Užitková zahrada

Základy pěstování rebarbory: Kdy ji sbírat, jak skladovat a proč nekonzumovat syrové stonky





Rebarbora kdysi nechyběla v žádné zahradě, později však upadla trochu v zapomnění. Jak a proč se ji vyplatí pěstovat?

Základy pěstování rebarbory ​​v zahradě
Foto: Shutterstock

Rebarbora (Rheum rhabarbarum) to nikdy neměla úplně jednoduché. Zatímco v určitých obdobích nesměla chybět na žádné zahrádce, jindy se z nich zase vytrácela. Většinou za to mohla neznalost vlastností této rostliny. Na začátku 20. století totiž panoval názor, že by se měla jíst syrová, což vedlo k otravám.

Přestože skutečně obsahuje pro naše tělo jedovaté látky, konzumace po tepelné úpravě je naprosto bezpečná. I tak však není třeba se sklizní rebarbory ​​příliš otálet a sklízet ji ještě před rozkvětem. Konzumovat by ji však neměly osoby trpící revmatismem ani těhotné či kojící ženy.

Věděli jste, že…

…rebarbora je obecně považována za ovoce hlavně kvůli tomu, že se převážně používá k přípravě sladkých pokrmů. Po botanické stránce jde o zeleninu.

Výživová hodnota

Její energetická hodnota dosahuje necelých 20 kcal. Je bohatým zdrojem vitamínu C, K a A i vitamínů skupiny B. Z minerálních látek obsahuje vápník, draslík, mangan, draslík a železo. Ve stopkách je obsaženo velké množství vlákniny. Působí močopudně, podporuje metabolismus i kvalitu pokožky či vlasů.

Jak ji pěstovat

Vytrvalou rebarboru si můžeme pořídit už jako předpěstovanou sazenici, ale dá se i vysít rovnou na vybrané stanoviště. Na sběr stonků si počkáme minimálně dva roky. Při výběru sazenic se můžeme setkat s odrůdami červeno- a zelenomasými – podle barvy stonku, ale červeně stonková reveň vede na plné čáře.

Vyhovuje jí slunné nebo polostinné stanoviště s hlubokou výživnou a kyprou půdou. Před výsadbou záhon důkladně zrylujeme a zapracujeme do něj pořádnou dávku kompostu. Rebarbora vyžaduje také důkladnou zálivku, a to především na konci jara a v průběhu léta.

U nás pěstované odrůdy jsou plně mrazuvzdorné, v chladnějších oblastech je můžeme nakopcovat kompostem. Při sklizni na rostlině vždy ponecháme několik listů, aby nedošlo k jejímu oslabení.

Rebarbora v zahradě
Foto: iStock

Kdy a jak sbírat reveň

Silné stonky se sklízejí v květnu a červnu, tedy ještě před tím, než reveň rozkvete. Časná sklizeň je výhodná kvůli nižšímu obsahu kyseliny šťavelové, jejíž zvýšený obsah v pozdějším období stojí za proslulou jedovatostí této rostliny. Listy se sklízejí vykroucením z trsu.

Pěstování rebarbory

Výsadba: duben – říjen (rostliny v kontejneru)
Výsev: březen – srpen (přímo na záhon)
Sklizeň: duben – červen
Rozteče: 1 x 1,5 m

Jak skladovat stonky

Stonky zbavené listové plochy lze na několik dní neoloupané uskladnit v sáčku v chladničce. Dlouhodobě lze skladovat oloupané a nakrájené na menší kousky v mrazničce.

Naše volba odrůd

  • ‚Viktoria‘ – anglická odrůda s výrazně červenými stonky, výška kolem 80 cm;
  • ‚Red Champagne‘ – asijská odrůda se silnými načervenalými stopkami, výška kolem 1,5 m;
  • ‚Timperley Early‘ – velmi raná odrůda s růžovočervenými stonky se zelenými pruhy, výška kolem 1,5m.

Text: Ing. Lucie Peukertová, redakce
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada







Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *