Užitková zahrada

Martin Čurda odpovídá: Pomůžeme ovocným stromům, pokud nyní odstraníme z kůry lišejníky a starou borku?




Má význam odstraňovat z kůry stromů lišejníky a loupat nyní i starou borku na ovocných stromech? Prý to pomáhá zdravotnímu stavu ovocných stromů.

Ochrana ovocných stromů vápenným mlékem
Foto: iStock

Pokud vím, lišejníky stromům nijak neubližují a je naprosto nesmyslné je z kůry stromů kartáčovat. Co se týká borky, ta je také přirozenou součástí stromu a její oloupávání samotné nijak zdravotní stav dřeviny nezlepšuje, ale zřejmě máte na mysli něco jiného. Stará borka je skvělý úkryt pro přezimující škůdce. Pokud ji nyní oloupete, minimálně část z nich eliminujete. Ale tento úkon můžete provést až začátkem jara, kdy se začne veškerý život probouzet.

Po zničení většiny škůdců nebude mít strom lepší kondici, ale bude muset čelit menšímu tlaku patogenů. Abychom však toho docílili, nestačí jen oloupat starou borku na jaře, ale v těchto dnech ze všech ovocných stromů odstraňujeme mumifikované plody a suché listy, které by na jaře mohly být zdrojem nákazy.

Co ještě udělat pro zdraví ovocných stromů

Kromě toho v této době prořezáváme starší stromy, hlavně jabloně a hrušky. Řezem zmlazujeme i bobulové ovoce, jako jsou angrešt a rybíz.

No a v neposlední řadě jako ochranu před zimním sluncem natíráme kmeny stromů vápenným mlékem. Tuto ochranu můžeme provést i později, ale pokud přijde prudké střídání nočních a denních teplot, stromem bílý nátěr přijde opravdu velmi vhod. Proto není třeba čekat na leden, ale o stromy se postarat ještě v prosinci.

Bílý nátěr chrání strom před praskáním kůry vlivem kolísání teplot. Během zimního slunečného dne se tmavá kůra prohřeje a když v noci teploty klesnou hluboko pod bod mrazu, může prasknout. Bílá barva sluneční paprsky odráží.




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *