Okrasná zahrada

Tipule je užitečným hmyzem pro zahradu, ale velkým škůdcům v trávníku. Jak ho před ní ochránit?




Určitě jste v těchto týdnech natrefili na velký hmyz, vzhledem připomínající komára, který se vyhřívá na stěnách domu, na květinách nebo vylétá z trávníku. Jedná se o tipuli bahenní.

Gigantický komár tipule bahenní
Foto: Shutterstock

Tipule bahenní (Tipula paludosa) je běžným druhem hmyzu a rozšířeným škůdcem travních porostů. Letos se s ním jakoby roztrhl pytel.

Pokud si myslíte, že se jedná o nebezpečného gigantického komára, není tomu tak. Tipule nebzučí, je poměrně nemotorná a pro člověka není nebezpečná – nesaje krev, nekouše ani neštípe. Je známá také jako pakomář.

Jak vypadá tipule

Tipule je velmi křehká. Má až 4 cm dlouhé tělo, malinkou hlavičku, velká průsvitná křídla a nápadně dlouhé nohy, které se jí snadno odlamují. Tento mechanismus funguje jako obrana před predátory – nohy se po odlomení ještě chvíli pohybují a tipule odletí do bezpečí. Odlomená noha jí velkou újmu nezpůsobuje. Je na ní několik míst, která jsou k odlomení přímo přizpůsobena.

Tipule bahenní
Foto: Andrea Párkányová

Dospělá tipule nepřijímá potravu, pouze vodu, a její životnost je 2 – 14 dní. Samičky kladou 200 až 300 vajíček do vlhké půdy nebo trávníku, které poznáte podle oválného tvaru, lesku a černé barvy. Z nich se líhnou larvy, které na rozdíl od dospělých mohou při přemnožení způsobovat velké škody v zahradě.

Larvy jsou aktivní hlavně v noci, kdy vylézají na povrch půdy a požírají klíčící semena, kořínky a dokonce i stébla trávy. Mohou způsobit poškození, žloutnutí a odumírání trávníku. Neodolají ani zeleninové výsadbě.

Škůdce i užitečný hmyz

Kromě toho, že patří mezi škůdce, může být také užitečná. Dospělí jedinci opylují rostliny tím, že se živí nektarem květin. Larvy zase rozkládají organickou hmotu ve vlhkém listí nebo kompostu.

Navíc jsou důležitou součástí potravinového řetězce a podstatným zdrojem potravy pro mnoho živočichů. Tipulemi se živí ptáci, netopýři, žáby, ještěrky, pavouci, vosy a malé hmyzožraví savci. Na jaře mnoho larev nepřežije právě kvůli útokům ptáků na trávník, které ale ďobáním mohou poškodit celistvost trávníku.

Tipule v zahradě a trávníku
Foto: Andrea Párkányová

Jak ochránit trávník před tipuli

Účinnou preventivní biologickou ochranou je vysušit půdu. Larvy jsou velmi citlivé na nízkou vlhkost, proto dospělé samičky nejraději kladou vajíčka do vlhké půdy. Zlepšením odtoku vody z trávníku je můžete odradit od toho, aby snesla vajíčka. Je také vhodné omezovat výskyt plevelů, ve kterých nacházejí úkryt.

Dobrým opatřením je také provzdušnit trávník. Tímto způsobem odstraníte vrstvu trávníku, kde se larvy obvykle nacházejí. Následně můžete aplikovat preventivní prostředky.

Proti larvám se ochrana provádí buď na podzim v měsících září – říjen, nebo na jaře v březnu až dubnu aplikací parazitických hlístic Steinernema carpocapsae. Hlístice parazitují v larvách hostitelských druhů, jako jsou tipule a krtonůžky. Po aplikaci napadené larvy umírají během několika dní.

O chemické ochraně můžete uvažovat pouze v případě silného přemnožení larev. Jediný povolený přípravek je známý granulát a můžete jej použít na stejném pozemku nebo v substrátu maximálně jednou za tři roky.




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *