Zahradní architektura

Jak oživit zahradu s trávníkem a živým plotem, po které běhají děti a pes




Bydlíme v novostavbě a už druhý rok máme jen trávník a živý plot. Trávník je velmi pěkný, manželovi se daří ho udržovat, i živý plot zatím prosperuje, ale rádi bychom si zahradu něčím oživili. V podstatě tam máme jen ten trávník a živý plot a to je tak zeleno-zelené. Pár truhlíků s petúniemi máme na terase, ale to nestačí. Co byste nám poradila?

Holčička a pes hrající si s míčem v zahradě
Foto: Shutterstock

Popravdě, těžko se řadí takto na dálku a ještě, aniž bych viděl prostor a slyšel více o vašich potřebách, představách a omezeních.

Vaše potřeby a požadavky na zahradu

Například, máte děti? To je totiž dost podstatné. Máte pejska nebo jiné zvířátko? Není v rodině někdo alergik? Pokud ano, k čemu konkrétně? Na jaké druhy bylin? Nebo na kvetoucí trávy? Jakou máte v zahradě půdu? Jakou expozici pozemku, tedy orientaci na světové strany? Jaký je směr převládajících větrů? Jaké a kde je vedení inženýrských sítí? Jaké jsou širší vztahy pozemku s okolím – je ve vaší blízkosti rušná ulice, vysoké stromy či nebodaj vysoké budovy v sousedství? Jaké jsou hlavní pohledové osy?

Je toho moc, co bych měl vědět… Důležitý je dokonce i věk pejska či jeho rasa.

Jediné, co můžu v tuto chvíli pro vás udělat, je, že nabídnu již hotovou inspiraci z naší dílny. No je třeba si uvědomit, že jde o konkrétní řešení, z konkrétní zahrady, s konkrétními domácími a jejich originálními požadavky.

Děti a pes v zahradě

Představte si, že zatímco děti jsou malé, potřebujete co nejvíce trávníku jako univerzální zelené plochy. Po ní mohou děti běhat, na ní si hrát či na ni můžete umístit malý nafukovací bazén, dětskou prolézačku, přenosné pískoviště… Zahrada má jasnou funkci, je to prostor pro bezpečné dětské hry.

Po čase děti vyrostou, v zahradě tráví méně času a později dokonce zcela odejdou z domu a začnou žít svůj vlastní dospělý život. Funkce zahrady se zcela logicky změní. Už není zapotřebí rozlehlý prostor trávníku. Už se zahrada nevnímá v pohybu a jen jako zelená bezpečná kulisa. Rytmus rodiny se výrazně uklidnil. Domácí už zahradu vnímají více staticky, sedíc na terase u ranní kávy či hledíc večer přes okno pracovny, pozorujíc, jak slunce zapadá za zeleným živým plotem a kreslí dlouhé stíny na zelené ploše trávníku. Už je to zahrada, která je najednou fádní, bez pohybu, bez života, bez barev…

A tak si domácí pořídí pejska a na terasu dá domácí paní truhlíky, které každý rok vyseje letničkami. Roky běží, pejsek roste, pak stárne a domácí stále nejsou spokojeni, neboť živě v zahradě už je a stále chybí barvy…

A to je přesně inspirace, kterou vám nabízím. Hrantíky s letničkami na terase stačí jen chvíli, protože pokrývají jen jednu ze dvou hlavních pohledových os – naplní pohled na zahradu barvami jen při posezení na terase, pohled z francouzského okna pracovny a kuchyně je stále fádní…

Letničky navíc dodají „jen“ brutální pestrost, ale i to pouze v sezóně, a neposkytují během zbytku roku nic víc, ani texturu, ani proměnlivost. Navíc je zde i pejsek, který už má svůj věk a čůrá kudy. Jak se říká, „starého psa novým kouskům nenaučíš“ a když jsi dosud značkoval živý plot, ten to jak tak zvládal, ale každá nově zasazená rostlina je ve vážném ohrožení…

Pes v zahradě
Foto: Shutterstock

Konkrétní řešení na fotografii

Výsledek limitů, které jsem popisoval, je řešení, které vidíte na fotografii. Téměř do geometrického těžiště plochy jsme situovali záhon, který je v průsečíku obou hlavních pohledových os, té z terasy i té z frekventovaných oken. Kromě toho jsme ho zvedli do výšky, abychom pejskovi znemožnili značkovat nové rostliny. Použili jsme mix klasického a železitého andezitu, aby moc „nekřičel“, protože budova je v moderním stylu.

Záhon ve výšce obvykle odradí menší a střední plemena psů od ničení rostlin.

Nositelem pestrosti je plocha záhonu, na kterou jsme vysadili kocourníky, perovské, hortenzie, levandule, různé okrasné trávy a jarní cibuloviny. Výhodou zahrady jsou staré stromy, které jsme samozřejmě zachovali. Pomáhají změkčovat pohled na přísně moderní hranatou stavbu v pohledové ose směrem ze zahrady k domu. Koridory kolem záhonu jsou dostatečně široké na to, aby zde mohl dále růst trávník a aby se dal bez problémů sekat, hnojit, prořezávat.

Realizace zahrady týmem Martina Čurdu
Záběr ze zahrady realizované týmem Martina Čurdy ukazuje, jak se známý zahradní architekt popasoval s rekonstrukcí zahrady dnes již bez dětí, zato s pejskem. Do téměř geometrického těžiště plochy situoval záhon, který je v průsečíku obou hlavních pohledových os, té z terasy i té z frekventovaných oken. Foto: Martin Čurda

No a živý plot? Z jedné strany je u hranice pozemků střižen živý plot z vavřínovce, z dalších dvou stran je celý komplet z tisu, tří různých odrůd. Malé děti tady už nejsou, domácí si to tedy mohou dovolit. Tis je totiž kompletně jedovatý – kořínky, kůra, dřevo, jehličí, semínka… kromě červeného osemení.

Dalo by se k tomuto tématu psát mnohem víc, ale zřejmě to nemá pro vás význam. Doufám tedy, že vám tato inspirace alespoň trochu pomůže a budu vděčný, pokud mi dáte vědět, jak jste to ostatně vyřešili.




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *