Recepty ze zahrady

Broskev se vyplatí mít v zahradě! Na jaře okouzlí jemnými květy, v létě potěší šťavnatými plody




Sladké a šťavnaté plody s načervenalým líčkem jsou krásnou odměnou pro každého zahrádkáře. Přestože se jedná o typické teplomilné ovoce vhodné zejména do vinařských oblastí, odolným odrůdám se bude dařit i ve středních polohách.

Plody broskve obyčejné
Foto: Shutterstock

Broskev obecná (Prunus persica)

Broskve jsou „pastvou“ pro naše smysly hned dvakrát – když v průběhu dubna kvetou a podruhé v období zrání plodů. Aromatické plody jsou jako stvořené ke konzumaci začerstva. Výborné jsou také ve sladkých moučnících všeho druhu. Skvěle „sednou“ ik masu, například ke kuřecímu.

Energetická hodnota zralých plodů přesahuje 45 kcal. Jsou bohatým zdrojem vitamínů A, B a C, z minerálů obsahují vápník, draslík a železo. Mají blahodárný účinek na trávení.

Jak pěstovat broskev

Přestože dnes není problém objevit i odolnější odrůdy vhodné do středních poloh, přesto je tento ovocný stromek náročný na teplo. Vyžaduje plné slunce nejlépe na jižně orientovaném svahu nebo poblíž zdi, která ho chrání před ledovými větry a také zvyšuje teplotu okolí odrazem slunečních paprsků.

Nejlépe roste v dobře propustné kvalitní půdě, kterou při výsadbě obohatíme o zralý kompost. Pokud je okolní půda chudá na živiny, každé jaro na ni nasypeme tenkou vrstvu kompostu, nebo rostlinu hnojíme na list tekutým hnojivem.

Tvorbu kvalitních plodů podpoří jejich důkladná červnová probírka. Ponecháme pouze plody vzdálené od sebe přibližně 10 centimetrů.

Důležitá je zálivka během delšího sucha, nedostatek vody totiž může způsobit opadání nebo popraskání plodů. Aby stromky dlouhodobě a dobře plodily, na jaře po odkvětu je každý rok řežeme. Řezem udržujeme pro světlo a vzduch otevřenou „kotlovitou“ korunu.

Kvetoucí broskev s růžovými květy
Foto: Shutterstock

Kdy sbírat zralé plody

Zralé broskve sklízíme v průběhu srpna až v září v závislosti na odrůdě. Plod uchopíme do ruky a točivým pohybem jej oddělíme od větvičky.

Čerstvě sklizené nepohmožděné plody můžeme několik dní uchovat v chladu. Dlouhodobé uchování umožňuje zavaření do sklenic, ale také sušení či zamrazení. Do koláče se dávají bez pecek.

Víte, že…

… i když se v minulosti tradovalo, že broskev pochází z Persie, od čehož byl odvozen i jejich druhový latinský název „persica“, ve skutečnosti jde o čínskou dřevinu?
… broskve jsou citlivé na nemoci? Ohrožuje je moniliová spála, strupovitost i kadeřavost. Proti kadeřavosti je třeba provést postřik na jaře v období nalévání poupat, proti moniliové chorobě tři týdny před sklizní a proti strupovitosti ošetříme stromky fungicidem v průběhu června.
… když v období kvetení hrozí mrazy, můžeme květiny chránit speciálními protimrazovými svíčkami?
… většina odrůd je samoopelivá? Bohaté úrody se tedy dočkáme is jediným stromečkem.
… pěstování broskví se nemusíme vzdávat ani tehdy, když máme k dispozici jen balkon nebo terasu? Existují totiž i miniaturní nebo sloupovité odrůdy vhodné pro pěstování v nádobách.

Naše volba odrůd

‚Redhaven‚ – středně raná výnosná odrůda nenáročná na stanoviště, odolná proti nízkým teplotám v období kvetení. Dozrává od začátku srpna.
‚Saturn‘ – středně raná odrůda s plochými plody, dozrává od začátku srpna
‚Inka‘ – velkoplodá pozdní odrůda, dozrává od druhé poloviny srpna

2 způsoby, jak využít broskve

Broskvový džem

1 kg broskví vypeckujeme a nakrájíme na větší kusy. Vložíme do hrnce se dvěma svitky skořice a jednou lžičkou kyseliny citrónové. Deset minut povaříme, odstraníme skořici a propasírujeme. Přidáme 1 kg cukru a želírovací prostředek. Po dalších třech minutách varu plníme do sklenic, dobře uzavřeme, otočíme na cca 5 minut dnem vzhůru a je hotovo.

Domácí ledový čaj s broskvemi a citrónem
Foto: Shutterstock

Ledový čaj s chutí broskví

Dva sáčky s černým čajem zalijeme 700 ml vroucí vody, necháme louhovat 5 minut, zchladíme. V malém hrnci rozvaříme dvě vypeckované broskve do pyré a propasírujeme. Přidáme do studeného čaje, doplníme broskev nakrájenou na měsíčky, plátky citrónu a kostky ledu.




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *