Užitková zahrada

Proč začaly na podzim kvést ovocné stromy a jarní květiny? A co s tím?




V zahradě nám během září a října vzkvetly ovocné stromy, jako například jabloně nebo zlatka prostřední (zlatý déšť). Ovlivnilo to jen teplé podzimní počasí? A může to rostlinám ublížit?

Kvetoucí jabloň v září
Foto: Shutterstock

Na konci sezóny lidi občas překvapí, že rostliny kvetoucí na jaře kvetou neobvykle i na podzim. V září a říjnu se tak můžeme setkat s kvetoucími šeříky, jírovci, jabloněmi nebo švestkami.

Co může způsobit neobvyklé kvetení na podzim?

Obvykle jde o úkaz, kdy v důsledku extrémů počasí či působením nemocí a škůdců rostliny přijdou předčasně o listy. Ve snaze zajistit si ještě zelenou hmotu „vyraší” z poupat, které měly připravené na jarní kvetení. A v nich jsou i květinové poupata, takže vykvetou také.

Předčasně „vyrašené“ části korunky mohou mít na druhou sezónu problém s rašením i kvetením, protože si nemusí stihnout vytvořit nové pupeny. Obvykle to ovšem nebývá v celém rozsahu koruny a rostlina není fatálně ohrožena.

Co s tím?

Zeptali jsme se na to zkušeného ovocnáře:
„Děje se tak pro příliš teplý podzim, který spletla „vnitřní hodiny“ rostliny. Květy je nejlepší odstranit, aby se stromek zbytečně nevysiloval. Jednotlivé květiny odštípněte rukou nebo odstřihněte malými nůžkami.“




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *