Okrasná zahrada

Nocovka: Takto ji zazimujte a příští sezónu vás překvapí dřívějším kvetením a bujnějším růstem




Mezi okrasnými rostlinami najdeme řadu druhů, které se liší vzhledem, nároky i životností. K nim patří také rostliny s hlízami.

Nocovka jalapovitá v zahradě
Foto: Shutterstock

Hlíznaté rostliny se vyznačují tím, že je při správném skladování můžeme vysazovat opakovaně v dalších sezónách. Ovšem ne všechny druhy jsou známé touto vlastností.

Mnozí pěstitelé nevědí o možnosti uchování hlíz, a tak přicházejí o šanci mít v příští sezóně osvědčené rostliny, dokonce s větší vitalitou a bujností.

Mezi známé hlíznaté rostliny patří begonie, bramboříky, jiřiny a kany. Ne každý však ví, že si může uchovat i hlízy okrasných batátů nebo nocovky jalapovité.

Jak zazimovat hlízy nocovky

Nocovka jalapovitá (Mirabilis jalapa) je oblíbená díky svými bohatými květinami, často v atraktivní prskané kombinaci barev. Obvykle se vysévají na jaře, ale neumíme předem předvídat barvu květin. Chceme-li si zachovat konkrétní barevný odstín, měli bychom si uchovat hlízu této rostliny.

Podobně jako u jiných hlíznatých rostlin si můžeme načasovat podle sezóny, kdy necháme rostliny jemně „ošlehnout“ prvním mrazem. Potom je odstřihneme nad povrchem půdy a opatrně vyjmeme hlízy. Po očištění a osušení je skladujeme zabalené v papíře nebo ideálně v suché rašelině či pilinách na suchém a chladném místě bez rizika mrazu.

Po zimě je vysadíme, když už „rašící“ výhonky neohrozí mráz. Rostliny vypěstované z hlíz mají vyvinutý silný kořen, což jim poskytuje náskok před vysetými. Díky tomu můžeme očekávat bujnější růst a dřívější kvetení.

Hlízy nocovky jalapovité
Foto: iStock

Tento postup platí pro všechny výše zmíněné druhy s výjimkou pokojových bramboříků, které kvetou v zimě a v létě vstupují do stadia vegetačního útlumu.




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *