Zahradní architektura

Naplánujte si projekt: Zděný vyvýšený záhon, který zvládne i začátečník




Vyvýšený záhon je nejen skvělý způsob, jak pěstovat rostliny a zlepšovat půdní podmínky, ale představuje také možnost řešení designu v zahradě.

zděný zvýšený záhon
Foto: Jason Ingram, Gardener’s World

Tento vyvýšený záhon o rozměrech 2,2 × 1,4 m je zhotoven z betonových bloků a zakončen dřevěnými pražci, které poskytují skvělý prostor k sezení neocenitelný v malé zahradě.

Se základními řemeslnými dovednostmi si během několika víkendů můžete vybudovat obdobný záhon, kde mohou být vysazeny okrasné i užitkové rostliny. Přestože samotná práce netrvá déle než dva dny, plánujte dopředu, protože budete muset zohlednit dvě 24hodinové přestávky na schnutí malty.

Co budeme potřebovat?

Materiál na základ záhonu:

  • stavební štěrk, frakce 0 – 22 (dva plné kolečka)
  • suchá betonová směs (5 pytlů/20 kg)

Materiál na stěny záhonu:

  • středně velké betonové základové bloky (70 ks o rozměrech 120 × 240 × 380 mm)
  • cement (2 balení po 25 kg)
  • písek
  • PVA lepidlo (5 l)

Na dokončovací práce:

  • neopracované dubové desky nebo fošny (10 m)
  • šrouby
  • zahradní zemina, ornice
  • barevná omítka (5 l)

Nářadí:

  • lopata, metr, rýč
  • elektrické míchadlo
  • zednické nářadí
  • štětec
  • krhla
  • vrtačka
485 JI 2012 MWRaisedBeds 174
Foto: Jason Ingram, Gardener’s World

Jak vyrobit maltu

Směs malty určené k univerzálnímu použití, kladení bloků nebo cihel si vyděláme snadno. Smícháme 5 dílů stavebního písku a 1 díl cementu (směs na omítku a kladení dlažby je jiná).

Na čistou překližku nasypeme písek a vytvarujeme ho do „donutky“ s otvorem uprostřed. Do vytvořeného středu nasypeme cement a lopatou jej promícháme s pískem. Postupně začneme přilévat vodu a pokračujeme v míchání, dokud nebude mít malta tuhou kašovitou konzistenci. Pokud je venku zima, přidáme do směsi zpomalovač tuhnutí.

Krok za krokem: Jak vybudovat vyvýšený záhon

1. Označení místa a štěrková vrstva

01 02
Foto: Jason Ingram, Gardener’s World

Betonové bloky položíme na zem a označíme jimi místo na základy. Na vyznačeném místě vyhloubíme mělké lůžko o šířce a hloubce přibližně 30 cm a nasypeme do něj vrstvu stavební sutiny nebo štěrku (20 cm).

Oblázkovou vrstvu vyrovnáme pomocí desky a vodováhou zkontrolujeme rovinu. Na takto připravené lůžko rovnoměrně rozložíme pomocí lopaty vrstvu malty (10 cm) a vyrovnáme ji.

2. Ukládání a lepení bloků

03
Foto: Jason Ingram, Gardener’s World

Betonové bloky postupně ukládáme na vrstvu malty v základech, začneme v jednom rohu a pomocí malty je vzájemně slepujeme. Následně postavíme další rohy a nakonec stěny.

3. Stavební lepící směs

04 05
Foto: Jason Ingram, Gardener’s World

Po ztuhnutí malty (24 hodin) si vyrobíme stavební lepící směs (2 díly hrubšího písku, 2 díly stavebního písku, 1 díl cementu a 600 ml PVA). Nanášíme ji na zdivo, díky lepidlu se bude se směsí snáze pracovat.

Betonové bloky navlhčíme vodou z krhly, čímž se zastaví nasávání vody z omítky. Zednickou lžící postupně nanášíme stavební směs na bloky ve vrstvě 5 až 10 mm. Bloky stále vlhčíme.

4. Dubové desky a nátěr

06 07
Foto: Jason Ingram, Gardener’s World

Když je omítka zcela suchá (po dalších 24 hodinách), na vrchní hranu zdiva položíme dubové desky. Zajistíme je šrouby, které mají zasahovat až dovnitř betonových bloků.

Na omítku naneseme pomocí štětce libovolnou exteriérovou barvu na zdivo (ideálně takovou, která bude ladit s vaším domem). Jeden litr barvy pokryje zhruba 6 čtverečních metrů zdiva.

5. Naplnění záhonu

08 09
Foto: Jason Ingram, Gardener’s World

Záhon naplníme až úplně po vrch (ještě trochu sedne) směsí zahradní zeminy a kompostu. Můžeme si namíchat i vlastní směs: 2 až 3 díly zahradní zeminy, 1 díl písku a 1 díl vyzrálého kompostu.

Tvarované zimostrázy v kombinaci s levandulí nádherně rámují výhled z terasy přímo do zahrady. Blíže k plotu doplňuje kompozici keř muchovníku.




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *