Okrasná zahrada

Nasbírejte si za hrst fialek! Využijete je na léčivý sirup, tinkturu či oblíbenou pochoutku císařovny Sissi





Na stinných a vlhkých místech, u plotů a zídek, v zahradách, parcích a sadech najdeme v tomto období fialové voňavé kvítky, které tvoří celé koberce. Fialky patří mezi první posly jara.

Fialky a jejich využití
Foto: Andrea Párkányová

Kromě toho, že je fialka (Viola odorata) krásná a fotogenická rostlinka, považuje se za nejstarší léčivku s mnohostranným využitím. Obsahuje saponiny, které rozpouštějí hleny a léčí kašel, sliz, který zklidňuje kašlem podrážděnou sliznici, éterické oleje, v květech violarubin a jiné látky.

Fialka pomáhá při nemocech dýchacích cest, zejména chronickém kašli, chrapotu, nahromadění hlenu v průduškách, při zánětu. Má také čistící a močopudné účinky na organismus a ulevuje při revmatických bolestech a migréně.

Všestranné využití fialky

Odvar z listů je účinný na obklady zanícených a oteklých míst, na omývání hnisavých ran, kožních vředů a vyrážek, na oplachování vlasů při lupech. Z čerstvých květin se získává silice, která se využívá v kosmetickém průmyslu.

Její využití je opravdu všestranné – od sirupu, čaje, tinktury, oleje až po cukr, víno, ocet a kandované fialky. Jedlé květiny můžeme přidávat do salátů, smoothie, naložit je do medu, jako ozdobu jídel a dezertů, zamrazit do kostek ledu do domácích limonád. Na vše využíváme květiny fialky, pouze pro tinkturu celou rostlinku včetně listu, květu i kořene.

Nasbírané fialky v košíku
Foto: Andrea Párkányová

Fialkový sirup

Asi nejznámějším je sirup z fialek.

Necháme vařit 1 l vody, ve kterém rozpustíme 1 kg krystalového cukru. Mícháme, dokud se cukr úplně nerozpustí. Do mírně vychladlého sirupu přidáme 3 hrsti fialek a necháme postát přes noc. Potom kvítky scedíme a přidáme kyselinu citrónovou podle chuti. Díky ní získá sirup nafialovělou nebo růžovou barvu. Hotový sirup nalijeme do vysterilizované láhve a skladujeme v chladničce.

Kromě toho, že účinkuje proti kašli, je výborný na oslazení čaje a můžete si jej zalít minerální vodou a pít žízní během teplých dnů.

Čaj z fialek

Květy fialek opatrně vysušíme. Po vysušení uskladňujeme v uzavíratelné sklenici. 1-2 čajové lžičky zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme 5-10 minut louhovat a pijeme po doušcích. Můžeme přidat med a citron. Používá se při migréně, nachlazení a kašli.

Květy fialek namočené ve vodě a připravené k dalšímu zpracování
Foto: Andrea Párkányová

Fialky zalité v medu

Čerstvé kvítky zalijeme medem tak, aby byly ponořené. Necháme louhovat alespoň 3 dny za občasného promíchání. Používá se k oslazení čaje, do dezertů nebo po lžičkách při zahlenění.

Tinktura z fialky

K její přípravě se používá celá rostlinka, tedy květiny, listy a můžeme i kořen. Naložíme jimi tmavou láhev a zalijeme 60% lihem nebo domácí pálenkou. Dáme macerovat na tmavé místo na 30 dní. Potom scedíme, směs květin vymačkáme a uložíme do uzavíratelné láhve. Odložíme na chladné místo do spíže. Dospělí užívají zředěnou s čajem 3x denně 25 kapek.

Fialkový olej

Do 250 ml olivového oleje přidáme za hrst květů a necháme týden macerovat. Potom ho scedíme. Je vhodný pro vnější použití. Potíráme jím hrdlo nebo hrudník při bronchitidě, bolavé žíly na nohou nebo na klidný spánek na čelo nebo spánky před spaním.

Fialkový voňavý cukr

Jeho příprava je jednoduchá. Čerstvé fialky naložíme přímo do cukru, kde se nechají přibližně 1 až 2 hodiny stát. Potom je vyjmeme, aby do cukru nepustily vlhkost. Použijeme do dezertů nebo nápojů.

Cukr provoněný fialkovými květy
Foto: Shutterstock

Fialkový ocet

Do půl litru jablečného nebo vinného octa dáme louhovat za hrst čerstvých fialek na cca 14 dní. Ocet se zbarví do růžova. Přecedíme a používáme do salátů.

Kandované fialky

Věděli jste, že byli oblíbenou pochoutkou císařovny Sissi? Květy fialek potřeme bílkem a namáčíme do krystalového cukru. Necháme volně vysušit na vzduchu nebo v troubě na 40 stupních. Namísto bílku můžeme použít i cukrový sirup z 30 g cukru a 30 g vody. Ozdobujeme jím dezerty.

Kandované fialky
Foto: Andrea Párkányová

Galerie ke článku

Text: Andrea Párkányová
Foto: Andrea Párkányová, isifa/Shutterstock







Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *