Okrasná zahrada

Modrá orchidej – nový trend barvení rostlin nebo kontroverzní zásah do přírody?





Mezi fotkami rostlin hrdých majitelů se občas objeví i ty, které vyvolávají vášnivé diskuse. Jedná se zejména o uměle barvené květiny. Ne všichni jsou si toho vědomi, jiným se to dokonce líbí.

Modré orchideje v obchodě
Foto: Shutterstock

Každopádně je dobré vědět, že rostliny nemají takové barvy od přírody. Jsou upravovány tak, aby byly pro zákazníky atraktivnější. Přestože někteří prodejci tuto informaci uvádějí, není to pravidlem.

Pojďme si uvést na pravou míru některé sporné detaily spojené s tímto fenoménem. Objasníme si také metodu, jak se tohoto barevného efektu dosahuje. A necháme na vás, jestli si takovou rostlinu koupíte, nebo sáhněte raději po její přirozené kráse.

Barevné orchideje

Mezi hrnkových rostlin jde nejčastěji o orchideje (Phalaenopsis), tedy lišejovec. Obvykle jsou přibarveny bílokvěté, ale nejednou i odrůdy s podílem jiných barev na bílém základě, nejčastěji s bordó znaky.

Rozhořčení vyvolává nejen jejich nepřirozený vzhled, ale také způsob, jakým jsou barvené. Občas se objeví mylný názor, že jsou polévány barvenou vodou. Tento způsob by však byl neúčinný, neboť kořeny rostlin by barviva spolehlivě odfiltrovaly. Pokud by to fungovalo, dělali by to ve velkém nejen producenti rostlin, ale také domácí pěstitelé.

Barevné orchideje v modré, růžové a zelené barvě
Nejčastěji se používá modrá barva, ale můžeme vidět také fialové, růžové či zelené odstíny. Foto: Shutterstock

Jakým způsobem se barví rostliny

Skutečný způsob je poměrně invazivní. Do stonků rostlin se vpichují a vstřikují tekutá barviva – mluví se o bezpečných potravinářských barvách. Avšak rostliny nejsou určeny ke konzumaci, proto je možné, že se ve skutečnosti aplikují i ​​nejedlé barvy. Hlavním kritériem je, aby se dané barvivo hladce vpíjelo do cévních svazků rostlin a zabarvovalo je.

Nejčastěji se používá modrá barva, ale můžeme vidět také fialové, růžové či zelenkavé odstíny, někdy i více barev současně. Místo vpichu je obvykle zavoskované a nachází se v dolní třetině stonků.

Místa vpichu po barvení na stoncích orchidejí
Na obrázku můžete vidět zavoskovaná místa vpichu. Foto: Martin Kohútek

Odlišný způsob se využívá při barvení řezaných rostlin, jako například růží, tulipánů či chryzantém. Jelikož nemají kořeny, dokáží si natáhnout barvivo iz vody – přirozeně a bez vpichování tak nabudou požadovanou barvu.

Rostlina kvete dál, ale…

Jak tedy zhodnotit tento typ květinářského produktu? Pokud je zákazník informován a ztotožňuje se s tím, není to problém. Po vykvetení však rostlina kvete jen v původní barvě, tedy bíle, případně se svými barevnými znaky. V domácích podmínkách nejsme schopni zopakovat další barvení.

Co se týče samotných rostlin, nemusí jít o drastický zákrok. Je důležité si ale uvědomit, že žádné orchideje nemají přirozeně modrou barvu (nejblíže k ní jsou kultivary rodu Vanda). Proto někteří mohou tento zásah vnímat jako narušení přirozené harmonie v přírodě.

Umělé barvení rostlin je záležitost, která rozděluje lidi na odpůrce i fanoušky. Přesto, bude-li poptávka po těchto produktech, obchodníci je budou i nadále produkovat a nabízet.

Galerie ke článku

Text: Martin Kohútek
Foto: Martin Kohútek, isifa/Shutterstock







Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *