Okrasná zahrada

Léto svázané do věnce: Vyrobte si tradiční dožinkovou dekoraci, která vydrží až do Vánoc




Ke slunečnímu letu patří dožinkový věnec, který byl pro naše předky symbolem sklizně. Kromě korpusu pro jeho výrobu budete potřebovat hlavně obilné klasy, které barevně doplní sušené květiny ze zahrady.

Dožinkový věnec na dveře
Foto: Lucie Peukertová

Věnec je jednou z nejoblíbenějších dekorací, které si vyrábíme svépomocí. K jeho vytvoření lze zužitkovat téměř vše, co najdeme v zahradě i ve volné přírodě. V letním období používáme přírodní materiály, kterých je právě všude kolem dostatek.

Obilné klasy jsou základ

Základem dožinkového věnce jsou obilné klasy, klidně kombinujeme i více druhů. Doplnit jej můžeme větvičkami stálezelených dřevin, například zimostrázem, zahradními květy, které vydrží pěkné a barevné i po usušení. Vhodné jsou také sušené makovice nebo jiná suchá souplodí.

Tradičně se dožinkový věnec kladl na kuchyňský stůl, ovšem vůbec nebude překážet, když tuto tradici trochu pozměníme a vyzdobíme si jím vchodové dveře.

Dožinkový věnec může být dlouhodobá dekorace. Když vybereme správné květiny a větvičky dřevin, vydrží pěkný dlouhé měsíce.

Věnec s tradicí

Dožinkový věnec naši předkové vyráběli každý rok během sklizně obilných polí. Do věnce svázaly všechny druhy obilí, které rostly na poli hospodáře, ale nesměly chybět ani luční květiny. Některé hospodyně do něj přidávaly i koláče. Přestože věnec působí už na první pohled „letně“, nechávali ho na stole dokonce až do Vánoc, kdy se během svátků rozebral.

Zrna z něj se přidala k obilí určenému pro výsev na pole příští rok, aby se požehnala další úroda a slámou se přilepšilo dobytku. Věnec měl svoji symboliku i význam. Dnes si jím můžeme ozdobit vstupní dveře nebo zahradní branku.

Uvázání mašle na dožinkový věnec
Foto: Lucie Peukertová

Krok za krokem: Výroba dožinkového věnce

Budeme potřebovat

Rostliny

  • větvičky zimostrázu stálezeleného dlouhé přibližně 8 cm, nahradit se dají i jinou vždyzelenou dřevinou
  • obilné klasy se stéblem dlouhým přibližně 5 cm
  • květiny limonky
  • odkvetlé květenství okrasného česneku

Pomůcky

  • zahradnické nůžky
  • kleště na drát
  • floristický drátek šedý nebo zelený
  • stuha nebo přírodní lýko k dozdobení
  • korpus věnce z přírodních výhonů

Postup

1. Připravíme si všechny pomůcky

Větvičky zimostrázu i květiny nastříháme na potřebnou délku. Korpus by měl být z prutů, výhonů révy či ze slámy.

Materiál a pomůcky pro výrobu dožinkového věnce
Foto: Lucie Peukertová

2. Uvážeme drát na korpus

Na korpus uvážeme drátek, který několikrát obmotáme a ještě jej převlečeme. Drát budeme při vázání pevně utahovat, úvazek se nesmí uvolnit.

Omotání korpusu drátem
Foto: Lucie Peukertová

3. Z rostlin uděláme svazek

Z obilných klasů, květenství česneku, makovic, limonky a zimostrázu si vždy uděláme svazek, který přitlačíme ke korpusu a pevně zajistíme drátem.

Svazek z obilných klasů, makovic, limonky a zimostrázu
Foto: Lucie Peukertová

4. Uvazujeme nahustě

Rostlinný materiál uvazujeme nahustě, aby nevznikaly mezery. Někde uděláme dvojitý úvazek. To věnec zpevní a můžeme ho na chvíli pustit z ruky.

Uvazování rostlinného materiálu nahustě
Foto: Lucie Peukertová

5. Uvážeme poslední svazek

Poslední svazek ovážeme drátem několikrát, drát odštěkneme. Omotáme ho kolem nejbližšího drátu a konec zapíchneme do korpusu, aby se o něj nikdo nezranil.

Uvázání posledního svazku na korpus
Foto: Lucie Peukertová

6. Vytvoříme si poutko na zavěšení

K zavěšení si z drátu vytvoříme poutko a uchytíme ho jiným drátkem ke korpusu. Vyrobíme ho tak, že na několikrát omotáte a propleteme drátek.

Vytvoření poutka z drátu k zavěšení
Foto: Lucie Peukertová



Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *