Okrasná zahrada

Okouzlující zornice na každé Vánoce: Jak ji vysadit a starat se o ni, aby kvetla opakovaně?




Květy zornice patří k nejkrásnějším symbolům zimního i vánočního období. Určitě vykouzlí příjemnou atmosféru iu vás doma.

Pěstování zornice
Foto: Shutterstock

Zornice (Hippeastrum) patří již dlouhá léta k nejoblíbenějším sezónním pokojovým rostlinám. Tuto cibulovinu s nádhernými zvonkovými květy v odstínech bílé, růžové, červené či oranžové barvy si většinou spojujeme s vánočními svátky, v obchodech se však objevuje také s několikaměsíčním předstihem.

Kromě toho, že potěší jako pokojová rostlina osázená v květináči, je to i oblíbená řezaná květina. Květy na dlouhém dutém stonku vydrží ve váze déle než jeden týden. Stonek je náchylný k poškození stisknutím. Když nad její řeznou ranou opatrně omotáme průsvitnou samolepící pásku, poslouží jako její opora.

Věděli jste, že…?

I když se můžeme setkat s označením zornice jako amarylka, jedná se ve skutečnosti o jiný druh rostliny s názvem Amaryllis belladonna.

Zornice pěstovaná v květináči je skvělá dárková rostlina, která vynikne sama o sobě, ale také jako součást svátečního květinového aranžmá. Často se považuje za krátkodobou dekoraci, kterou je obtížné v dalších letech „přimět“ kvést, při troše péče se krásných květin dočkáte opakovaně.

Jak pěstovat zornici?

Zornice do Evropy „přicestovala“ z Ameriky a protože jde o cibulovinu, vyžaduje poměrně specifickou péči. Při pěstování počítáme s poměrně velkorysou výškou, květní stvol totiž může mít až kolem 80 centimetrů.

Již kvetoucí rostlinu pravidelně zaléváme nejlépe dešťovou nebo odstátou vodou a dopřejeme její světlé místo nejlépe u okna, ale mimo průvan. Odkvetlý květ co nejdříve odstraníme nůžkami, obvykle pak z cibule začnou růst dlouhé listy. Pokračujeme s rovnoměrnou zálivkou a každé dva týdny přihnojujeme hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny. Pozor, nepřeléváme!

cervene květiny zornice v květinaci
Zornici si můžeme pořídit v květináči jako předpěstovanou kvetoucí rostlinu, nebo si ji předpěstujeme sami z velké cibule. Foto: Shutterstock

Koncem léta listy začnou postupně žloutnout, po úplném uschnutí je odstraníme a cibuli přeneseme do tmavé a suché místnosti s teplotou kolem 10 až 15 °C. V klidovém stádiu zornici ponecháme přibližně tři měsíce bez zálivky. Potom cibuli vyjmeme z květináče a přesadíme do trochu většího do substrátu pro pokojové rostliny. Zaléváme jen mírně, s běžnou zálivkou začneme až po objevení pupenů.

Intenzitu zálivky podřídíme stadiu, ve kterém se nachází. Častěji zaléváme kvetoucí nebo olistěné rostliny. Jakmile listy začnou schnout a zatahovat, je to jasný signál k zastavení zálivky.

Výsadba a péče o zornici ve 3 krocích:

1. Výsadba cibule do květináče

Cibule do květináče s drenáží vysazujeme přibližně v listopadu, a to tak, aby vyčnívala přibližně polovina velké cibule.

Vysazování cibule zornice do květináče
Foto: Shutterstock

2. Potřebná péče

Zornice potřebuje světlo a rovnoměrnou zálivku. Její intenzitu podřídíme stadiu, ve kterém se nachází. Část roku přežívá bez listů a květin a bez zálivky.

Péče o zornici v květináči
Foto: Shutterstock

3. Výběr cibule a nová výsadba

Kvetou pouze velké a zdravé cibule. Během klidového období je můžeme nechat zasazené v květináči, v listopadu je však přesadíme do nového substrátu.

Velká a zdravá cibule zornice připravená k výsadbě do květináče
Foto: Shutterstock



Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *