Užitková zahrada

Můžeme úspěšně bojovat se škůdci i bez chemie? Odpovídá Martin Čurda





V naší zahradě již několik let pozorujeme, že rostliny se na jaro probouzejí dříve. Dříve se však začínají aktivizovat i jejich škůdci. Nechceme používat chemické postřiky. Můžeme s třásněmi, s puklicemi, roztoči a jinými škůdci úspěšně bojovat i bez chemie?

vyluh ze zihlavy na ochranu zahrady
K ochraně proti chorobám i škůdcům si lze doma vyrobit přípravek z výtažků různých rostlin a rostlinného oleje. Foto: iStock

Mnozí skeptici by se mnou nesouhlasili, ale dá se to. Třeba však říci, že nechemická cesta není žádná zkratka, právě naopak, je to velká zajížďka, trvá déle a ne vždy jsme nakonec spokojeni s výsledkem. Zejména proto, že účinky takového boje se neprojeví okamžitě, ale trvá několik sezón trpělivé práce, než se efekt dostaví.

Používání bioochrany se musí přesně načasovat

Co mám přesně na mysli? Říkám o tom, že pokud gro ochrany bude bez chemických prostředků, jejichž zbytky by ještě více destabilizovaly už tak dost křehkou rovnováhu v přírodě, jste na správné, ale velmi dlouhé cestě.

Používat bioochranu totiž není tak jednoduché, jako když jen stříkáte pesticidy. Musí se opravdu velmi přesně načasovat a provádí se vždy na více kroků. Například proti ovocné mušce vrtivce provádíme v rámci bioochrany během roku pět a více úkonů, obsahujících rozvěšování lepových destiček, zakrývání a odekrývání půdy textilií, sběr infikovaných plodů, sběr zachycených dospělců, použití parazitických hlístic, zatímco klasický postup sestává ze dvou postřiků insektic.

Navíc ovocné dřeviny čelí i dalším škůdcům, nejen těm hmyzím, ale například i patogenním houbám. Jelikož tyto houby se mohou šířit právě během zimního oteplení nebo v předjaří, je třeba tento čas využít a již nyní eliminovat riziko houbových chorob například využitím biopostřiků. Jejich princip je jednoduchý: namísto agresivní chemie sestávají z rostlinných výtažků s přidáním rostlinného oleje. Suspenze této směsi má neutrální pH, které houbám nevyhovuje, protože prosperují a rozvíjejí se v prostředí s nízkým pH, tedy v kyselém prostředí.

Nechemická ochrana pomocí výtažků rostlin, například kopřivy
Používat bioochranu totiž není tak jednoduché, jako když jen stříkáte pesticidy. Foto: iStock

Jak fungují přírodní postřiky?

Po zaschnutí se vytvoří na povrchu rostliny souvislý film, který patogenním houbám ztěžuje nejen to, aby se rozvinuly na povrchu, ale také aby pronikaly do rostliny. Zároveň má i insekticidní účinek – proti přezimujícím stádiím škůdců, které se ukrývají pod kůrou, v paždí listů či v záhybech na povrchu rostliny. Součástí jemného filmu je totiž olejová složka, která po zaschnutí znemožňuje přezimujícím stádiím hmyzu dýchání.

K ochraně proti houbovým škůdcům si lze doma vyrobit přípravek z výtažků různých rostlin a rostlinného oleje. Můžeme použít i kopřivový výluh, ale už nepřidáváme řepkový olej, jak se to dělalo v minulosti, ale raději třeba slunečnicový.

Pokud v tomto směru nemáme zkušenosti, můžeme si přípravek na bázi výtažků rostlin pořídit. Ideální je, pokud jde o extrakt z vrby s přídavkem slunečnicového oleje nebo s přidáním oleje z vrby. Jde vlastně o tonikum, jehož 10procentní suspenze vytvoří na povrchu rostlin prostředí nepříznivé pro rozvoj houbových chorob, například Plantonic, který navíc účinně zvyšuje imunitní systém rostliny.

Vaše dotazy pište na poradna@zahrada.sk. Do každého čísla časopisu Zahrada několik z nich vybereme a odpovíme.

Text: Martin Čurda
Foto: iStock
Zdroj: časopis Zahrada







Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *