Recepty ze zahrady

Řepík lékařský: Bylinka pro zdraví celé rodiny, na kterou nedaly dopustit už naše prababičky




Řepík patří mezi nejstarší známé léčivky. Odpradávna byl využíván zejména při poraněních kůže a trávicích problémech. Máte ho i vy ve své lékárničce?

Řepík lékařský
Foto: Shutterstock

V dávné minulosti měl řepík své místo iv magii. Doprovází nás napříč staletími, dědí se z pokolení na pokolení a nedáme na něj dopustit stejně jako naše prababičky. Kromě různých poranění, vředů, hemoroidů, akné, pomáhá i při bolestech v krku či zánětech dásní. Lázně v řepíku uleví bolavým nohám a jsou vhodné i pro miminka.

Řepík má vskutku zajímavou historii

Zmínky o řepíku a jeho všestranných léčivých účincích lze nalézt napříč celou historií lidstva. Starověký autor Pínius Starší už v prvním století našeho letopočtu ve svém rozsáhlém encyklopedickém díle Naturalis historia (Přírodověda) vzpomíná řepík jako zázračnou, užitečnou a všestrannou bylinku. Části knihy zabývající se medicínou, botanikou a přípravky vyrobenými z rostlin byly používány během celého starověku i středověku. V 15. století byl řepík hlavní složkou „Arkebuzové vody“, která sloužila jako léčivý prostředek při střelných ranách dobovými zbraněmi arkebúzami.

Řepík se od nepaměti používá také jako přírodní žluté barvivo.

Král všech bylin

Řepík lékařský (Agrimonia eupatoria) je jedna z nejznámějších léčivých rostlin. Vyskytuje se v celé Evropě, Asii a v Severní Americe. Známe více než 12 druhů řepíku, přičemž nejznámější v Evropě je právě řepík lékařský. V antickém Řecku se používal zejména jako lék na nemoci očí, což vyplývá již z jeho latinského názvu agrimonia (rostlina léčící oči). V ostatních částech světa byl řepík využíván k léčbě poranění kůže, popálenin, průjmu, menstruačních problémů, při kašli a bolavém hrdle.

Řepík lékařský
Foto: Shutterstock

Kde řepík najdeme a kdy jej sklízíme?

Řepík lékařský patří mezi odolné trvalky a řadíme ho do čeledi růžovité (rosaceae). Má ráda slunečná a polostinná místa, roste na loukách, pastvinách, okrajích lesů, dorůstá výšky až jednoho metru a kvete od června do srpna typickými žlutými kvítky. Vůní obvykle připomínají jablko. Celá rostlina je chlupatá. Rozmnožuje se semeny nebo dělením kořenů. Sbíráme květiny, stonky a listy za slunečného počasí a při plném květu. Řepík lékařsky sušíme při teplotě 35 °C, v dobře větrané, tmavé místnosti.

Léčivé účinky řepíku lékařského

Řepík má protizánětlivé, stahující, močopudné, analgetické, detoxikační, antioxidační, antibakteriální a antiseptické účinky. Stahuje tkáně a zastavuje krvácení. Díky svým močopudným vlastnostem pomáhá ledvinám čistit krev a detoxikovat organismus. Ženám pomáhá zmírnit menstruační krvácení a zamezit močovým infekcím. Řepík snižuje horečku, dokáže eliminovat volné radikály, rozpustit žlučové kameny, ale i podpořit chuť k jídlu.

Esenciální olej z řepíku lékařského
Foto: Shutterstock

Při jakých potížích nám pomůže řepík lékařský:

  • zánětu dásní a aftách,
  • zánětu hltanu, hrtanu a mandlí,
  • zánětech dýchacích cest,
  • vředech z křečových žil,
  • hemeroidech,
  • popáleninách, poraněních kůže, odřeninách,
  • akné, ekzému, psoriáze,
  • průjmu,
  • onemocněních jater a žlučníku,
  • zánětech močových cest.

Trápí vás nemocné hlasivky a zanícené hrdlo? Připravte si řepíkový odvar

Odvar z řepíku lékařského je výborným přírodním prostředkem k léčbě zánětů v dutině ústní, zánětu hrtanu, chripotu a při bolestech v krku. Připravíte si jej jednoduše. Převařte ve vodě řepíkovou nať (cca 30 g na jeden litr vody) po dobu 20 až 30 minut. Vychladlý odvar přefiltrujte přes sítko nebo gázu. Kloktadlo získáte zředěním přefiltrovaného odvaru.

Řepík pomůže i po zákrocích v dutině ústní, kdy urychluje proces hojení.

Kašel a ucpané dutiny dokáží potrápit. Pro zdraví dýchacích cest pijte řepíkový čaj

Řepík je po staletí využíván v přírodní medicíně k léčbě dýchacích cest. Pokud trpíte bronchitidou, akutním či chronickým kašlem, máte rýmu, virózu či chřipku, vyléčte se čajem z řepíku. Čaj si připravíte jednoduše zapařením bylinky vroucí vodou, krátkým louhováním a přecezením přes sítko. Na jeden šálek čaje použijte jednu lžíci řepíku a louhujte 10 minut.

Řepíkový čaj neužívejte v případě, pokud trpíte zácpou.

Bolí vás nohy a trápí vás revma?

Řepíková koupel je tradiční osvědčený prostředek při bolavých, oteklých kloubech a bolestech nohou. Proti únavě je účinná desetiminutová koupel nohou. Odpočiňte si a zrelaxujte.

Tinktura z řepíku lékařského
Foto: Shutterstock

Hemoroidy jsou delikátní problém: Pomůže vám sedací koupel

Hemoroidy dokáží potrápit, znepříjemnit a snížit kvalitu života. Z různých důvodů tento problém zvykneme dlouho odkládat a často proběhne návštěva ambulance až v pokročilém stadiu onemocnění. V případě akutních potíží, krvácení, vnějších hemeroidech i při análních trhlinách přinese řepíková sedací koupel téměř okamžitou úlevu a v případě krvácení urychlí hojení trhlin.

Koupel si dělejte jeden až dvakrát denně, přičemž teplota vody by měla být spíše vlažná, nikdy ne horká. Dvě polévkové lžíce sušeného řepíku vsypte do dvou litrů vroucí vody, pár minut povařte a nechte louhovat 15 – 20 minut. Přeceďte a vlijte do připraveného lavoru. Koupel by měla trvat 10 až 15 minut.

Trpíte trávicími problémy a onemocněními žlučníku? Připravte si řepíkovou tinkturu

Řepík je od nepaměti uznávanou bylinkou v boji s trávicími obtížemi. Léčí žaludek i střeva, využívá se při průjmu a syndromu dráždivého tračníku. Tinktura (alkoholový extrakt z léčivé rostliny) je vhodná pro použití zvenčí i zevnitř.

Čerstvou nasekanou nebo sušenou rozdrcenou bylinku zalijte 50 až 70 % alkoholem tak, aby byly všechny části rostliny ponořeny. Promíchejte, důkladně uzavřete a odložte na tmavé místo s pokojovou teplotou. Macerujte 10 dní. Tinkturu přeceďte přes jemné sítko nebo gázu a uskladněte v nádobě s tmavým sklem.




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *