Užitková zahrada

Naostřete zahradní nůžky! Tyto rostliny potřebují v říjnu seříznout, aby přežily zimu




Koncem podzimu mimo jiné řežeme některé rostliny s cílem, aby dobře přežily zimu. Víte, o které druhy se jedná a jak na to?

Zkracování výšky keře čistým řezem
Při zkracování výšky keře provedeme na každém výhonu čistý řez těsně nad listovým uzlem. Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

Než se pořádně ochladí, ukončíme řez živých plotů. Vysoké okrasné keře se spoustou tenkých dlouhých větviček nyní zkracujeme, je to pro ně ochrana před zimními větrem, sněhem a ledem, pod kterými se lehce polámou.

Když už nastane mrazivé období, můžeme začít s řezem drobného ovoce a ovocných stromů, konkrétně jádrovin – hrušek a jabloní. Zatímco kdysi se doporučovalo, abychom před zimou ostříhali a vyčistili trvalkové záhony, dnes je jiný trend. Co lze, vyčistíme až na jaře. Jednak odkvetlé květiny nabídnou přes zimu zajímavou vizuální strukturu, jednak poslouží jako zimoviště drobným živočichům.

Výjimkou jsou rostliny, které nepřezimují, jako jsou jiřiny, kany či gladioly, jejichž hlízy vyjmeme ze země a až do jara uskladníme v chladné tmavé místnosti bez mrazu.

Rostliny, které řežeme nyní

Říjen je vhodné období roku pro přípravu zahrady na zimu i pro různé prořezávací práce. Některé z nich jsou časově náročné.

Růže

Řez spočívá ve zkracování výšky letorostů. Řežeme je jen lehce, abychom snížili riziko poškození kořenů a větví během zimy. Definitivně je ořízneme podle počasí až koncem zimy nebo začátkem jara. Nyní je neřežeme definitivně i proto, že někdy během zimy větvičky shora namrznou.

Oříznutí dlouhých letorostů

Zkrácením dlouhých letorostů na keřích (zejména u mladých a hůře ukotvených dřevin) předcházíme poškození kořenového systému a také zloupání větví vlivem sněhu, ledu a větru. Z odolných popínavých druhů ze stejného důvodu odstraníme přebytečné boční výhony.

Drobné ovoce

Rybíz, angrešt a josty se prořezávají v období vegetačního klidu, od konce října až do února.

Řez drobného ovoce
Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

Pavinič

Abychom tuto mohutně rostoucí rostlinu udrželi pod kontrolou, po spadání listí jí dopřejeme řez. Určitě odstraníme výhonky z okapů a ze sousedních nemovitostí.

Jiřiny

Po prvním mrazu seřízneme celou rostlinu přibližně 15 cm nad půdou a vykopeme ze záhonu. Hlízy vysušíme a uložíme na chladné tmavé suché místo bez mrazu.

Řez jiřinek
Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

Nyní neřežeme

Choulostivé druhy

Levandulem, šalvějím a jiný druhům původem ze Středomoří či z jiných teplých oblastí letošní výhonky slouží tak trochu jako zimní ochrana. Vůbec nevadí, když namrznou, protože je seřízneme na jaře. Horší by bylo, kdybychom je ořízli nyní a namrzlo by to, co má v dalším roce růst.

Dříně a svíby

Přestože prořezávání by dřínem a svíbem v tomto období neuškodilo, přišli bychom o krásné větve, které do zahrady vnášejí v šedivé zimě alespoň trochu barvy a rozjasní tak pochmurné zimní dny.

Větve svíbů
Větve svíbů, jako je například Cornus sanguinea ‚Magic Flame‘, ponecháme kvůli zimnímu barevnému akcentu. Foto: Jason Ingram/Gardener´s World

Keře kvetoucí na jaře

Pokud bychom zlatovku, vejgelu či trojpuk seřízli nyní, připravili bychom se o květiny. Květní poupata se totiž nacházejí na letorostech.




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *