Recepty ze zahrady

Plody zahradního „minikivi“ podpoří imunitu a dobrou náladu. Na jeho pěstování vám postačí pergola




Aktinidie význačná – „minikivi“ – ​​je popínavá liána se sladkými plody a na pergole hravě nahradí i vinnou révu. Stačí ji vysadit na slunné stanoviště ao zdravou úrodu budeme mít postaráno.

Minikivi - plody aktinidie význačné
Plody aktinidie význačné Foto: Shutterstock

Aktinidie význačná (Actinidia arguta)

Plody aktinidie význačné podporují látkovou výměnu, proto je lepší konzumovat je v menším množství. Po přejezení se totiž mohou dostavit střevní potíže. Můžeme je také zpracovat do džemů, želé i sirupů.

Plody jsou také účinný antistresový „lék“. Pořádná zásoba vitamínu C totiž podporuje nejen imunitu, ale také dobrou náladu a odolnost proti stresu. Z minerálů je hojně zastoupen hořčík, fosfor, vápník a sodík. Podporují látkovou výměnu a zvyšují odolnost proti stresu. Jejich energetická hodnota přesahuje 70 kcal.

Jak pěstovat minikiwi (kiwi)

Pěstování aktinidie význačné, čili „minikivi“ nebo i mini kiwi, má hodně společného s pěstováním révy, daří se mu v podobných podmínkách. Vyhovuje mu slunečné stanoviště, nejlépe orientované na jih. Jedná se o popínavou rostlinu, která potřebuje oporu.

Výsadba (v kontejneru) probíhá od března do října. Půda má být výživná a mírně kyselá, proto sazenicím při výsadbě dopřejeme přídavek rašeliny. Koření poměrně mělce, proto mu hlavně během sucha dopřejeme pravidelnou a vydatnou zálivku. Mladým sazenicím může trvat několik let, než se více rozrostou. Zcela zakořeněné rostliny však rostou velmi rychle.

Roční přírůstky přesáhnou i jeden metr, proto je důležitý každoroční řez, který se provádí na podzim po sklizni. Při řezu je nutno odstranit staré vyplozené dřevo. Mladé bujné výhony se zkracují na tři až šest poupat, právě z nich totiž vyrostou plodonosné větvičky v dalším roce. Podobný řez se provádí iv létě.

Aktinidie význačná je v našich podmínkách naprosto mrazuvzdorná. Pozor, jiné druhy, například aktinidie čínská (pravé kiwi) je výrazně náchylnější na jarní mrazy.

Květiny aktinidie význačné
Květiny aktinidie význačné Foto: Shutterstock

Kdy sbírat a jak skladovat plody aktinidie

Tmavě zelené nebo načervenalé plody sklízíme v plné zralosti (září – říjen), když jdou snadno oddělit od stopky. Pokud stopka drží, nůžkami stříháme těsně u plodu.

Plody lze několik týdnů skladovat v misce zabalené igelitovým sáčkem v chladničce. V místnosti s teplotou kolem 1 °C as vlhkostí až 90 % lze uskladnit i déle než jeden měsíc.

Aktinidie význačná (Actinidia arguta)
Aktinidie význačná Foto: Shutterstock

Víte, že…

… správně by se název kiwi podle slovenské botanické terminologie měl používat jen pro Actinidia chinensis? Ta má dvě slovenská alternativní jména – buď aktinidia čínská, nebo kiwi. Pro Actinidia argutao které je článek, je správný slovenský název aktinidia význačná, avšak lidově ji označujeme jako „kiwi“ nebo i „sibiřské kiwi“.

… v zahradnictví se můžeme setkat is aktinidií čínskou, neboli „pravým“ kiwi, které se vyznačuje malými chlupatými plody podobnými těm ze supermarketu? Pěstovat se dá i aktinidia kolomikta, syn. aktinidie pestrolistá (Actinidia kolomikta), která tvoří menší plody než aktinidia význačná, ale na jedné rostlině je jich více.

… většina odrůd je cizoopelivá? Abychom se dočkali plodů, musíme na zahradu vysadit samčí i samičí rostlinu. Na jednu samčí přitom může připadnout maximálně osm samic. Pokud nemáme na větší počet rostlin na zahradě místo, koupíme si rovnou odrůdu samosprašnou.

… všechny popínavé druhy aktinidií potřebují pevnou oporu. Můžeme je vysadit k pergole či treláži nebo jim dopřejeme konstrukci z drátu či ocelového lanka.

Naše volba odrůd

‚Issai‘ – výnosná samoopelivá odrůda s podlouhlými plody, dozrává na přelomu září a října
‚Red Jumbo‘ – cizoopelivá odrůda s velkými načervenalými plody, dozrává od poloviny září
‚Japsai‘ – samoopelivá odrůda s oválnými středně velkými plody, dozrává od konce září

2 recepty na zpracování minikiwi

Kompot

Do zavařovacích sklenic vložíme natěsno umyté a odstopkované zralé plody. Sladký nálev uvaříme z 1 l vody, 400 g cukru a 3 g kyseliny citrónové. Po rozpuštění pevných surovin ho horký naléváme do sklenic. Uzavřeme a sterilizujeme.

Džem z minikiwi
Džem z minikiwi Foto: Shutterstock

Džem

Čerstvě nasbírané a dobře zralé plody dáme do hrnce a podlijeme vodou. Rozvaříme do měkkého pyré a propasírujeme. Na 1 kg pyré přidáme 1 kg krystalového cukru smíchaného s pektinovým přípravkem a 3 g kyseliny citrónové. Průběžně mícháme a zahříváme. Po několika minutách varu odstavíme a ještě horké lijeme do sklenic, které buď zavaříme běžným způsobem, nebo jen otočíme víčkem dolů.




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *