Užitková zahrada

Využijte léčivé vlastnosti jitrocelu a připravte si hojivý zázrak ve formě mastičky nebo nápoj na odhlenění




Jitrocel je nejen jedlá bylina, ale hotový léčivý poklad. Tato divoce rostoucí rostlina u nás běžně roste při cestách, na polích, loukách a zahradách. Svým vzezřením není ničím zvláštní, což ale nelze říci o jeho léčivých vlastnostech.

Domácí jitrocelová mast
Foto: Andrea Párkányová

Jitrocel má mnoho zajímavých krajových názvů, například ranocel, kolocír, psí jazyk, babí ucho, myší ouško nebo volovo ucho.

Známe dva druhy této léčivé rostliny:

  • jitrocel kopinatý (Plantago lanceolatas) úzkými zelenými listy uspořádanými v přízemní růžici a
  • jitrocel větší (Plantago major), který má dopisy větší a širší.

Oba mají stejné léčivé vlastnosti.

Jitrocel a jeho tradiční použití

Je to kouzelná bylina, jejíž účinky znali už naši předkové. V literatuře se dokonce vzpomíná, že ji staří Řekové nazvali jako sedmižebrovou. A když se podíváte na její dopis, skutečně má sedm žeber – žilek. Mnohdy byla jedinou pomocí na bojištích, kde ji používali k zastavení krvácení. Proto dostala také přezdívku ranocel. Ránu nejen dezinfikuje, ale také hojí.

List jitrocelu většího připomíná podešev, proto si ho lidé vkládali do bot. Věřili, že se jim uleví od bolesti při dlouhé cestě. Šťáva z rozdrcených listů okamžitě pomůže i při poprhlení kopřivou nebo štípnutí hmyzem. Je účinná proti otokům a svědění.

Zajímavostí je, že jitrocel je velmi odolný, přežije iv trhlinách asfaltových a betonových chodníků a jeho listy nelze rozšlapat.

Sklizeň jitrocele
Sběr léčivých bylinek včetně jitrocelových listů Foto: Andrea Párkányová

Listy se sbírají zejména pro výrobu sirupu

Z rostliny se sklízejí listy ještě před kvetením, tehdy mají nejvíce prospěšných látek. Dnes se využívá pro své antibakteriální a protizánětlivé účinky, dokonce i při výrobě kosmetiky.

Sirup z jitrocelu, připravený vrstvením cukru a pokrájených listů, zná snad každý. Je velmi účinný proti vlhkému kašli, jelikož obsahuje bylinný sliz, který hojivě působí na horní dýchací cesty a trávicí systém. Odvar z něj je výborným kloktadlem při bolesti v krku. Jitrocel se osvědčil i při bolestech zubů. V takovém případě se doporučuje žvýkat čerstvý kořen rostliny.

Využití jitrocelových listů
Listy jitrocelu Foto: Andrea Párkányová

2 lehké recepty, jak využít jitrocel

My si z něj vyrobíme výborný nápoj k odhlenění a hojivý zázrak ve formě mastičky. Zde jsou recepty pro jejich snadnou přípravu.

Domácí odhleňovací nápoj

Přibližně 30 až 60 g čerstvých listů uvaříme v cca 1 litru vody. Osladíme medem podle chuti. Pijeme ho víckrát za den.

Hojivý a léčivý zázrak

Pomáhá při poprhlení kopřivou, při různých odřeninách, škrábancích, popáleninách, štípancích, ale i na suchou pleť a vrásky.

K jeho přípravě potřebujeme olej. Může být mandlový, kokosový nebo panenský olivový, trochu včelího vosku a listy jitrocelu. Poměr by měl být 1: 1. Bylinky opláchneme, jemně osušíme a nadrobno nasekáme. Olej s bylinkami zahřejeme, ale nevaříme a necháme vychladnout. Tento proces zopakujeme 2 až 3krát.

Nasekání čerstvých jitrocelových listů
Čerstvé jitrocelové listy Foto: Andrea Párkányová

Scedíme a v tomto oleji rozpustíme kvůli pevnější konzistenci trochu včelího vosku. Pro příjemnou vůni můžeme přidat pár kapek esenciálního oleje, např. z levandule. Směs slijeme do připravených nádobek a skladujeme v chladničce. Potíráme jím drobné ranky, štípance a škrábance.

Výroba domácí jitrocelové masti
Jitrocelová mastička Foto: Andrea Párkányová



Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *