Zahradní architektura

Nejvyšší čas začít plánovat: Toto jsou zahradní trendy pro rok 2023!




Chvíle, na které každý zahrádkář toužebně čeká, jsou na dosah. Pro mnohé jde o nejkouzelnější dny, doprovázené téměř stejnou radostí, jakou je následná radost ze rozkvetlé zahrady.

Přírodní zahrada
Foto: Shutterstock

Zahradní designéři přesně vědí, jaké trendy se nesou touto sezónou. Své si v nich najde každý – ať už vášnivý pěstitel, soběstačný hospodář, zanícený začátečník, romantik, či fanoušek meditace a jógy. Nechte se inspirovat.

Pro náročné: Čas orchidejí

Pro rok 2023 se očekává boom v pěstování různých nových druhů orchidejí. Milovníci pokojových odrůd si mohou dosyta vyhrát s výběrem barev a druhů. Na popularitě získává orchidej Brassia, která svým tvarem připomíná pavouka. Okvětí nese 10 až 20 pavoučích květů, často velkých více než 25 cm. Mírně děsivé, ale efektní, co myslíte? Brassia šíří omamnou vůni připomínající jasmín a vanilku.

Orchidej na stromě? Klidně. Orchideje jsou tropické rostliny, které mají rády podnebí teplé a stabilní. Existují však také druhy, které zvládají i nižší teploty. Mezi ně patří například orchidej Cymbidium, která odolává mrazům až do -3 °C. Většina orchidejí patří mezi epifyty, což znamená, že v přirozeném prostředí byste je našli na stromech, na kterých však neparatizují.

Namísto tradičního pěstování orchidejí v květináči je proto možné je pěstovat přivázané ke kmeni stromu nebo kůry. Potřebujete k tomu ale teplejší klima. Ne všechny stromy jsou pro tento účel vhodné. Strom by neměl vylučovat žádnou pryskyřici, měl by být dospělý, zakořeněný, o výšce alespoň 3 metry, o průměru kmene minimálně 20 cm.

Brassia
Brassia, foto: Shutterstock

Pro nerozhodné: Maximalizmus nebo minimalismus?

Na jedné straně přejí současné trendy, ať uvažujeme v jakékoli rovině bytí, minimalismu. Rok 2023 se zaměřuje spíše na to, co vysadíme než na to, do jakého moderního květináče to umístíme. Mysleme udržitelně, ne výstředně a nepodléhejme neustálým módním trendům ve formě nových struktur, tvarů, velikostí, vzorů a barev květináčů a jiných nádob na sázení. Pořiďte si minimalistické květináče v jedné barvě, využitelné i do dalších sezón. Trendy je v letošním roce vyhnout se jakémukoli kýči.

Na druhé straně se zaměřte na maximalismus v podobě různorodých květin a rostlin. Počítá se barevnost, originalita, hojnost. Moderní jsou trvalky, víceleté rostliny, které vás budou těšit iv následujícím roce. Nejkrásnější zahrada je ta, kde cítíme radost a pozitivní vibrace. Rostliny si proto vybírejte s ohledem na svůj pocit a preference.

Zahrada
Foto: iStock.com

Pro EKO nadšence: Ekologická zahrada

Mnozí uvědomělí zahrádkáři hledají udržitelné cesty, jak využít svůj pozemek. Vzhledem ke klimatickým změnám, extrémním výkyvům počasí, méně srážkám, horkým a suchým letům a nedostatku vody, je přímo nutné hledat cestu k ideálnímu udržitelnému řešení.

Jednou z možností je zredukovat velké trávníky vyžadující vysokou závlahu a nahradit je alternativními druhy rostlin, vyžadujících méně vody. Nové zahrady se doporučují navrhovat tak, aby minimalizovaly budoucí zavlažování. Ideální je dopřát svému pozemku původní a klimaticky přizpůsobené druhy rostlin, jejichž údržba je ekologicky i ekonomicky méně náročná. Louka, voňavé luční květiny a bzukot včel jsou přece balzámem pro duši.

Trendem jsou původní rostliny, slunečnice, echinacea, floxy, astry, sedmikrásky, levandule či voňavý šeřík. Spolu s okrasnými trávami navodí ten pravý „luční styl“. Přitažení včel, motýlů, ptáčků do zahrad je stále více žádoucí.

Mysli globálně, jednej lokálně

Klíčové pro letošní rok je vytváření správného biotypu pro hmyz a ptáky tak, aby si u nás našli své útočiště a potravu. Rostliny, které v upravených trávnících běžně považujeme za plevele, jsou přesně ty, které k luční zahradě patří. Upřednostněte alternativy hnojiv šetrné k planetě, ekologické alternativy kompostu, sbírání dešťové vody a zejména – vodu používejte rozumně.

Pro duševní pohodu: Well-being zahrada

V období propuknutí pandemie se stále více lidí uteklo do zahrad, kde nacházeli klid, svobodu a dokázali nabýt pozitivního nadhledu. Nebyli to jen nadšení zahrádkáři, ale i ti, kteří dříve preferovali městský život. Zahrada se stala oblíbeným místem pro odpočinek a relax.

Oproti minulé sezóně opět vzrostl počet lidí, kteří věří, že právě ve své zahradě najdou klid, duševní pohodu, místo k relaxaci. Podle několika studií je zahrada opravdu místem, které odbourává stres. Aktuálním trendem je maximalizace využitelného prostoru a přizpůsobení si jej tak, aby se stalo místem, kde můžeme vypnout a nabýt klidu v duši.

Žena, růže v zahradě
Foto: Shutterstock

Pro romantiky: Nostalgie a éra viktoriánství

Zahradní kultura zažila velký boom v období viktoriánství během druhé poloviny 19. století, které je pojmenováno podle královny Viktorie. Bylo to období inovací, kreativity a krásy.

Z oblasti zahradnictví jsou známé zejména viktoriánské skleníky, které patří mezi nejkrásnější zahradní budovy. Sloužily nejen k pěstování rostlin, ale také jako jakási společenská místnost. Pokud toužíte po stylové zimní zahradě, například s tropickými rostlinami, navíc s kouzlem viktoriánské éry, směle do toho. Navzdory vyšší ceně a vyšším nákladům patří viktoriánské skleníky mezi nejefektivnější a zároveň nejefektivnější.

Trendem pro rok 2023 jsou nostalgická zákoutí, záhony růží, hortenzií, šeříků či ibišků. Zahrada se může nést v pastelových odstínech, v záplavě růžové, fialové a bílé. Tento trend je jakousi vyšší úrovní venkovského stylu. Aby byl efekt dokonalý, zahrada by měla působit jemně divoce, ale ne neorganizovaně. Atmosféru dotvoří bílý plot, kamenné či štěrkové cestičky a efektní krmítka pro ptáky. Cítíte tu vůni a pohodu?

Viktoriánský skleník
Foto: Shutterstock

Pro alergiky: Zahrada pro alergiky? Směle do toho!

Mít zahradu a nemoci si ji vychutnat, posekat trávník, či zhluboka se nadechnout vůně stromů a květin, je deprimující a demotivující. Počet alergiků neustále narůstá a právě následující měsíce jim lze zabrat. Vzdát se radosti ze zahrady by však byla škoda. Jak se přirozeně vypořádat se sezónními alergiemi a nevzdat se zahrady? Stačí pozorně vnímat, hledat své limity a plánovat.

Právě letos se více vnímají potřeby alergiků a hledají se rostliny, které neprodukují pyl. Upřednostněte nekvetoucí trvalky, případně kratší kvetoucí rostliny. Vhodné jsou pivoňky, kosatce, tlamičky, tulipány, narcisy, hortenzie. Záhony vysypte štěrkem nebo kameny. Drcená kůra se nedoporučuje, často obsahuje výtrusy hub a plísně.

Vyhněte se kvetoucím živým plotům, nevhodný je oblíbený ptačí zob, břečťan, alternativu hledejte v popínavých rostlinách jakými jsou nevonící růže nebo plamínek. Zvolte vyšší procento vydlážděné plochy než trávy a kvetoucích rostlin. Výbornou volbou je tekoucí voda, fontána, vodomet. Altány a terasy pro odpočinek si vybírejte na straně chráněné před větrem, abyste si létajícím pylem nezkazili příjemné chvíle.

Alergik v zahradě
Foto: Shutterstock

Pro milovníky trendů: Přineste si část zahrady dovnitř

Design se v letošním roce zaměřuje na integraci vnitřního a vnějšího prostoru. Fantazii se v tomto směru meze nekladou. Můžete potáhnout vnějšek dovnitř nebo naopak.

Zaměřte se na terasu, na které trávíte příjemné chvíle. Dovolte jí být středobodem a klíčovým místem, které vás provází dovnitř i ven. Pouvažujte nad přístavbou pergoly či verandy, a pokud ji už vlastníte, podívejte se na ni kritickým okem. Chtělo by to změnu? Mohla by působit útulněji, nebo naopak moderněji? Pokud disponujete větším prostorem, pouvažujte nad zahradním altánkem, kde vám káva bude chutnat ještě lépe.

Tip pro vás: Zvolíte-li stejnou podlahu nebo nábytek v obývacím prostoru a na terase, vytvoříte tak jednolitý celek a výsledný efekt bude ještě působivější.

Zimní zahrada
Foto: Shutterstock

Pro malé prostory: Vertikální zahrady

Malá zahrada je oříšek, který lze při správném plánování hravě rozlousknout. Trend vertikální zahrady z minulého roku stále přetrvává a drží prvenství. Pokud máte méně prostoru a bojujete doslova o každý centimetr, vertikální design je pro vás to pravé. Tahejte co nejvíce rostlin do výšky, podél plotu, využijte svisle umístěné palety, poličky, háčky, na které si květináče zavěsíte. Vytěžíte tak maximum z minima a prostor si opticky zvětšíte.

Pro kulináře: Bylinky nikdy nevyjdou z módy

Bylinky jsou levným a jednoduchým způsobem, jak dodat jídlům extra chuť a vitamíny. Pěstovat si je můžeme celoročně s minimem námahy a nákladů. I v roce 2023 budou mít prvenství tradiční druhy jako máta, bazalka či koriandr. Čerstvé bylinky v zahradě nebo na parapetu okna jsou letos naprostou nezbytností.




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *