Užitková zahrada

Včelí pyl – superpotravina plná příznivých účinků. Víte, jak jej správně užívat?




Zima je obdobím, kdy máme v naší stravě méně čerstvé rostlinné složky a zároveň jsme vystaveni různým respiračním onemocněním. Právě v této době je ideální doplňovat prospěšné látky ze včelích produktů.

vyuzití ​​vcelího pelu

Neměli bychom mluvit jen o medu, protože i květinový pyl je mimořádně výživný a prospěšný pro zdraví. Je sice méně známý a používaný, což je škoda, neboť jeho benefity jsou obrovské.

Podívejme se blíže na tento produkt a rozeberme si, jak jej správně zužitkovat.

Včelí pyl jako superpotravina

Včelí pyl obsahuje více než 250 různých látek včetně všech 22 známých aminokyselin, proteinů, nukleových kyselin, lipidů a mastných kyselin. Najdeme v něm také fenolické sloučeniny, enzymy a koenzymy, vitamíny a všech 28 stopových prvků, které jsou součástí lidského těla.

Příznivě působí na celou škálu biologických procesů v těle. Účinně detoxikuje, odstraňuje nežádoucí zadržování vody v těle, reguluje krevní tlak a cholesterol, chrání játra, žlučník a ledviny a čistí krev. Pomáhá při únavě, brání předčasnému stárnutí a zvyšuje fyzickou zdatnost. Podporuje také psychickou pohodu a zdraví očí.

Výhody této superpotraviny jsou bezpochyby velké a byly předmětem nejedné vědecké studie. Je tedy vhodné zvážit pravidelné užívání.

Fermentovaný včelí pyl - perga, známý také jako včelí chléb
Perga pyl je kyselkavý a poměrně vzácný produkt. Foto: Shutterstock

Rozlišujte obnožkový a perga pyl

Samotný včelí pyl kupujeme od včelařů, avšak ne všichni se věnují jeho získávání. Známe 2 typy včelího pylu: obnůžkový pyl a fermentovaný pyl perga, známý také jako včelí chléb.

Obnožkový pyl se sklízí pomocí hřebínků, které se umisťují na vletové otvory do úlů. Při vjíždění do úlu „češou“ pylové hrudky ze zadních nohou včel. Následně se suší, aby se v něm zastavila enzymatická aktivita, čímž se dosáhne jeho stabilizace, takříkajíc se „zakonzervuje“. Takový pyl je však téměř nestravitelný kvůli nepropustným buněčným stěnám pylových zrnek.

Naopak, perga je pyl, který včely ukládají do buněk v plástech a zavíčkují ho medem. Dochází tak k jeho fermentaci, kterou se naruší buněčné stěny a pyl se stává lehce stravitelný. Podle metody, jakou se pracně vybírá z pláství, se někdy nazývá také „vypichovaný“. Je kyselkavý, ale velmi hodnotný a poměrně vzácný. Není divu, že ho zná jen málokdo.

Dva druhy včelího pylu - obnožkový a perga
Známe dva typy včelího pylu: obnůžkový pyl a fermentovaný pyl perga, známý také jako včelí chléb. Foto: isifa/Shutterstock

Jak využít obnůžkového pylu, když nemáme k přístupu k perze?

I zde máme od přírody podanou pomocnou ruku, přímo od včelek. Obnožkový pyl můžeme nechat fermentovat ve druhém cenném produktu – medu.

Tato kombinace nejen zpřístupní živiny z pylu, ale také posílí využití látek v medu a naopak. Vzniká tak dokonalý produkt, který existuje iv přírodě – přímo v květinách, odkud jej získávají včelky. Pokud si uvědomíme, že květiny jsou ztělesněním štěstí a zdraví rostlin, nebude překvapením, že produkt působí blahodárně i na náš organismus.

Postup směšování pylu s medem

Na smíchání pylu s medem použijeme poměr přibližně 1 : 1. Pyl zalijeme medem, nejlépe v zavařeninové sklenici. Pozor, aby nepáchl například zeleninou z předešlého zavařování. Pravidelně – ideálně vícekrát za den – sklenici otáčíme.

Ke směšování nám poslouží lehkost pylu, který bude mít snahu vyplout na povrch. Díky tomu se pylové hrudky budou o sebe obrušovat a uvolňovat do medu. Tento proces by měl trvat alespoň dva týdny, aby se pyl rovnoměrně rozptýlil a směs se změnila na hutnější pastu. Tehdy je naše příprava na konci a můžeme začít s jejím užíváním.

Obnožkový včelí pyl
Sušený obnůžkový pyl můžeme fermentovat v medu v poměru 1 : 1. Foto: Shutterstock

Jak často užívat včelí pyl

Dospělý člověk by měl užívat 1 čajovou lžičku 1 až 3x denně, dle potřeby a účelu užívání. Na podporu zdraví a výživy postačí i jedna lžička, při rekonvalescenci nebo oslabení můžeme dávku ztrojnásobit.

Podle rady léčitele je vhodné užívat pyl v hodinách, kdy je „slunce nad horizontem“, tedy po východu a před západem slunce. Před a po užití tohoto lektvaru se doporučuje alespoň 20, lépe 30 minut, nic nejíst, aby se mohly účinné látky plně vstřebat. Zapití vodou nepřekáží.

Med kupujte pouze od poctivého včelaře

Med je také známý svými prospěšnými účinky, například zklidňuje při nervovém vypětí a vyčerpání nebo podporuje dobrý spánek. Obsahuje 22 aminokyselin, 27 minerálů a stopových prvků, 5 000 enzymů a několik vzácnějších vitamínů, jako B6 thiamin, riboflavin, kyselinu pantotenovou a niacin. Zajímavé je, že včelí pyl a med podporují také odolnost vůči alergickým reakcím na pyl v ovzduší.

Při koupi medu mysleme na to, aby byl od včelaře, který dodržuje zásady poctivého zacházení se včelími produkty. Například, aby med nebyl během celého procesu „výroby“ zahřátý na více než 35 °C. Jen tak si zachová léčivé a výživové vlastnosti. Bohužel, ve velkovýrobě se této zásady nedbá, proto má med ze supermarketu často otázkou výživovou hodnotu.

Také není zanedbatelné, jakým způsobem se včelař stará o své včely a pastvu. Týká se to zejména používání antibiotik a jiných nepřirozených prostředků při chovu včel či zemědělské chemie na porostech, které slouží jako zdroj pro včely.

V případě produktů od poctivého včelaře nelitujme jejich vyšší ceny. Naopak, snažme se podporovat produkci darů přírody v jejich přirozené, co nejúčinnější formě.

Včelí plástev
Pyl ukládají včely do buněk v plástech a zavíčkují ho medem. Foto: Shutterstock

Před užíváním pylu se otestujte

Před zahájením užívání včelího pylu si můžeme provést malý alergický test. Pyl rozmíchaný v troše vody na kašičku nebo smíchaný v medu naneseme na záda dlaně. Necháme působit alespoň 20 – 30 minut.

Pokud pokožka reaguje podrážděně, produkt bychom neměli používat. Stává se to však málokdy. Mnozí alergici se „sennou rýmou“ zjišťují, že včelí pyl jim nezpůsobuje problémy, ale dokonce pomáhá tlumit alergické reakce na pyly v ovzduší. Toto je však individuální a je třeba to citlivě vyhodnotit.




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *