Užitková zahrada

Jak vysévá v lednu známý zahradník? Na tato úskalí si dejte pozor




Přestože leden není typický měsíc výsevů, něco už se vysévat nejen může, ale i má. Dejte si však pozor na některá úskalí, která jsou s časnými výsevy spojena. Známý anglický zahradník Alan Titschmarsh vám prozradí víc.

Časné výsevy v lednu
Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

Když se po Vánocích „vydýcháme“, pomyslně se nám otevírá nový rok jako nová kniha. Venku stále vládne zima a první dva měsíce nebudeme venku nic dělat s půdou, můžeme už začít plánovat příští úrodu. S tím je spojeno vhodné načasování nákupu semínek, výsevů a předpěstování sazenic.

Pro některé druhy je brzké předpěstování sazenic jediná možnost, jak se vůbec dostat ke květinám v případě okrasných rostlin nebo ke úrodě v případě užitkových.

Z okrasných rostlin se brzkému výsevu potěší mnohé trvalky az užitkových teplomilné druhy z tropů a ze subtropů, jako jsou papriky chilli a lilky. Dlouhou dobu k růstu však potřebuje i bulvový celer. Také některé pokojové rostliny se mohou vysévat nyní, protože dlouho klíčí.

Kdo je Alan Titschmarsh?

Je známý britský zahradník a propagátor zahradničení, spisovatel a moderátor zaměřený na zahrady. Je nositelem mnoha ocenění.

Pozor na světlo, teplo a vlhkost

Velmi časné výsevy, kam ty v lednu rozhodně patří, mají svá rizika. Je krátký den a během něj je úroveň světla nízká. Jak se řekne, slunce je „zubaté“. Vyséváme obvykle v interiéru, kde teplotu umíme regulovat. Když v lednu umístíme výsevy zevnitř na okenní parapet, kde máme nejvíc světla, i tak budou rostoucí sazeničky slabé a vytažené, s čímž je spojeno i vyšší riziko padání klíčních rostlin.

Ještě horší to může být, když vyséváme do vyhřívané množitelské nádoby s víkem, kde se uvnitř udržuje vysoká vzdušná vlhkost. Vyšší vzdušná vlhkost je prospěšná, ale příliš vysoká vede spíše k hnilobě a již zmiňovanému padání klíčných rostlin. I tak však existují „triky“, jak na to.

Známý britský zahradník Alan Titschmarsh
Známý britský zahradník Alan Titschmarsh Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

Buďte trpěliví a dejte pozor na detaily

Pokud jste nadšeným zahrádkářem, časný výsev a možnost starat se o rostliny vlastně prodlužuje zahrádkářskou sezónu o několik týdnů. Je však třeba být trpělivý a dávat pozor na detaily.

Na začátek dobře očistěte všechno, co přijde do kontaktu se semínky – od výsevní nádoby, lopatek až po krhličku a rozprašovač, kde mohly z minulé sezóny ulpět spóry nemocí. Je to dobrý preventivní krok.

Zvolte vhodný substrát

Velmi důležité je zvolit vhodný substrát, který musí dobře propouštět vodu, ale zároveň musí být schopen udržet vlhkost. Zvolte takový, který má jemnou strukturu pro výsev i drobných semínek.

Populární jsou také výsevní substráty obohacené o užitečné houby (musí být od kvalitního výrobce), což slouží jako prevence před houbovými chorobami. Stačí sáhnout po osvědčeném výsevním substrátu bez hub a při výsevu použít přípravek s užitečnými houbami.

Vysévejte řidčeji a pozorně čtěte obaly

Semínka v tomto období vysévejte řidčeji než obvykle, aby se mezi rostoucí rostlinky dostalo co nejvíce světla, kterého je nyní velmi málo. Kritický čas pro jakoukoli sazenici je od momentu bobtnání semínka až po vytvoření prvních pravých listů, protože v tomto stadiu nepřežije ani krátké proschnutí, ale zároveň jí nedělá dobře ani velké přemokření.

Tip

U takto brzkých výsevů může být dobrým tipem vysít například jen polovinu sáčku. V případě, kdy se něco nepovede, budeme mít druhou šanci na výsev.

Některá semena mají speciální požadavky, proto pozorně čteme obal na osivu, kde může být uvedeno nějaké doporučení. Například hrachor má tvrdá semena, která nejlépe vyklíčí, když je před výsevem namočíme na 24 hodin do teplé vody.

Totéž platí pro velká tvrdá semena, jaká mají kana nebo střelice. Muškáty zase potřebují stálou teplotu, pokud kolísá, trvá déle, než vzejdou. Pro begonie, petunie a petrklíče je zase naprosto klíčový dostatek světla.

Vysévání chilli papriček v lednu
Výsev semen chilli Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

Přisvětlujte a větrejte

Velmi dobrou pomůckou pro časné výsevy je pořízení speciální lampy, kterou budete rostliny denně přisvětlovat. Nevystavte výsevy při nedostatku světla příliš vysokým teplotám, to totiž zvýší riziko vytažení rostlin.

Nádoby s rostlinami větrejte, i za cenu, že unikne trochu tepla. Pokud se vnitřek víčka zarosí, jednou i dvakrát denně zkondenzovanou vodu otřete.

Kontrolujte každý den

Výsevy kontrolujte každý den, abyste stihli co nejdříve zakročit, když se objeví problémy. Aby semínka vyklíčila, nejprve musí nasáknout vlhkost přes jejich vnější vrstvu. Když bobtná vnitřek, obal praskne a objeví se „dětský“ kořínek, následovaný výhonkem se dvěma klíčními lístky.

Růst pokračuje prvními pravými listy. Když se objeví, mladá rostlinka je již schopna vytvářet vlastní „energii“ ze světla, vzduchu, z vody a ze živin prostřednictvím fotosyntézy.




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *