Užitková zahrada

Leden je vhodný pro řez révy i těchto dřevin. Kterým rostlinám se obloukům vyhnout?




Kromě révy je leden spolu ostatními zimními měsíci vhodný i pro řez jiných druhů dřevin. Víte kterých? Poradíme také, kterým rostlinám je třeba se s nůžkami obloukem vyhnout.

Co řezat a neřezat v lednu v zahradě
Foto: Shutterstock

Řez v tomto období samozřejmě pokud to počasí dovolí, může být skutečně užitečný pro mnohé zahradní rostliny. Je čas na odstraňování odumřelých stromů, keřů či jednotlivých větví.

Proč řezat v zimě?

V zahradě se v zimě dobře řeže, když je zamrzlá půda, jinak hrozí, že se budeme zabarat do bláta nebo vyrobíme prohlubně v trávníku. Na druhé straně rostliny neřežeme, když teploty klesnou opravdu hluboko pod bod mrazu. Mohly by namrznout a práce venku v tuhém mrazu není ani pro nás nic příjemného.

Kromě jádrovin – jabloní a hrušek – je od prosince do února vhodné období pro řez révy. Řezné rány do jara zaschnou a neteče z nich tekutina – míza. Pokud bychom řezali na jaře, z prutů budou vykapávat tekutiny částečně i s živinami.

Pozor!

Nejsme-li si jisti, zda větev je, nebo ne mrtvá, s řezem počkáme do dalšího roku, protože holé větve bez listí nás mohou řádně zmást. Samozřejmě, jistá zkušenost nám s tím může pomoci. V zásadě totiž platí, že suché větvičky praskají a na řezu mají hnědé lýko, živé se ohýbají a mají zelené lýko.

Výhodou řezu nyní v zimě je i to, že dřeviny jsou bez listí a my tak umíme dobře posoudit jejich „kostru“, což je obzvláště důležité i při speciálních tvarech, jako jsou špalíře a palmety.

Keře s barevnými větvemi, jako jsou dříně, nebo keře s atraktivními plody, například skalník, řežeme až na konci zimy, abychom se nyní nepřipravili o barevné akcenty.

Řez trvalky kokořík
Porost trvalky kokořík seřízneme těsně nad zemí poté, kdy listy vybarvené na podzim do žluta ztratí barvu. Foto: Shutterstock

Druhy, které řežeme nyní

Zima představuje pro rostliny období klidu a přesně to je důvod, proč je vhodná pro řez mnoha druhů.

Líska

Řežeme ji jednou za několik let tak, že nejstarší větve odřízneme nad půdou. Celkově můžeme odstranit 20 až 30 % větví. Přestárlé jedince můžeme i zcela zmladit tak, že odstraníme všechny větve.

Zimní řez lísky
Řez lísky Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

Pavinič

Je to popínavá a velmi intenzivně rostoucí rostlina. Pravidelným řezem v zimě ji udržujeme v požadované velikosti.

Visterie

V zimě zkracujeme dlouhé výhony rostoucí z „kostry“ na jen pár pupenů. To povzbudí jarní kvetení.

Maliny a ostružiny

Pokud jsme je neuřízli dosud, stále můžeme i nyní během zimy a to tak, že všechny vyrozené výhony odřízneme těsně nad zemí.

Zimní řez malin a ostružin
Řez malin Foto: Shutterstock

Nyní neřežeme

zimostráz

Ve srovnání s opadavými druhy jsou stálezelené rostliny v mrazech náchylnější k namrznutí. Rostlina je ještě choulostivější, pokud byla během sezóny napadena nemocemi nebo vijačkou.

Třešně, broskve a meruňky

Na klidu během zimy necháme také všechny peckoviny. Při řezu v zimě je riziko napadení nemocí Chondrostereum purpureum výrazně výše. Zároveň většina z nich patří mezi teplomilné druhy a narušením kůry v zimě by mohly namrznout.

Buddleí globosa

Na rozdíl od většiny budlí, které řežeme začátkem jara, tento druh kvete na větvičkách z minulého roku, proto je řez vhodný hned po odkvětu.

Buddleí globosa
Buddleia globosa Foto: Shutterstock

Levandule a šalvěje

Druhy z oblastí Středozemního moře jsou teplomilné, proto je neřežeme v zimě, aby nenamrzly.




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *