně hnojit. Vyséváme do bedýnek listovou zeleninu. Ve sklenících a pařeništích rozsazujeme vypěstované sazenice košťálovin a listové zeleniny. Do zahrady můžeme přenést otužilejší květiny v nádobách, na noci je však schováme nebo přikryjeme textilií. Provzdušníme kompost, polijeme ho vodou.

18. – 20.04.2024 (dny plodů)

Přísady kedlubny sázíme do stejné hloubky, jako rostly v zakořeňovačích. Vysazujeme ovocné stromy a keře do připravených jam. Vyséváme do půdy okurky, dýně, fazole a kukuřici. Do poloviny května vyrostou pěkné sazenice, připravené k přesazení na vnější záhony. Ničíme škůdce na povrchu půdy, zejména nenasytných slizňáků. Nastražíme pasti na vlhká a stinná místa.

21. – 23.04.2024 (dny kořenů)

Nyní je mimořádně vhodné období pro přesazování jakýchkoli rostlin. Do úplňku pikírujeme všechny sazeničky, které to potřebují. Rostlinky tehdy lehce zakořeňují a rychle rostou. Zaštipujeme vrcholky letniček, balkonovek i trvalek, které se dokážou rozvětvit. Docílíme tím bohatšího kvetení. Vysadíme předklíčené hlízy brambor na další sklizeň začátkem léta. Po výsadbě je nakopcujeme, půda se lépe prohřeje a brambory rychleji vyrostou.

24. – 25.04.2024 (dny květin)

Rozdělíme a rozsadíme větší trsy v létě kvetoucích trvalek, podpoříme tak jejich růst a kvetení. Je čas výsadby gladiol. Vyséváme letničky přímo na záhon a do bedýnek. Půda je již pravděpodobně dostatečně vyhřátá. Vysazujeme okrasné dřeviny, hnojíme slabě kvetoucí rostliny.

26. – 27.04.2024 (dny dopisů)

Vyséváme do volné půdy košťálovou a listovou zeleninu. Porosty cibule, česneku a póru zakryjeme netkanou textilií proti náletům minerky. Zapojíme závlahu, hadice, připravíme nádoby na zalévání a zachytávání dešťové vody. Vybíráme ze sklepa otužilejší květiny v nádobách, přes den necháme venku, na noc raději ještě schováme.

28. – 30.04.2023 (dny plodů)

Překypříme všechny záhony. Vyséváme teplomilné druhy (fazole, okurka, dýně, kukuřice, patison, meloun, cuketa) na teplé a chráněné stanoviště. Pokud by ještě hrozily mrazíky, na záhony nasteleme netkanou bílou textilii. Postaráme se o keříčky rybízu, které ohrožují v jarním období mšice. Nejsme-li zastánci chemie, můžeme mšice spláchnout proudem vody z hadice a párkrát zopakujeme. Přísedy paprik a rajčat pravidelně otužujeme.

Text: redakce
Zdroj: časopis Zahrada







Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *