Balkón, Terasa, Pokojovky

Zubatá mucholapka zaujme celou rodinu. Jak pěstovat tuto masožravou rostlinku?




Udělejte ze slunečního parapetu místo občasných setkání celé rodiny díky této ikonické masožravé rostlině. Jaké podmínky pro pěstování vyžaduje?

Masožravá pokojová rostlina mucholapka
Foto: Shutterstock

Svérázná rostlina, mucholapka obecná (Dionaea muscipula), může být „hitem“ z ostatních pokojových rostlin, které máme doma. Zaujme určitě celou rodinu.

Její nepřehlédnutelné „čelisťové pasti“ lákají drobný hmyz. Dokáží se zavřít a později znovu otevřít. Tato schopnost nás nejen zabaví, ale nás nutí ik soustředěnému pozorování a zážitku.

Jedná se o malou rostlinku, která potřebuje teplé a dobře osvětlené stanoviště, například vnitřní okenní parapet. Je světle zelená, akorát vnitřek jejích „čelistí“ je načervenalý až tmavě červený a jsou v něm umístěny chloupky – „zuby“. To je pro drobný hmyz životu nebezpečná past.

Musíme ji neustále udržovat vlhkou, proto zajistíme pro květináč obal nebo hlubší podmisku, kde by měla na dně stále stát voda. Roste velmi pomalu. Přesazujeme ji jednou za několik let.

Čelisťové pasti mucholapky
Foto: Shutterstock

Masožravka z Ameriky

Mucholapka je masožravá rostlina. Pochází ze subtropických mokřadů USA, přesněji ze Severní Karolíny.

Drobný hmyz láká na sladký nektar, který vylučuje ze žlázek uvnitř pasti. Když jsou chloupky krátce za sebou dvakrát mechanicky podrážděné, elektrický výboj způsobí uzavření „čelistí“, přičemž „zuby“ fungují jako držáky, aby kořisti znemožnili únik.

Past se otevře přibližně o týden později, pokud v ní však není kořist, tak o přibližně dva dny. Na jaře na vysokých stoncích vyrůstají květiny, což ji značně oslabuje. Proto je lepší formující se stonky odstranit již na začátku růstu. Posílíme tím samotnou rostlinu.

Masožravá mucholapka
Foto: Shutterstock

Jak pěstovat mucholapku

Mucholapky pěstujeme, jak je u masožravých rostlin časté, v rašelině smíchané s křemičitým pískem nebo perlitem v poměru 2:1.

Aby rostliny měly přístup k většímu množství hmyzu, můžeme je během léta vyložit na několik dní na vnější parapet, samozřejmě ne v extrémním počasí. Dříve je na to postupně zvykáme.

Na podzim listy začnou hnědnout, rostlina se připravuje na zimu. Zimní odpočinek jí dopřejeme přemístěním na chladné světlé místo bez mrazu. Zpátky do tepla ji přineseme někdy v březnu.

Pěstování mucholapky
Foto: Shutterstock

Kam ji umístit a jak o ni pečovat

Pro mucholapku vybereme sluneční okenní parapet. Květináč postavíme do vnějšího obalu nebo do podmisky, kde stále udržujeme vodu, přibližně 1 – 2 cm. Vhodná je dešťová voda.

Na jaře a během léta udržujeme hladinu vody v podmisce. Na podzim a během zimy stačí udržovat vlhký substrát. Odumírající pasti odstřihneme nůžkami co nejblíže k bázi rostliny.

TOP TIP

Mucholapku zalévejte dešťovou vodou nebo vychladlou převařenou vodou.

Přesazujeme jen jednou za několik let, a to na jaře, kdy rostliny po zimním odpočinku začnou aktivně růst. Použijeme substrát pro vřesy s rašelinou nebo speciální substrát pro masožravé rostliny.

Jak prosadit mucholapku

1. Připravíme si nový květináč

Nový květináč o průměru ne širším než 12 cm naplníme přibližně do poloviny vhodným substrátem.

2. Uvolníme rostlinu

Květináč s rostlinou obrátíme dnem vzhůru a podložíme rukou, rostlina se z něj uvolní is kořenovým systémem. Hned ji vložíme do nového květináče s připraveným substrátem.

3. Dosypeme substrát a upěchujeme

Kolem kořenů dosypeme substrát, mírně upěchujeme. Pokud je to nutné, opět trošku dosypeme a upěchujeme. Rostlina má být v půdě ponořena ve stejné úrovni, jako rostla dříve.

 




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *