Okrasná zahrada

Jak založit živý plot z kontejnerovaných sazenic? Postupujte podle těchto osvědčených kroků




Kontejnerované sazenice nabízejí pestřejší nabídku a vyšší šanci na úspěšné ujmutí. Přemýšlíte-li o založení nového živého plotu, ukážeme vám jeho výsadbu z ověřeného ptačího zobu.

Jak založit živý plot z ptačího zobu
Foto: Shutterstock

Během celého podzimního období máme příležitost založit si nový živý plot. Hodí se k tomu stálezelené nebo opadavé listnáče, ale pozdější podzimní období je ideální zejména pro výsadbu opadavých listnáčů. Rozhodnout se můžeme pro volokořenné sazenice nebo kontejnerované. Ty volokořenné jsou sice levnější, ale ujímají se pomaleji a jejich nabídka bývá omezena na maximálně dva tři druhy. Kromě toho tyto dřeviny musíme před výsadbou připravit, což zahrnuje zastřižení kořenů i nadzemní části.

Nabídka kontejnerovaných sazenic, tedy keřů, které mají kompaktní kořenový bal, bývá naopak pestřejší. Zaplatíme sice za ně o něco více, ale šance, že se ujmou, je vysoká. Tyto dřeviny již nevyžadují speciální předvýsadbovou přípravu a při výsadbě se s nimi lépe pracuje. Sázet je můžeme do té doby, dokud není zcela zamrzlá půda.

K opadavým listnáčům, které jsou osvědčené pro založení živého plotu, patří ptačí zob. Rozhodnout se můžeme pro ptačí zob obyčejný (Ligustrum vulgare) nebo ptačí zob vejcolistý (Ligustrum ovalifolium). V sortimentu najdeme opadavé, poloopadavé i panašované formy. Ptačí zob prosperuje na slunném místě i v polostínu, žádá propustnou a výživnou půdu. Výborně snáší tvarování a díky tomu si z něho poměrně rychle vytvoříme husté živé ploty.

Krok za krokem: Výsadba živého plotu z ptačího zobu

1. Odplevelíme a zkypříme místo pro výsadbu

Místo, kde jsme se rozhodli založit živý plot, nejprve důkladně zbavíme veškerého plevele. Půdu důkladně zkypříme a zapracujeme do ní vyzrálý a prosetý kompost.

Příprava půdy pro výsadbu živého plotu
Foto: Miro Pochyba

2. Připravíme si výsadbové jámy

Sazenice ptačího zobu budeme vysazovat do vzdálenosti 30 – 50 cm od sebe. Nejprve si však připravíme výsadbové jámy. Dobrou pomůckou je natažený provázek.

Příprava výsadbových jam
Foto: Miro Pochyba

3. Vysazujeme sazenice

Keře asi dvě hodiny před výsadbou vydatně zalijeme. Vysazujeme je s neporušeným kořenovým balem do jámy naplněné vodou ao něco hlouběji než rostly v plastovém kontejneru.

Vysazování sazenic ptačího zobu
Foto: Miro Pochyba

4. Zkrátíme dlouhé výhonky

Kořeny důkladně zasypeme zeminou, použít můžeme i mykorizní houby. Zeminu kolem jednotlivých keřů upěchujeme a nakonec mírně zkrátíme všechny dlouhé výhonky.

Zkrácení dlouhých výhonků ptačího zobu po výsadbě
Foto: Miro Pochyba



Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *