Recepty ze zahrady

Vysušte si šipky na prášek: Jak na to a kde všude jej využijete?




Šipky dozrávají koncem léta až začátkem podzimu. Nejvhodnějším obdobím pro jejich sklizeň je říjen – listopad, ideální v lese nebo dále od frekventovaných cest. Sbíráme je, když jsou plody červené, zralé a tvrdé.

Domácí šípkový prášek a jeho využití jako čaj
Foto: Andrea Párkányová

Šipky jsou známé vysokým obsahem vitamínu C, který je několikanásobně větší než v citronu a citrusových plodech. Kromě toho obsahují mnoho magnézia, který je účinný na srdečně-cévní onemocnění, snižují krevní tlak, pročišťují ledviny, posilují imunitní systém a působí antidepresivně. Šipky pomáhají v boji proti nachlazení, chřipce a únavě, hlavně v období chřipek.

Své barvě vděčí lykopenu – rostlinnému barvivu, které patří mezi karotenoidy, a zahrnuje také známý betakaroten, podporující zdravý zrak a pokožku. Karoteny, červená nebo oranžová barviva, se vyskytují v různých rostlinných tkáních a díky nim mají plody, mezi nimi i šípky, načervenalé zbarvení. Lykopen má také silné antioxidační vlastnosti.

Sběr šipek na sušení
Sběr šipek na sušení Foto: Andrea Párkányová

Jak si vyrobit šípkový prášek

Ze šipek si můžeme vyčarovat všelijaké dobroty. Zatímco džemy a čaje z nich jsou velmi osvědčené a chutné, tepelným zpracováním ztrácejí hodně vitamínu C. Pečlivě vysušené šípky si však uchovají všechny cenné živiny a tímto způsobem lze z nich vyrobit i prášek.

Šipky očistíme od stopek a květních zbytků. Měkké, zvrásněné nebo zhnědlé plody ze sklizně odstraníme. Existuje několik způsobů sušení.

Prvním je nasbírané šípky rozříznout, vydlabat semínka (pozor na drobné chloupky – píchají) a nechat je volně sušit na pečícím papíře, použít sušičku ovoce nebo troubu. Teplota by neměla přesáhnout 50 stupňů, protože vitamín C je velmi citlivý na vysokou teplotu a pod jejím vlivem se rychle znehodnocuje. Tato metoda je časově náročnější.

Druhou metodou je nechat šipky vcelku, rozmixovat je a následně usušit. A třetím způsobem je usušit je vcelku a poté rozmixovat. Zajímavostí je, že semínka při mixování zůstanou celá.

Jakmile jsou šípky vysušené, rozmixujeme je v mixéru nebo v mlýnku na kávu na prášek, který prosejeme přes jemné sítko. Semínka, která zůstanou v sítu, můžeme také využít. Jsou prospěšné při léčení močových cest a ledvinových kamenů. Stačí dvě lžičky semínek zalít 250 ml vroucí vody. Čaj má močopudný účinek.

Šípková semínka
Šípková semínka Foto: Andrea Párkányová

Kde použít a jak skladovat šípkový prášek

Prášek se používá k dozdobení různých dezertů, jako přísada do domácích džemů, kompotů, sirupů, olejů či omáček. Můžeme ho zalít vroucí vodou a připravit z něj čaj nebo jednoduše rozmíchat s vodou a vypít. Dále lze z něj připravit různé osvěžující nápoje, přidat do smoothies, jogurtu nebo smíchat s medem, kde je chráněn před oxidací.

Uchováváme jej dobře uzavřený na suchém a chladném místě, nejlépe ve skleněných sklenicích. Nedoporučuje se skladovat déle než jeden rok.

Šípkový prášek na ozdobení dezertů
Šípkový prášek jako zdravá ozdoba dezertů Foto: Andrea Párkányová



Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *