Užitková zahrada

Ostropestřec mariánský: Léčivý bodlák, který ochrání játra a posílí obranyschopnost organismu





Ostropestřec mariánský, silybum marianum, známý také jako ostropestřec, stříbrný bodlák, Kristova koruna, voleček nebo podstřel, je rostlina s mnoha názvy pocházející z Kanárských ostrovů. Svůj název údajně dostala podle mléčně-bílých pásů na listech, které podle legendy vznikly z mléka Panny Marie.

Využití a účinky pestrce mariánského
Foto: Shutterstock

Ostropestřec je známý zejména díky příznivým účinkům na játra a trávení. Chrání žlučník, ledviny, je výborným nástrojem k odbourání toxinů z těla ak detoxikaci organismu.

Čím je petrec mariánský výjimečný?

Ostropestřec mariánský, pocházející ze Středomoří, z Malé a Jihozápadní Asie az Kanárských ostrovech, se u nás ve volné přírodě nevyskytuje. Dnes se však užitkově pěstuje na polích mnoha evropských zemí včetně Slovenska. Nejvíce se mu daří v teplejších oblastech.

Silymarin je hlavní účinnou látkou, která se využívá ve farmaceutických a doplňkových výživových produktech určených zejména na podporu zdraví jater.

Květ pestrce mariánského
Ostropestř se u nás ve volné přírodě nevyskytuje. Dnes se však užitkově pěstuje na polích i na Slovensku. Foto: Shutterstock

Bodlák, který léčí

Tato bodlákovitá rostlina s červenofialovými květy a tuhými bíloskvrnitými ostnatými listy kvete od června do srpna. Je charakteristická purpurovými nebo světle fialovými bodlákovými květy, které jsou chráněny píchláči.

Ostropestřec je jednoletá až dvouletá bylina a může dorůstat výšky 1,5 až 2 metry. Ve volné přírodě je možné splést ostropestřec mariánský s jinými bodláky, jako například s bodlákem kadeřavým, obyčejným nebo lopuchem větším. Silymarin se tvoří v ostropestřci průběžně, zejména však ve druhé polovině září či na začátku října.

Plody, respektive semena rostliny, která jsou zdrojem silymarinu, se sklízejí krátce před úplným dozráním, což bývá na konci léta.

Plody ostropestřce obsahují komplex silných antioxidantů, které mají silné protizánětlivé, antioxidační a antivirové vlastnosti. Kromě toho obsahují cenné nenasycené mastné kyseliny, které podporují správnou funkci imunitního systému.

Semena pestrce mariánského
Ze semen pestrce se získává extrakt zvaný silymarin, který prokazuje výrazný ochranný účinek na jaterní buňky. Foto: Shutterstock

Co je to silymarin?

Díky obsahu silymarinu má ostropestřec mariánsky významné místo v domácí lékárničce při léčbě jater. Právě látka silymarin zabraňuje pronikání toxických látek do jater.

Čerstvě podrcený plod ostropestřce mariánského poměrně rychle oxiduje, čímž se účinná látka silymarin znehodnocuje. Proto je velmi důležité připravit si jej vždy čerstvý a ihned zkonzumovat. V čaji, ani ve výživových doplňcích, nikdy nenajdete ten pravý účinek ostropestřce, protože při vyšší teplotě než 40 °C se účinnost silymarinu vytrácí.

Přestože je silymarin bezpečný, nedoporučuje se podávat dětem do 5 let, těhotným a kojícím ženám.

Ostropestřec mariánský se vyznačuje mnoha unikátními vlastnostmi:

  • Má ověřený antioxidační a protizánětlivý účinek.
  • Působí jako detoxikant pro játra.
  • Pomáhá při cirhóze jater.
  • Přispívá ke snížení hladiny cholesterolu.
  • Významně podporuje léčbu cukrovky.
  • Pomáhá předcházet vzniku žlučových a ledvinových kamenů.
  • Pomáhá při léčení infekční virové mononukleóze.
  • Je vhodný jako doplňková léčba při onkologických onemocněních.
  • Po ozáření pomáhá regenerovat kůži.
  • Může pomoci při akné a ekzémech.
  • Pozitivně působí na psychickou rovnováhu, pomáhá při léčbě depresí.

Účinně regeneruje játra

Přestože má játra úžasnou schopnost regenerace, často jsou nevhodnou stravou, alkoholem, životním stylem, ale i různorodými onemocněními a užíváním léků přetížená, což se projevuje na její zhoršené činnosti. Zlepšit její funkci si můžete přírodní cestou.

Ostropestřec mariánský je úzce spojen s játry. Pomáhá chránit jaterní buňky před oxidačním stresem a přispívá k detoxikaci. Už v minulosti byl využíván při léčbě onemocnění jater, žlučníku a sleziny a dokonce se používal jako dávidlo. Ostropestř také posiluje obranyschopnost organismu. Je možné jej užívat ve formě čaje, pilulek, oleje, ale nejúčinnější je ve formě čerstvě umletých semen.

Květy, listy a semena pestrece
V minulosti se k léčbě využívaly zejména listy a kořeny rostliny. V současnosti jsou vyhledávána hlavně semena. Foto: Shutterstock

Pro spuštění úspěšného regeneračního programu jater se doporučuje pravidelné užívání drcených semen ostropestřce mariánského:

  • Lžičku drcených semen ostropestřce mariánského žvýkejte v ústech a důkladně je promíchejte se slinami, které obsahují trávicí enzymy.
  • Semínka spolkněte a zapijte je dostatečným množstvím vody (doporučuje se 200 ml vody na 1 lžičku ostropestřce).
  • Užívejte 2-4krát denně, s dostatečným časovým odstupem od jídla.
  • Pro větší účinnost je doporučeno užívat ostropestřec mariánský nalačno, protože silymarin se lépe vstřebává, když není smíchán s jinou potravou.

Drcený ostropestřec mariánský působí ve střevech jako jemný peeling, čímž čistí střeva.

Znali ho Řekové i Římané

Zmínky o ostropestřeci mariánském najdeme téměř ve všech významných herbářích od dob středověku. Odpradávna byl známý svými významnými léčivými vlastnostmi. V díle „Všeobecná historie rostlin“ se ostropestřec uváděl jako nejlepší lék na všechny bolesti v pravém podžebří, kde se nachází játra a žlučník.

Během posledních 30 let se ostropestřec mariánský stal nejvíce zdokumentovaným a prozkoumaným přírodním lékem na onemocnění jater.

Lidé kdysi konzumovali ostropestřec mariánský jako zeleninu, často spolu s olejem a kuchyňskou solí. Jeho kořeny byly využívány v kombinaci s medovinou jako léčivé dávidlo. Již ve starověkém Římě byl ostropestřec mariánský hojně využíván při léčbě onemocnění jater, žlučníku a sleziny.

V minulosti se k léčbě využívaly zejména listy a kořeny rostliny. V současnosti jsou vyhledávány hlavně nadzemní části rostliny, konkrétně semena, a to pro jejich vysoký obsah léčivých látek.

Využití pestrce mariánského
Ostropestřec můžeme užívat ve formě čaje, pilulek, oleje, ale nejúčinnější je ve formě čerstvě umletých semen. Foto: Shutterstock

Recept na fenyklový salát s ostropestřcem mariánským

Šálek omytého a natrhaného salátu smíchejte s najemno nakrájeným fenyklem, přidejte nadrobno nakrájené zelené jablko, jednu polévkovou lžíci citrónové šťávy, lžičku medu, lžíci olivového (nebo jiného kvalitního) oleje, pepř a sůl. Ostropestř si připravte jemným osmažením semen na pánvi. Opražená semínka pomelte v mlýnku a posypte jimi salát.

Galerie ke článku

Text: Mgr. Zuzana Paprskárová
Foto: isifa/Shutterstock







Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *