Užitková zahrada

Jak jednoduše zvětšit objem truhlíku? Rostliny se vám odvděčí spoustou květin a plodů





Mnozí z nás, zahrádkářů, občas používáme k pěstování rostlin truhlíky. Jsou dostupné v různých barvách, tvarech a hlavně objemech, což je velmi důležitý parametr.

Jak zvětšit objem truhlíku
Rostliny většinou oceňují větší objem půdy v květináčích. Foto: Martin Kohútek

Rostliny většinou preferují větší objem půdy, což jim zajišťuje dostatečnou kapacitu pro rozvoj kořenové soustavy a zabraňuje rychlému přehřívání substrátu – to je na jižních stanovištích častý problém.

I když rostliny vyžadují dostatek slunce, přehřátý květináč jim může škodit. Problém můžeme jednoduše vyřešit překrytím čelní strany truhlíků. Použijeme k tomu dřevěná prkna, která efektivně přehřívání zabraňují.

Proč rostliny ocení větší objem půdy?

Mnohé rostliny, okrasné i užitkové, jsou sice stavěny na běžné kapacity truhlíků, ale větší objemy uvítají iz důvodu jejich většího vzrůstu. Odmění se nám za to delší dobrou kondicí, lepším zdravotním stavem či větším množstvím květin a plodů.

Například stálerodící jahody, které nám mohou přinášet úrodu více let, oceňují velkorysejší možnosti pro rozvoj kořenů. Zároveň se půda tak rychle nevyčerpá. Samozřejmě je vhodné doplňovat výživu hnojivy, nejlépe organickými, ale více substrátu je pro ně lepší řešení.

Stejně se k pěstování ve větších truhlících hodí i balkonové odrůdy rajčat. Existují odrůdy od trpasličích, které dorůstají jen výšky cca 20 až 25 cm, například ‚Vilma‘, ‚Aztek‘, ‚Balkonzauber‘. Sice rychle dozrají, ale zároveň dříve vyrodí a v polovině léta běžně ukončují vegetaci.

Oproti tomu jsou středně mohutnější odrůdy, které rodí déle a více, například ‚Minibel‘ o výšce cca 45 cm nebo převislé ‚Tumbling Tom Yellow‘ a ‚TTRed‘. Nebo novinka ‚Tiny Tempation Orange‘ a ‚TTRed‘, které dorůstají až výšky 35 – 60 cm, záleží právě na podmínkách pro kořeny.

Jak zvětšit objem truhlíku

Drtivá většina běžně prodávaných modelů nemá velkorysou kapacitu, ale je zde možnost, jak si pomoci. V prodeji najdeme tzv. samozavlažovací truhlíky, které mají o něco větší rozměry právě kvůli samozavlažovacímu systému. Prostor na substrát je při klasickém použití malý, možná ještě menší než u běžných truhlíků. V případě, že tento systém vyjmeme, získáme nádobu větší než běžné truhlíky.

Jak upravit samozavlažovací truhlík na obyčejný s větším objemem? Prohlédněte si následující fotopostup.

1. Přikoupíme misku

V truhlíku potřebujeme udělat odtokové otvory, proto k němu přikoupíme i misku v odpovídajícím rozměru.

Samozavlažovací květináč a miska
Foto: Martin Kohútek

2. Vložka v truhlíku

Takto vypadá vložka v truhlíku, která původně odděluje substrát od zásobníku vody a vzlínacích knotů.

Vložka v samozavlažovacím květináči
Foto: Martin Kohútek

3. Vyprázdníme truhlík

Celý systém zevnitř odstraníme a necháme jen prázdnou nádobu. Vyprázdněný truhlík má větší objem pro substrát.

Vyprázdněný truhlík
Foto: Martin Kohútek

4. Uděláme odtokové otvory

Ostrým předmětem (vhodné jsou nůžky) vyvrtáme na spodku nádoby odtokové otvory.

Odtokové otvory pomocí nůžek
Foto: Martin Kohútek

5. Vysadíme rostliny

Dostatečným rozmístěním odtokových otvorů zajistíme dobré odvodňování. Následně můžeme nádobu naplnit substrátem a vysadíme rostliny.

Prázdný truhlík s odtokovými otvory
Foto: Martin Kohútek

Galerie ke článku

Text, foto a realizace: Martin Kohútek







Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *