Užitková zahrada

Vyzkoušeli jsme 5 různých způsobů, jak pěstovat brambory. Výsledek nás překvapil!





Porovnali jsme 5 způsobů pěstování brambor z hlediska jejich sklizně a velikosti prostoru. Výsledek byl překvapivý, ale zjistili jsme, že místo pro ně se najde v každé zahradě.

Různé způsoby, jak pěstovat brambory v zahradě
Foto: Jason Ingram/Gardener´s World

Nedejte na řeči, že pěstovat vlastní brambory nestojí za námahu. Už první hlt čerstvě uvařených, na jazyku se rozpadajících hlíz, ochucených troškou másla a soli jen pár minut po vykopání hovoří v jejich prospěch. Nemusí vám při jejich pěstování jít ani tak o soběstačnost, ale o poznání různých odrůd, chutí i barev, které jsou v nabídce. Doma pěstované brambory budou pravděpodobně i bez chemie a uhlíková stopa jejich dopravy bude nulová.

Bramborové rostliny jsou poměrně velké a jak se zahrady zmenšují, zahrádkáři zkoušejí nové možnosti jejich pěstování. Vyzkoušeli jsme 5 různých způsobů včetně tradičního a porovnali je. Každou z metod jsme posuzovali z hlediska námahy a výnosu. Výsledek byl někdy překvapivý, ale ukázal, že místo pro ně se najde v každé zahradě.

Pěstování v záhonu

Tradičně

Vhodné pro vysokou úrodu

Pěstování brambor vyžadujících kopcování se mezi zahradníky traduje již mnoho generací. Vyžaduje dostatečně velký záhon a zdravou páteř.

Jak na to?

Na začátek vykopeme rýhu hlubokou přibližně 20 cm. Na její dno ukládáme sadbové hlízy, 30 cm od sebe v případě raných odrůd a 45 cm od sebe u ostatních. Zahrneme je půdou. Jakmile se objeví výhonky, je poprvé nakopcujeme pomocí motyky, abychom povzbudili rostliny k tvorbě hlíz. Kopcování později opakujeme.

Tento způsob vyžaduje ze všech zkoušených nejvíce práce. V malých zahradách se nedá příliš uplatnit. Odměna v podobě úrody však stojí za to. Sebrali jsme nejvíc brambor.

  • Za: Bohatá úroda
  • Proti: Těžká práce
  • Výnos: Vysoký (asi 1,5 kg na rostlinu)

Bez kopání

Vhodné pro těžkou půdu

Rýč necháme v kůlně a namísto rývání budeme záhon mulčovat. Do budoucna tak zlepšíme půdní ekosystém. Zahrádkaření bez kopání usnadňuje práci na těžkých půdách.

Jak na to?

Na záhon dáme 10 – 15 cm vrstvu zahradního kompostu, dobře rozleženého a odstátého hnoje nebo zeleného odpadu. Do této vrstvy zahrabeme sadbové brambory ve stejné vzdálenosti jako při tradičním pěstování. Jak rostliny rostou, opakovaně vrstvíme mulč, abychom zabránili dostat se světlu k hlízám, protože by ozelenely a staly se jedovatými.

Sklizeň je u této metody „hračka“. Stačí chytit výhony rostliny a potáhnout. Problémem během sezóny bylo pořídit dostatek mulče ai po opakovaném mulčování jsme našli poměrně dost nazelenalých hlíz.

  • Za: Minimální úsilí
  • Proti: Příliš mnoho zelených brambor
  • Výnos: Dobrý (asi 1 kg na rostlinu)
Pěstování brambor v záhonu
Tradičně pěstované brambory kopcujeme, čímž se zvyšuje jejich výnos. Foto: Jason Ingram/Gardener´s World

Záhon „lasagne“

Vhodné pro vytvoření nových zeleninových záhonů

Zpracovat půdu pro zeleninový záhon je poměrně náročné, je třeba ho totiž pořádně překopat a odplevelit. Záhony à la „lasagne“ fungují trochu jako kompostoviště situované přímo na místě nového záhonu, čímž si nový zeleninový záhon připravíme již během jednoho roku.

Jak na to?

1. Travní plochu či louku posekáme a povrch zakryjeme hrubým kartonem, který potlačí vytrvalé plevele. Okraje zatížíme hrubými zahradními sloupky.

Jak založit záhon "lasagne" na pěstování brambor
Foto: Jason Ingram/Gardener´s World

2. Na karton vrstvíme dobře rozložený kompost v tloušťce 15 cm.

Jak založit záhon "lasagne" na pěstování brambor
Foto: Jason Ingram/Gardener´s World

3. Sadbové brambory uložíme na povrch a zasypeme další vrstvou kompostu.

Jak založit záhon "lasagne" na pěstování brambor
Foto: Jason Ingram/Gardener´s World

4. Během růstu přidáváme různé vrstvy organického materiálu, jako je sláma, posečená tráva, kompost – vytváříme „lasagne“ do výšky 30 – 50 cm.

Jak založit záhon "lasagne" na pěstování brambor
Foto: Jason Ingram/Gardener´s World

Brambory rostly bujně, tvořily hodně natě a jejich hlízy byly po sklizni krásně čisté, ale nebylo jich mnoho – možná proto, že hodně energie směřovalo do listů. Na tuto metodu je lepší se dívat jako na možnost získání trochy úrody při vytváření nového zeleninového záhonu.

  • Za: Intenzivní růst natě
  • Proti: Nízké výnosy
  • Výnos: Nízký (asi 500 g na rostlinu)

Pěstování v pytlích

Vhodné pro časnou i pozdní sklizeň

Brambory v kompaktních přenosných pytlích lze pěstovat i na balkoně. Tato metoda je výborná pro „obezení“ ročních období. Rostliny pěstujeme od ledna v interiéru, v dubnu je přemístíme ven a sklizeň bude velmi časná.

Jak na to?

Tři sadbové brambory zasadíme do 15 cm vrstvy víceúčelového substrátu v pytli. Jak rostou, zvedáme stěny pytle a zasypáváme dalším substrátem. Nové brambory můžeme sklízet za 10 – 12 týdnů. Naše rostliny rostly dobře, i když vyžadovaly dostatek vody a pravidelné tekuté přihnojování.

Sklizeň však byla opravdu zklamáním, jen hrst brambor na rostlinu. Vybrali jsme je však čisté, bez nemocí a byly chutné.

  • Za: Úspora místa
  • Proti: Slabý sběr
  • Výnos: Velmi nízký (asi 300 g na rostlinu)
Pěstování brambor v pytlích
K tomuto účelu můžeme využít již použité velké pytle, například ze substrátů nebo z mulčovací kůry, stačí do nich provést drenážní otvory. Foto: Jason Ingram/Gardener´s World

Vyvýšený box

Vhodné pro pěstování v malých prostorách

Maximalizujte úrodu brambor v malé zahradě tím, že půjdete do výšky a postavíte box na brambory. Na jednom čtvercovém metru pěstujeme 4 rostliny.

Jak na to?

4 hranoly o výšce 1 metr spojíme pomocí šroubů s deskami tak, abychom vytvořili základ boxu. Přidáme druhou řadu desek a naplníme směsí ornice a kompostu v poměru 1:1. Sadbové brambory vysadíme do této spodní vrstvy. Jak rostou, přišroubujeme další řadu desek a přidáme směs ornice a kompostu.

1. Box začneme stavět tak, že ke 4 hranolům o výšce 1 metr přišroubujeme řadu 1 metr dlouhých desek.

Stavba vyvýšeného boxu pro pěstování brambor
Foto: Jason Ingram/Gardener´s World

2. Základ boxu postavíme na místo a pokračujeme ve šroubování desek ze všech stran.

Stavba vyvýšeného boxu pro pěstování brambor
Foto: Jason Ingram/Gardener´s World

3. Jak roste bramborová nať, přišroubujeme další řadu desek a přidáme čerstvou vrstvu půdy s kompostem.

Pěstování brambor ve vyvýšeném boxu
Foto: Jason Ingram/Gardener´s World

Sklizeň probíhá jednoduše odšroubováním desek. Rostliny rostly dobře a box zajistil kompaktní růst. Sklizeň byla lehká a sbírali jsme přiměřenou úrodu čistých hlíz bez poškození.

  • Za: Estetické pěstování v malých zahradách
  • Proti: Vyžaduje určité dovednosti domácí kutily
  • Výnos: Střední (asi 750 g na rostlinu)

Náš výběr odrůd brambor

  • ‚Anuschka‚: velmi raná salátová odrůda s pěknou žlutou slupkou a mělkými očky. Má výbornou chuť. Varný typ AB.
  • ‚Cibared‘: poloraná až raná odrůda s tmavě červenou slupkou a červenou strakatou dužninou. Hlízy jsou oválné, velké, očka jsou středně hluboká. Varný typ B.
  • ‚Agria‘: středně raná odrůda s velkými oválnými hlízami. Dužina je tmavě žlutá. Velice dobře skladovatelná. Varný typ B – BC.
  • ‚Ditta‘: poloraná až polopozdní salátová odrůda s oválnými hlízami vhodnými i pro dlouhodobé skladování. Má vynikající máslovou chuť. Varný typ AB – B.
  • ‚Jelly‘: středně pozdní odrůda se žlutými a velmi chutnými hlízami. Na povrchu jsou mělká očka. Varný typ B.

Začínáme s pěstováním brambor

Leden a únor

Začíná sezóna objednávání sadbových brambor. Po koupi je vyjmeme z obalu, dáme v jedné vrstvě do bedýnek nebo po jednom do obalů od vajíček. V interiéru můžeme vysadit několik hlíz do pytlů pro velmi brzký sběr.

Polovina března

V jižních oblastech začínáme s výsadbou, ale záhon zakryjeme netkanou textilií. Na severu počkáme do dubna.

Začátek dubna

Probíhá výsadba velmi raných a raných odrůd.

Polovina dubna

Hlavní termín výsadby.

Galerie ke článku

Text: Sally Nex
Foto: Jason Ingram/Gardener´s World
Zdroj: časopis Zahrada







Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *