Okrasná zahrada

Koupili jste si krásné a kompaktní rostliny, které po čase ztratily svůj tvar? Mohou za to retardanty




Pěstování rostlin a požadavky na vzhled přinášejí někdy různé postupy a metody. Jejich použití si nejeden zákazník zahradnictví nemusí uvědomovat.

Azalka v květináči
Foto: Shutterstock

U některých typů rostlin se například vyžaduje hustý, kompaktní vzrůst. Toto se od nepaměti podporovalo zaštipováním, jakým i dnes mnozí regulují vzrůst svých rostlin. Postup je však poměrně náročný na práci a její preciznost, proto se ve velkoprodukci nahrazuje chemickou variantou zaštipování – rostliny se ošetřují tzv. „retardanty“.

Není to jediný typ chemie, jaká se při produkci rostlin používá, ale je velmi specifická svým efektem. Proto si o ní dnes něco povíme.

Krásný vzhled rostlin není vždy jen výtvorem přírody

Když si představíme kompaktní a úhledné půlkulovité keříčky azalek, vánočních růží nebo gardénií, velmi často je tento růst ovlivněn a docílen právě použitím retardantů. Jedná se o chemické látky, které způsobují jakési zakrnění, resp. zhuštění internodií, nebo jinak řečeno zkrácení stonků mezi listy.

Při cíleném a specifickém přesném dávkování rostou trsovité rostliny jako úhledné „hromádky“ a dojem z jejich kvetení je umocněn hustotou květů. Kromě zmiňovaných druhů trvalých, víceletých rostlin se používají retardanty někdy i na petúnie a surfínie nebo při okrasném zelí.

Důvod, proč o tom dnes píšeme je i ten, že mnozí pěstitelé si neumí vysvětlit, proč si domů přinesou krásné, husté a kompaktní rostliny, které brzy začnou růst bujně, nerovnoměrně, přímo „nohato“. Jelikož zmíněné chemikálie doma k dispozici nemáme, je třeba se s tímto faktem jednoduše smířit. Případně, pokud to povaha daného druhu rostliny umožňuje, můžeme si je zaštipovat ručně.

Gardénie v květináči
Foto: Shutterstock

Dopřejte rostlinám dostatek světla a správnou teplotu

Zaštipování je možné jen u rozvětvujících se rostlin, ale nepomůžeme si, pokud jde o rostliny, jako jsou cykasy. Ano, i tyto rostliny se ošetřují zmiňovaným způsobem. A to vysvětluje, proč jsou při koupi tak krásně husté a kompaktní a po čase začnou tvořit nové, dlouhé a řidší listy.

Obvykle si tento úkaz pěstitelé vysvětlují nedostatkem světla. To ovšem přichází v úvahu jen někdy, stává se to iu rostlin pěstovaných na plném slunci v exteriéru.

Cykas
Na tomto obrázku vidět, že nové dopisy jsou větší. Foto: Shutterstock

Vzhledem k tomu, že zmiňované přípravky se používají pouze ve velkovýrobě, neexistuje možnost navodit si tento efekt v domácích podmínkách. Jako faktory směřující k žádaným tendencím však obvykle do jisté míry fungují osvědčené poměry. Chcete-li nepěknému tvaru rostlin předejít, snižte teplotu a zvyšte světelný svit. Samozřejmě, přiměřeně danému druhu.

Ve slabém světle a přílišném teple mají rostliny tendenci se vytahovat a vytvářet slabá, neduživá pletiva. Někdy se může vyskytnout i zcela jiný způsob růstu, než je daný a typický pro daný druh v optimálních podmínkách.




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *