Okrasná zahrada

Co řezat koncem jara? U těchto 9 rostlin počkejte až na léto





V květnu zaměříme naši pozornost na stálezelené rostliny, jako jsou zimostráz, cesmíny či jemné keře dřevitých šalvějí. Koncem jara by už totiž mělo být drsnější počasí za námi, a tak se můžeme pustit do řezu i choulostivějších stálezelených rostlin bez rizika namrznutí řezných ran a rašících výhonků.

Jarní řez vavřínovce
Vavřínovec Foto: Shutterstock

Velkolisté stálezelené rostliny

Stálezelené rostliny s velkými listy, jako jsou vavřínovce, blýskalky či bršleny japonské, řežeme až koncem jara, kdy už nehrozí zčernání rašících výhonů vlivem pozdních mrazů.

K řezu těchto druhů používáme ruční i pákové nůžky, vyhneme se plotostřihu, který listy prosekává. Poškozené okraje pak zasychají, což je nevzhledné. Řez vedeme těsně nad pukem tak, abychom vytvořili požadovaný tvar keře.

zimostráz

Houbová nemoc Cylindrocladium buxicola, nazývaná také rez zimostrázu, způsobuje hnědnutí a usychání lístků i ve větších ploškách. Dřevina následně působí jako spálená.

Abychom minimalizovali šíření této nemoci, pro řez pozdě na jaře zvolíme suché počasí, kdy rostliny nejsou mokré. Nářadí mezi rostlinami dezinfikujeme protibakteriálním sprejem, abychom udrželi jednotlivé keře zdravé.

Pozor na hnízdící ptáky

Než se pustíme do řezu živých plotů, ale i jiných keřů, zkontrolujeme, zda v nich nehnízdí ptáci. Pokud ano, řez provedeme, až když vyletí z hnízda.

Mláďata ptáků v hnízdě ukrytá v křovinách
Foto: Shutterstock

9 rostlin, které neřežeme na jaře

Jaro je pro rostliny začátek vegetačního období, ne všechny je však vhodné řezat na jaře. Než sáhneme po nůžkách, zvážíme období kvetení, abychom se řezem nepřipravili o květiny.

Následující keře obvykle kvetou pozdě na jaře a začátkem léta a jejich květiny se tvoří na loňských výhonech, proto je řežeme až po odkvětu. Jarním řezem bychom odstranili květní poupata a keř by buď nekvetl vůbec, nebo jen velmi málo.

  • Pajasmín (Philadelphus)
  • Ceanot (Ceanothus)
  • Rododendron (Rhododendron)
  • Vajgelia (Weigela)
  • Kolkvíce (Kolkwitzia)
  • Pieris (Pieris)
  • Trojpuk (Deutzia)
  • Tavolník význačný (Spiraea arguta)
  • Šeřík (Syringa)
Pajasmín
Pajasmín kvete v červnu a červenci a snadno ho známe po vůni. Řežeme ho až po odkvětu. Foto: Shutterstock

Galerie ke článku

Text: Ing. Monika Felixová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada







Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *