Okrasná zahrada

Okrasný jetel si oblíbíte. Jak ji pěstovat a proč si tento druh nemýlit s oxalisem?




V rámci pěstování okrasných rostlin se setkáváme is druhy, které byly prostřednictvím šlechtění „vylepšeny“. Mají upravené znaky a vlastnosti, které se projeví v nečekaně atraktivní formě. Takové jsou i okrasné jetele.

Barevný okrasný jetel
Foto: Shutterstock

Asi každý z nás někdy hledal čtyřlístky na jetelkou porostlých plochách trávníků. Všimli jste si, že jetele mají na lístcích barevně odlišené vzory? Tyto danosti posloužily šlechtitelům jako základ, a tak spatřily světlo světa nevšední barevné kombinace.

Vyberte si z pestrých kultivarů

Jedná se o kultivary druhu jetel plazivá (Trifolium repens). V různých obměnách se na listech ukazují znaky v červených, bordó, bílých a zelených odstínech.

Rozmanitost je poměrně výrazná, a tak si můžeme také kombinovat kultivary, jako ‚Patchwork Quilt‘, ‚Pistachio Ice Cream‘, ‚Irish Mist‘, ‚Dragon’s Blood‘, ‚Tricolor‘ a ‚Purpurascens Quadrifolium‘. Jak napovídá název posledního z nich, tyto šlechtěné formy často mají tendenci tvořit čtyřlístky, což je roztomilým efektem.

Okrasný jetel
Foto: Eva Jurdíková

Nemylte si oxalis s jetelem

Někdy si lidé pletou jetel s oxalisem. Oxalis (kyslička), na rozdíl od našeho jetele, obvykle nesnese mrazy a tvoří tzv. „rhizomy“ – cibulkovité útvary, kterými se množí a v nich se uchovává v období zimního spánku.

Jetel tvoří stonkové plazivé výběžky, které zakořeňují na půdě, a pokud rostou v převisu, jen se prodlužují. Výrazně se odlišuje také typem květin.

Jak pěstovat okrasný jetel

Jetel je velmi nenáročný na pěstování a celoročně se jí daří v exteriéru, obvykle na zahrádkách. Osvědčila se i jako nevšední doplněk květináčů na balkonech nebo okenních parapetech. Poměrně dynamicky se rozrůstá a snadno se množí dělením trsů. I když kvetení není u ní zvláště zajímavé, pestré listy jsou o to atraktivnější po většinu vegetační sezóny.

Snáší téměř jakékoli podmínky a typ půdy. Ideální je humózní půda na slunci s dostatkem vláhy, ale roste také v polostínu a na sušších místech. Musíme však počítat s velkou růstovou dynamikou. V krátké době dokáže pokrýt velké plochy, takže například ve skalkách může potlačit růst jiných, subtilnějších rostlin.

Tato skromná rostlinka dokáže vyplnit i problematická místa pro jiné rostliny. V plném zdraví, nejlépe v kombinacích, oživí každou část zahrady.

Okrasný jetel ve smíšené výsadbě na okenním parapetu
Foto: Eva Jurdíková

Bude se jí dařit iv nádobě na balkoně

Při pěstování na balkonech často vytváří efektní převisy. Bez problémů přezimuje iv nádobách, přičemž je třeba pamatovat na zajištění dostatečné vláhy během oteplení. Nádoby s jetelem není třeba speciálně balit.

V případě, že se listy poškodí mechanicky nebo úpalem, můžeme celý porost zastřihnout přibližně 1 cm nad zemí. Ve velmi krátké době se rostlina obnoví krásnými listy.




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *