Užitková zahrada

Stonkový celer: Zahradní superpotravina a přírodní životabudič, který se vyplatí mít v zahradě





Stonkový celer je v našich kuchyních stále ještě nedoceněným příbuzným bulvového celeru. Křupavé stonky chutnají čerstvé, dušené, restované, ale i vařené.

Stonkový celer
Foto: iStock

Stonkový celer (Apium graveolens var. dulce)

I když je stonkový celer jasnou volbou do polévek i jako dušená, vařená nebo grilovaná příloha k masu, není třeba zapomínat, že jde zejména o přírodní životobudič. Je to jedna ze zahradních superpotravin.

Čerstvé stonky lze použít i pro přípravu zeleninového smoothie nebo šťáv. Podporují trávení, vyrovnávají hladinu cukru v krvi a mohou pomoci i při pálení žáhy.

Čerstvý celer je bohatý na vlákninu a vodu, obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín A, E a K. Z minerálních látek obsahuje draslík, železo, vápník či hořčík. Je ideální při hubnutí. Jeho energetická hodnota je 21 kcal.

Pěstování stonkového celeru v zahradě
Foto: iStock

Jak ho pěstovat

Tak jako bulvový celer, i stonkové odrůdy celeru je nutno vysévat do sadbovačů poměrně brzy, většinou již v polovině února, nejlépe do skleníku. Drobná semena se zahrnují jen tenkou vrstvou výsevního substrátu. Na zahradu se sazeničky vysazují až ve druhé polovině května, kdy už nehrozí mrazy.

Celer je náročný na kvalitu i hloubku půdy. Zemina by měla být na podzim vyhnojena kompostem a na jaře cereritem. Sazenice vysazujeme na slunné stanoviště a pravidelně je zaléváme. Jelikož některé odrůdy dorůstají až do výšky kolem 80 cm, přísun vody a živin je nutný. Abychom stonky vybělili (budou jemnější), obalíme je černou textilií až k listům ve chvíli, kdy dorostly do výšky cca 40 cm. Technika přihrnování půdou se dnes už nepoužívá, stopky tak totiž získají zemitou pachuť.

Pěstování stonkového celeru

Výsev: únor – březen
Sklizeň: srpen – říjen
Rozteče: 50 x 40 cm

Sběr a uskladnění

Sklízejí se celé listy i se stonky odříznutím od kořene, přičemž stonky by měly držet v pevné růžici.

Čerstvě sklizené růžice se stonky skladujeme v igelitovém obalu přibližně týden v chladničce. V chladnější místnosti vydrží v dobrém stavu přibližně pět dní.

Nakrájený stonkový celer
Foto: iStock

Víte, že…

…pokud růžice s listovými stonky ztratí vodu, lze její křupavost zachránit ponořením do ledové vody?
… dlouhá pevná vlákna uložená těsně pod povrchem stonků při dlouhém vaření změknou? Lze je však odstranit škrabkou na brambory.
…některé odrůdy jsou takzvaně samobělící? To znamená, že stonky není třeba kvůli bělení zakrývat či balit do černé netkané textilie.

Naše volba

Merlin– raná odrůda s tmavě zelenými listy pro sklizeň od léta do podzimu
Nuget– raná odrůda samobělícího celeru se žlutozelenými listy
Malachit– samobělící poloraná odrůda se sytě zelenými vzpřímenými stonky

Jak využít stonkový celer v kuchyni

Zatímco silné křupavé stonky využijeme do omáček, polévek i jako přílohu, koncové lístky používáme do zeleninových salátů a jako čerstvý pepř v polévce.

Polévka ze stonkového celeru

Na středně velké kousky nakrájíme jednu větší cibuli, jeden umytý stonkový celer a menší cuketu i se slupkou. Na lžíci rozpuštěného másla osmahneme tři plátky zázvoru a přidáme nakrájenou zeleninu. Osolíme, opepříme, zalijeme půl litrem zeleninového vývaru a uvaříme doměkka. Rozmixujeme tyčovým mixérem, přidáme 200 ml smetany na vaření a krátce povaříme.

Polévka ze stonkového celeru
Polévka ze stonkového celeru Foto: iStock

Celerové stonky na másle

Několik dlouhých stonků omyjeme a škrabkou na brambory zbavíme dlouhých vláken na povrchu. Nakrájíme je na menší kousky a na lžíci másla několik minut restujeme pod pokličkou do změknutí. Není nutné ani solit. Takto připravené stonky servírujeme jako přílohu k masu či k bezmasým pokrmům.

Galerie ke článku

Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada







Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *