Užitková zahrada

Plachtářky – pavoučí kouzelníci a pomocníci zahrádkářů. Nahlédněte s odborníkem do jejich mikrosvěta





Stříbrné nitky vznášející se v teplém vánku během babího léta či drobné pavučinky v trávě s perlami ranní rosy. Všichni jsme si jich už určitě všimli. Nicméně, co ne vždy víme, je, že jsou dílem maličkých pavoučích umělců, kteří se nazývají plachtařky.

Plachtářka visící na své typické plachtovité síti
Foto: Shutterstock

Oslovili jsme odborníka Pavla Purgata z Ústavu krajinné ekologie SAV, který nám rád poskytl náhled do fascinujícího mikrosvěta plachtařek.

Drobné pavouky s plachtovitými sítěmi

Většina našich čtenářů zná plachtařky jako jakési drobné pavouky, které jim sluší ve vlasech nebo se jim procházejí během práce na zahradě po oblečení. Co nám o nich však umíte říci blíže?

Plachtářky (vědecký název Linyphiidae) jsou jednou z největších čeledí pavouků na světě. Bodaj by ne, když nám jich zde běhá více než 4 700 druhů. Navíc, jelikož jsou rozšířeny celosvětově a jsou opravdu velmi drobunké (nejmenší druhy nedosahují ani 2 milimetry), každý rok se podaří objevit nové a nové druhy. Na Slovensku jich momentálně evidujeme více než 300 druhů.

Zástupci této skupiny si tkají ploché plachtovité sítě, díky kterým dostali slovenské jméno. Z různorodosti plachtařkovitých pavouků lze vyčlenit dvě skupiny. První jsou pravé plachtařky, vyznačující se často pestrým zbarvením. Do druhé skupiny patří druhy, které se pyšní různorodě a bizarně tvarovanými tělesnými výrůstky, tyto se nazývají pavoučky.

Škoda, že jsou tak maličké, a proto si jich různorodost povšimneme zejména na profesionálních makrofotkách nebo pod arachnologickou lupou či mikroskopem.

Druhy plachtařek
Mnohé druhy plachtařek patří k jedněm z nejmenších druhů pavouků. Foto: Shutterstock

Pavouci jsou samy o sobě tajuplnou skupinou živočichů. Ovlivnily i samotné plachtářky nějak lidskou fantazii?

Pavouci patří k živočichům, které u lidí odjakživa vzbuzují zejména strach. Je to strach z neznámého, protože skutečně nebezpečných druhů je jen hrstka a ty navíc žijí jen v tropických a subtropických zemích.

Pavouci jsou však diametrálně odlišné od nám známějších živočichů. Jejich osm nohou, množství očí, rychlý a často neočekávaný pohyb a spjatost s tmavými místy často vzbuzuje znepokojení. Je to však z naší strany poněkud nefér, protože tyto živočichy hrají nenahraditelnou roli v přírodě ai pro člověka jsou velmi užitečné. Množství úrody celosvětově zachráněné díky pavoukům je obrovské a patří jim z naší strany velké poděkování.

Vzhledem k obecnému strachu z pavouků je však pozoruhodné, že plachtařky zapůsobily na lidskou fantazii poměrně kladně. Všichni z nás určitě známe pověru, že drobný pavouček lezoucí po člověku mu „ušije“ nové šaty nebo mu přinese penízky.

Pestré zbarvení plachtařek
Mnohé druhy plachtařek se vyznačují pestrým zbarvením. Foto: Shutterstock

Zajímavá skupina pavoučích objevitelů

Tolik k plachtařkám v lidské představivosti. Jaké jsou však ve skutečnosti?

Plachtářky jsou velmi zajímavou skupinou pavouků. Svědčí o tom už jejich tělesná stavba. Tento extravagantní vzhled je však v říši plachtařek vyhrazen jen samcům, kterým poskytuje výhodu u námluv. Některé pavoučky rodu Walckenaeria mají například vršek hlavy prodloužený do jakési tenké věžičky či naopak do útvaru připomínajícího čepičku. Velmi běžný druh, pavouček rolní, má zase na hlavě roh, díky kterému vzdáleně připomíná jednorožce.

Neméně zajímavé je však také jejich chování. Některé druhy žijí společensky a společnými silami dokáží v určitých obdobích pavučinou obalit rostliny, keře, ale někdy i celé plochy či pásy dlouhé i několik desítek metrů a vykouzlit tak podivuhodnou a fantastickou krajinu. Takovým chováním je znám již zmiňovaný pavouček rolní či nepůvodní privandroválec z Jižní Ameriky, plachtařka černozadečková. Zajímavé je také to, že některé druhy jsou aktivní zejména v zimních měsících.

Plachtářky jsou také odvážní kolonizátoři nových oblastí, kteří, přestože nemají křídla, se neváhají vrhnout i do vzduchu. Díky jejich drobné velikosti jim stačí vypustit kousek pavučinového vlákna, které uchytí vítr, pavoučka zvedne z podkladu a jeho dobrodružství začíná.

Vzdušné proudy je pak dokáží zanést na nová území ve vzdálenosti od několika metrů až po stovky kilometrů. Plachtářky byly takto zaznamenány i ve výšce několika kilometrů nad zemským povrchem, zda přistály na lodích uprostřed oceánu. Proto, když uvidíte létající pavučinku babího léta, právě jste se setkali s jedním nebojácným pavoučím objevitelem.

Pavouček se zvláštní strukturou na hlavě připomínající čepičku
Tento pavouček, jako mnozí další zástupci skupiny, nese na hlavě zvláštní strukturu připomínající čepičku. Foto: Shutterstock

Význam plachtářky pro přírodu a člověka

Opravdu fascinující tvory. No a co jejich význam pro přírodu a člověka?

Plachtářky se, stejně jako jiné druhy pavouků, do významné míry podílejí na kontrole četnosti býložravého hmyzu a udržují tak rovnováhu v přírodě. To vše díky jejich úžasné dravosti a obrovské četnosti.

Pro představu, na jednom čtverečním metru může žít v optimálních podmínkách až 500 jedinců pavouků. Proto jsou skvělými pomocníky každého zahrádkáře. Díky jejich drobné velikosti jim ze zahradních škůdců padnou za oběť zejména mšice, cikádky a třásněnky. Je třeba také říci, že likvidují i ​​velká množství otravných komárů.

Jejich plachtovitým pavučinám chybí lepivá vlákna, která používají například křižáky. Tento fakt ale kompenzují vysokou hustotou vláken, takže se do nich nešťastný hmyz doslova zaplete. Existují také živočichové, kteří plachtařky loví jako potravu. Rád se jimi živí například drobný pestrý ptáček králík zlatohlavý.

Plachtářka jako pomocník v boji proti otravným komárům
Plachtářky jsou skvělí pomocníci v boji se škůdci a otravným hmyzem, v tomto případě komárem. Foto: Shutterstock

Jak podpořit jejich výskyt v zahradě

Takže jsou to velmi užiteční zahradní pomocníci. Pomáhá naopak člověk jim nebo je ohrožuje jako množství jiných živočichů?

Jelikož jsou plachtařky tak rozmanitou skupinou pavouků, i člověk na ně ovlivňuje různě. Lze říci, že druhy, které obývají prostředí rašelinišť, stepních oblastí či vysokohorských luk, jsou nejvíce ohroženy zhoršováním podmínek prostředí či dokonce likvidací konkrétního území člověkem.

Negativně mohou působit i klimatické změny. Proto je jedinou šancí pro tyto druhy ochrana hodnotných území naší přírody. Samotná ochrana jedince při ochraně pavouků nemá velký smysl, klíčové je zachování prostředí, ve kterém druh žije.

Existují však druhy, které ze změn země způsobených člověkem profitují. Příkladem je pavouček dlouhovlasý, který dostal jméno podle svých dlouhých štětin. Tento druh byl u nás považován za kriticky ohrožen, dokud se nepřišlo na to, že mu vyhovují právě intenzivně využívaná pole.

Podobných druhů, které mají v oblibě intenzivně využívanou zemědělskou zemi, je více a patří sem také zmiňovaný pavouček rolní či plachtařka drobnooká. Další druhy zase využily člověka a jeho obchodování a přesun surovin po celém světě, aby se rozšířily do nových koutů Země. Tak se k nám z Ameriky dostal kromě plachtařky černozadečkové i pavouček třílaločný.

Párek plachtařek u námluv
Párek plachtařek u námluv Foto: Shutterstock

Jelikož se jedná o tak užitečné živočichy, můžeme jejich výskyt v zahradě nějak podpořit?

Přestože jsem už mluvil o několika milovnících intenzivně využívaných políček a zeleninových záhonů, většina druhů má v oblibě, přece jen trochu stabilnější podmínky. Pokud jim v zahradě věnujete prostor vysetím lučních bylin, výsadbou ovocných stromů či ponecháním kopy listí, odvděčí se vám likvidací škůdců a otravného hmyzu.

Galerie ke článku

Text: redakce ve spolupráci s Pavlem Purgatem z Ústavu krajinné ekologie SAV
Foto: isifa/Shutterstock







Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *