Užitková zahrada

Martin Čurda radí: Zamořili vám slizňáci zahradu? Toto na ně funguje





Máme problém se slizňáky, které nám každoročně zamoří zeleninovou zahradu. Zkoušeli jsme je sklízet ručně a nastavovali jsme jim i pivní pasti, ale zdá se nám, že rok od roku jejich počet roste.

Šnek bez ulity, slizňák, v zahradě
Proti slizňákům lze zakročit mechanicky, chemicky i biologicky. Foto: iStock

Největší problém se slizňáky je v zahradách se stinnými a vlhkými místy, jelikož tyto tvory mají v oblibě vyšší vlhkost prostředí. V suchých zahradách se ve větších množstvích objevují v deštivých letech.

Většina jejich těla je složena z vody, proto potřebují produkovat velké množství hlenu, aby přežili. I proto jsou aktivní více v noci. Jelikož jsou hermafrodity, každý z nich může klást vajíčka, takže se rychle rozmnožují.

Boj se slizňáky je nadlouho, ale dá se vyhrát

Zalévejte ráno, ukliďte zahradu

Součástí boje proti nim je i změněný režim péče o zahradu. Především – zalévejte jen ráno. Pokud voda pronikne do půdy ráno, slunce její povrch vysuší ještě před polednem. Večer a v noci tak budou mít slizňáci výrazně nižší rádius pohybu.

Kromě toho odstraňte ze zahrady vše, kde se mohou přes den ukrývat, například staré dřevo, haraburdí, nepořádek. Ani často doporučené mulčování v tomto případě není vhodné.

Slizňák v zahradě
Největší problém se slizňáky je v zahradách se stinnými a vlhkými místy, protože mají v oblibě vyšší vlhkost prostředí. Foto: Shutterstock

Vysaďte si aromatické druhy

Pomůže také pěstování na vyvýšených záhonech s kovovým obrubníkem proti slizňákům, které má průřez číslice „1“.

Kolem záhonů vysaďte aromatické druhy, které slizňákům nevoní – pažitku, cibuli a česnek či bylinky jako tymián, rozmarýn a fenykl.

Pivo, kachny a šneci jsou spojenci

Osvědčeným lidovým receptem jsou pivní pasti. Ideální na ně jsou velké kelímky z jogurtu, které naplníte do poloviny pivem. Past, ve které se šneci utopí, stačí kontrolovat každý druhý den. Našimi spojenci jsou i šneci s ulitou, které požírají vajíčka slizňáků. Velmi účinné jsou kachny – indické běžci, kterým slizňáci velmi chutnají.

Vaše dotazy pište na poradna@zahrada.sk. Do každého čísla časopisu Zahrada několik z nich vybereme a odpovíme.

Text: Martin Čurda
Foto: iStock, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada







Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *