Okrasná zahrada

Je cypřišovec leylandský ideální na živý plot? Tohle si myslí Martin Čurda




Máme novostavbu a začali jsme upravovat okolí domu. Právě řešíme živý plot a hledáme vždy zelenou a rychle rostoucí dřevinu na vyšší, neprůhledný živý plot. Mohl by to být i cypřišovec leylandský?

Živý plot z cypřišovce leylandského
Foto: iStock

Podle toho, co píšete, tento druh opravdu vyhovuje vašemu požadavku. Jedná se totiž o nejrychleji rostoucí jehličnan vhodný na živé ploty. Na internetu se dočtete, že roste rychlostí až jeden metr za rok, což je docela reálné za předpokladu, že má rostlina ideální podmínky pro růst.

Tak či onak – z praxe víme, že 80 cm ročně určitě naroste. Berte však v úvahu, že třetina až polovina délky tohoto přírůstku je terminál, který nic nezakrývá, nikoli plná šířka rostliny. Přesto je rychlost růstu obdivuhodná. Ta – spolu s faktem, že cypřišovec skvěle snáší řez – z něj činí jednu z nejoblíbenějších rostlin pro tvarování a živé ploty, či dokonce náhradu za tuje. Opravdu výborně snáší řez a můžete z něj snadno tvarovat nejen živý plot, ale také různé geometrické prvky. Výšku živého plotu také regulujete řezem.

Chcete-li mít živý plot vysoký více než dva metry, nechte cypřišovce růst jednu sezónu nad tuto výšku a poté terminály sestřihněte ve stejné linii. V podstatě zastřihnete roční přírůstek. V dalších letech řezem tuto výšku udržujte, dokud se živý plot nerozroste do šířky natolik, že začnete tvarovat i boky.

Při vysazování dodržujte rozteče od 0,8 do 1 metru. Pokud cypřišovec necháte růst volně, doroste na mohutný strom kuželovitého tvaru, který hravě přesáhne výšku i 13 metrů.

Dalším jeho nesporným benefitem je, že ho nenapadají krasoň ani lýkovec a poté sekundární houby či bakterie. Tento globální problém mají už asi 12 let tuje, které z tohoto důvodu už asi osm let nesadíme.

Poznámka pod čarou

Na závěr si však neodpustím ještě malou poznámku pod čarou – pokud byste slevili ze svých nároků a připustili byste i možnost vysadit živý plot z opadavých druhů, možnosti by se rozšířily například o habr či buk.

Úplně nejlepší by však bylo, kdybyste živý plot nesadili jako monokulturu, ale smíchali alespoň tři druhy – například jeden jehličnan a dva listnáče. Pokud totiž budeme opět všichni vysazovat živé ploty jen z jednoho druhu (jak se to dělalo poslední půlstoletí s tujemi), koledujeme si o další problém podobný tomu, jaký mají tuje.




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *