Užitková zahrada

Proč prohlásili petržel v roce 2023 za jedovatou rostlinu? 6 věcí, které jste možná o něm nevěděli





Petržel v sobě skrývá víc, než byste si mysleli. Jak se z léčivé rostliny stala běžná zelenina a proč jej německá botanická zahrada označila v roce 2023 za jedovatý?

Petržel zahradníPetržel zahradní
Foto: Shutterstock

1. Původ ze Středomoří

Petržel zahradní patří do čeledi mrkvovité. Kořenový typ se latinsky označuje jako Petroselinum crispum convar. radicosumnaťový jako convar. crispum.

Pochází z oblasti Středomoří. Jedná se o dvouletou rostlinu, čili v prvním roce vytváří kořen s růžicí listů, ve druhém kvete.

2. Petržel jako léčivka

Zatímco se stal běžnou součástí mnoha jídel, byl znám především jako léčivá rostlina. Již Řekové oceňovali močopudný účinek, ve středověku byl považován za afrodiziakum.

Petržel obsahuje vitamíny A, B, C a minerály draslík, vápník a železo. Povzbuzuje chuť k jídlu a aktivuje činnost jater. Zvyšuje činnost ledvin, močového měchýře, střev a také dělohy, proto ho těhotné ženy nemají konzumovat ve vyšších množstvích.

3. Chuť a vůně natě

Naťové odrůdy hladké mají zpravidla intenzivnější chuť a vůni než kudrnaté, které jsou oblíbené jako atraktivní ozdoba jídel. Nastříhanou či nasekanou nať přidáváme až na hotové jídlo v talíři, vařením ztrácí nejen vitamíny, ale také aromatické látky.

4. Nať kořenových odrůd

Jako nať se dá využívat i nať kořenových odrůd, ale je třeba tak činit v malém, jinak to může mít negativní vliv na velikost kořene.

5. Sušení a mražení

Nať sušením výrazně ztrácí aroma, pro dlouhodobé uskladnění je vhodnější mrazení. Nasekáme ji nadrobno a zamrazíme v nádobě na výrobu kostek ledu.

Po vyjmutí z nádoby je vzájemně oddělíme například alobalem, uložíme do mikrotenového sáčku, aby se v mrazničce postupně nespojily.

6. Jedovatá rostlina roku 2023

Opravdovou perličkou je, že petržel byl vyhlášen speciální botanickou zahradou Wandsbeck v Německu za jedovatou rostlinu roku 2023. Platí to však jen pro druhý rok růstu, v prvním roce je jeho konzumace bezpečná.

Když ve druhém roce začne kvést, v rostlině a následně zejména v semenech se tvoří více apiolu, což je látka v petrželce, která ve větších množstvích negativně působí na hladkou svalovinu. Užívání kvetoucí natě a semen může být pro člověka nebezpečné.

Text: Monika Felixová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada







Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *