Okrasná zahrada

Nůžky mějte po ruce i během zimy. Tyto rostliny vám budou za řez vděčné




Přestože studené a nevlídné počasí nás nutí zdržovat se spíše v teple domova, je vhodné občas se vydat i do zahrady, ideálně is nůžkami nebo pilkou.

Co řezat v zimě
Foto: Shutterstock

Během zimy působí zahrady pochmurně a šedě. Rostliny jsou ve fázi vegetačního klidu a nevyžadují péči ani každodenní pozornost. Na co se soustředit, chceme-li uskutečnit užitečné zásahy?

Dráč

Opadavé druhy dřišťálů můžete během zimy prosvětlit. Keř by měl po řezu působit přehledně a vzdušně. Odstřihněte všechny nejstarší a navzájem se křižující větve. Povzbudí to na jaře růst nových výhonků, které budou mít zároveň barevně nápadnější dopisy.
Kvetení: duben – květen
Řez: prosinec – únor

Bříza

Tato dřevina obvykle nevyžaduje pravidelný řez, i bez toho bude atraktivní – v zimě zejména její bílou kůrou. Pokud však břízu přece jen musíte řezat, učiňte tak v zimě. Je to nejlepší období pro odstraňování suchých, poškozených či křižujících se březových větví.
Kvetení: březen
Řez: listopad – leden

Bříza
Bříza Foto: Shutterstock

Borůvky

První dva roky po výsadbě tento keř neřežte vůbec. Následně každou zimu odstraňte asi čtvrtinu nejstarších výhonků. Zredukujte také část mladších výhonků. Zaměřte se hlavně na ty prostřední, čímž zlepšíte proudění vzduchu uvnitř keře.
Plody: červenec – září (v závislosti na odrůdě)
Řez: únor

Réva

Tuto bujně rostoucí dřevinu byste měli řezat každou zimu. Zkraťte dlouhé koncové výhonky asi 5 – 10 cm od hlavních větví. Nové výhonky, které z nich vyrostou, přinesou v sezóně květiny a plody.
Plody: srpen – říjen (v závislosti na odrůdě)
Řez: únor

Réva
Réva Foto: Shutterstock

Červený rybíz

Během mírné zimy můžete z rybízových keřů odstranit všechny poškozené, suché, nemocné i nejstarší větve. Zkrátit můžete také boční výhonky. Řez proveďte opětovně v létě, a to po sklizni sklizně.
Plody: červen – srpen (v závislosti na odrůdě)
Řez: prosinec – únor

Červený rybíz
Červený rybíz Foto: Shutterstock

Ostružiny

Do konce zimy se snažte odstranit všechny výhonky, které v loňském roce přinesly úrodu. Odstřihněte je při bázi keře. Podpoříte tím jarní tvorbu nových výhonků, které v následující sezóně přinesou šťavnaté plody.
Plody: červen – srpen
Řez: únor

Ostružiny
Ostružiny Foto: Shutterstock

Plamínek

Plamínek vlašský (Clematis viticella) nemá velmi velké květiny, spíše středně velké. Kvete bohatě a na nových výhoncích. Koncem zimy proto seřízněte všechny loňské výhonky ve výšce asi 30 cm nad povrchem půdy. Stříhejte nad párem silných poupat
Kvete: červenec – září
Řez: únor – březen

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *